Bu İçeriği Paylaş
23 Şubat 2018 Cuma

ÖĞRENCİLER SUSMADI, ÇOCUK İSTİSMARINA “HAYIR” DEDİ

Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, çocuk istismarı vakalarına sessiz kalmadı. Çok sayıda öğrenci toplandığı Kütüphane Binası önünde, Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Toplulukları tarafından ortaklaşa hazırlanan bir basın açıklaması okundu. Kütüphane v


Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri, çocuk istismarı vakalarına sessiz kalmadı. Çok sayıda öğrenci toplandığı Kütüphane Binası önünde, Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Toplulukları tarafından ortaklaşa hazırlanan bir basın açıklaması okundu. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Mümtaz Aras, Öğrenci Konsey Başkanı Yakup Ay ile akademik ve idari personelde basın açıklamasına destek verdi

İslami İlimler Fakültesi son sınıf öğrencisi Kezban Ercan’ın okuduğu basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi: “Bugün dünya genelinde çok sayıda çocuk istismara uğruyor. Üstelik bunlardan bazıları, diğerlerinden daha şanssız… Bizler susmayalım! Bugün burada Türkiye’de her geçen gün bir yenisi karşımıza çıkan çocuk istismarı vakalarına dur demek, çocukların sesi olmak için toplandık.

“Bu konuda sadece devletin değil hepimizin yapması gereken çok şey var.”

Dünyanın her yerinde çocuğa yönelik cinsel tacizde artış görülüyor ve Türkiye de bundan nasibini almış durumda. Ancak, artışla ilgili bu tespit, Türkiye'de sanki toplumun kahir ekseriyetinin çocuk istismarının faili veya mağduru olduğu gibi anlaşılmamalıdır.

Çocuk istismarı gibi ahlaki değerlerin birçoğuna kapsamlı saldırı içeren bir fiil, ne kadar minimize düzeyde olursa olsun büyük bir sorundur. Bu konuda sadece devletin değil hepimizin, ebeveynlerin, öğretmenlerin, din adamlarının, sivil toplumun ve diğer toplum kesimlerinin yapması gereken çok şey var… Bu ahlaksızlığın medyada bu kadar çok tartışılması belki farkındalık oluşturuyor. Ancak, yanı sıra bu çirkinliğin normalleşmesine ve o eğilimi taşıyan hasta ruhlu insanların cesaret bulmasına da zemin oluşturma riski içeriyor. Bu tür fiiller eskilerin ifadesiyle “şuyûu vukûundan beter” kapsamında görülmeli ve bu noktada da tedbirler alınmalıdır.

“Medya, cinsel sapkınlığın artmasında rol oynamaktadır.”

İstismar mağduru çocukların şikâyetlerini ve korunma taleplerini çok hızlı bir şekilde değerlendirmek; soruşturma ve kovuşturma sürecinde çocuğun yüksek yararını ve zarar görmemesini merkeze almak gerekiyor. Bütün bu tedbirlerin yanında bataklığı kurutacak bir tedbir olarak birey/toplum ahlakının sağlamlaştırılması gerekiyor. Öte yandan vurgulamak isteriz ki bu konuda yargı daha hassas ve caydırıcı kararlar vermelidir. Meclisin de bu tür fiilleri işleyen canavar ruhlulara en ağır cezaları öngören yasa değişikliği yapması zorunludur.

Bununla birlikte değerlerimize zarar veren ve bunu meşrulaştıran medya içeriklerine de karşı durulmalıdır. Maalesef medya, cinsel sapkınlığın artmasında rol oynamaktadır. Diziler, filmler, reklamlar; içeriklerindeki gayri ahlaki görüntüler ve küçük kız çocuklarının müzik adı altında her türlü cinsel uyaranla toplumun karşısına çıkartılmasını, mevcut sapkınlıkların artmasında bir etken olarak görmek gerekir. Medya bir yandan böyle bir sapkınlığın karşısında görünürken öte yandan sapkınlıkların artmasına ve çeşitlenmesine de aracı olabilmektedir. Bu yüzden dinî ve ahlakî değerlerin karşısında olmayan, tersine bunları besleyen bir medya ortamının oluşturulması için mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz.” Topluluk, basın açıklamasının ardından dağıldı.

 
Bu içerik 47 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
EĞİTİM-BİR-SEN’DEN BULANIK’A ZİYARET EĞİTİM-BİR-SEN’DEN BULANIK’A ZİYARE.. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, B..
0 yorum GÜNCEL - 22.3.2018
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR VALİYİ ZİYARET ETTİ DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR VALİYİ ZİYA.. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla Down Sendromlu çocuklar Muş Valisi ..
0 yorum GÜNCEL - 22.3.2018
MUŞ OVASI KESİNLİKLE YAPILAŞMAYA AÇILMAMALI MUŞ OVASI KESİNLİKLE YAPILAŞMAYA AÇ.. Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma merkezi Müdürü Dr...
0 yorum GÜNCEL - 21.3.2018
Üye Bilgi