Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

ALPARSLAN 2 BARAJINDA ÖNLEM ALINMALI

Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, Alparslan 2 barajının devam eden inşaat süreci ile ilgili açıklamalarda bulunarak bölgede çok sayıda heyelanın olduğunu ve barajın sus tutm


Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, Alparslan 2 barajının devam eden inşaat süreci ile ilgili açıklama yaptı. Alparslan 2 barajı inşa edildiği yer ve su toplama havzasında çok sayıda heyelanın bulunduğunu belirten Dölek, Barajda su toplamaya başlandıktan sonra birçok heyelanında aktif olma ihtimalinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Barajın su toplamaya başlamadan önce su toplama havzasında heyelan ıslahına yönelik çalışmaların yapılmasının bir zorunluluk olduğunu ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Dölek, “Barajlar ekonomik olduğu kadar çevresel olarak da önemli etkileri olan mühendislik yapılarıdır. Şüphesiz böyle büyük projeler doğru inşa ediliri ve planlanırsa tamamlandığında sadece inşa edildikleri alanlar için aynı zamanda çok daha farklı yerlere de faydası olan projelerdir” dedi.

“HEYELANLA BARAJA TAŞINAN MALZEME MİKTARI ARTABİLİR”

Daha önce tamamladıkları bir projede barajın su toplama havzası yakınında 4’ten büyük bir deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunun altını çizen Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, bunun baraj gövdesi için bir zarar oluşturmasa da bazı heyelanları tetikleyebileceğini bu şekilde baraja taşınana malzeme miktarının artabileceğini ifade etti.

Zaten su toplama havzası yakınında olan birçok köyde (Dumlusu gibi) aktif heyelan tehlikesinden dolayı zemin hareketleri yaşandığı ve binaların zarar gördüğünü bizzat yerinde incelemelerle tespit ettiklerini aktaran Dölek, sözlerini şöyle sürdürdü: “1966 Varto depreminde Tepeköy ve yakınında depremin tetiklediği heyelanlardan bahsedilmekte ve arşivlerde buraya ait kayıtları vardır.”

“BU UYARILARI YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Baraj havzasında su toplamaya başlanmadan önce en azından aktif ve aktif olmayan heyelanların bir envanterinin çıkarılması gerektiğini vurgulayan Dölek, belirli kabullere göre duyarlılık haritalarının çıkarılması ve buralarda heyelan ıslah çalışmasına gidilmesinin yerinde olacağını belirtti.

Merkez olarak bu tür uyarıları yapmak zorunda olduklarını belirten Dölek, Alparslan 2 barajının oldukça önemli bir proje olduğunu ve önemsediklerini ve Barajın uzun süre hizmet etmesini istediklerini belirtti.

 

 
Bu içerik 150 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
OY KULLANMAK OY KULLANMAK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi