Bu İçeriği Paylaş
6 Mart 2018 Salı

MECLİS, İL ÖZEL İDARESİ’NİN 2017 YILI FAALİYET RAPORUNU ONAYLADI

Muş İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi’nin 2017 yılı faaliyet raporunu görüşerek oy birliğiyle onayladı


Muş İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Mart ayı 4’üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda Malazgirt İlçesinde Kurulu ve bu kanunda belirtilen amaçlara yönelik faaliyette bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticilerinin kendi aralarında seçecekleri bir temsilci ve hayırsever vatandaşlar arasından İl Genel Meclisinin seçeceği iki kişi Mütevelli Heyetinde görev alırlar.” Denilmektedir. Bu itibarla 2018 yılında görev yapacak, İl Genel Meclisince seçilecek olan 2 (iki) hayırsever üyenin İl Genel Meclisince belirlenerek karara bağlanması ile ilgili konunun yeniden görüşülmesi oldu. Yapılan görüşmede Erdoğan Özkaraman ve Fesih Akkuş oy birliğiyle seçildiler.

“MAKİNE VE EKİPMANLARININ KİRA BEDELİ YÜZDE 10 OLARAK BELİRLENDİ”

Gündemin 5’inci maddesi olan: 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 42. Maddesinin (d) bendi uyarınca; İl Özel İdaresi makine parkında bulunan, makine ve ekipmanlarının yatırım, proje uygulamalarından sonra boş zamanlarının değerlendirilmesi için dengeli bir ücret sistemi dâhilinde 2018 yılı makine ve ekipmanlarının kira bedel artış oranının belirlenmesi amacıyla, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16.Maddesi gereğince rapor tanzim edilmek üzere Plan ve Bütçe ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine Meclis Katibi Ümit Sakık, 2018 makine ekipman kira bedelleri ile ilgili hazırlanan komisyon raporunu okudu. Kira bedel artış oranının yüzde 10 oranında belirlendiğini ifade eden Sakık, şunları söyledi: “İl Genel Meclisinin 07.02.2018 tarih ve 21 sayılı kararına istinaden, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 42. Maddesinin (d) bendi uyarınca; İl Özel İdaresi makine parkında bulunan, makine ve ekipmanlarının yatırım, proje uygulamalarından sonra boş zamanlarının değerlendirilmesi için dengeli bir ücret sistemi dâhilinde 2018 yılı makine ve ekipmanlarının kira bedel artış oranının belirlenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İl Özel İdaresi makine parkında bulunan, makine ve ekipmanlar için 2018 yılı kira bedel artış oranı İl Genel Meclisince %10 oranında arttırılmıştır.

Buna göre; İl Özel İdaresi makine parkında bulunan, makine ve ekipmanlar 2 adet Jeep, 11 adet Binek Oto, 3 adet Minibüs, 16 adet ÇŞM Pick-Up, 1 adet Ambulans, 2 adet Otobüs, 4 adet Çöp Kamyonu, 2 adet Kaynak Makinesi, 1 adet Vidanjör, 23 adet Damperli Kamyon, 1 adet Akaryakıt Tankeri, 3 adet Çek Treyler, 14 adet Greyder, 8 adet Dozer, 7 adet Las. Tek. Yükleyici, 4 adet Pal. Excavatör, 9 adet Kanal Kazan. Ön. Yükleyici, 6 adet Y.B. Distribütör, 5 adet Rotatif, 1 adet Kas. Treyler, 3 adet Semi Treyler, 2 adet Lowbed, 2 adet Kamp. Treyler, 5 adet Vib. Silindir, 2 adet Yama Silindir, 5 adet Jeneratör ile 2 adet 2.Dingilli Römork olmak üzere toplam 145 adet makine ve ekipman için boş zamanlarının değerlendirilmesi konusunda 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin “o” uyarınca kira bedel artışları %10 oranında belirlenmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Plan ve Bütçe komisyonu tarafından hazırlanan rapor oy birliğiyle onaylandı.

“MUŞ İLİMİZDE EKİLİ ALANLAR BELİRLENDİ”

 

Muş’un bir tarım kenti olması nedeniyle ve ekili alanların daralmaması için neler yapılması gerektiğiyle ilgili, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi üzerine Meclis Katibi Ümit Sakık, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan raporu okudu.

Açıklanan raporda: “Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonunca yapılan çalışmalar neticesinde, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda mera alanlarının kurulması gerektiği, meraların tarım alanlarına dönüştürülmemesi, nüfus artışına bağlı olarak meraların konut işgaline maruz kalmamaları ve yerleşim alanları imara açılırken tarım arazilerinin korunması gerekmektedir. Bu konuda Belediyelere ciddi görevler düşmekte ve İl Özel İdaresince Muş İl sınırları içerisindeki köylerin köy yerleşik alan sınır tespitinin biran önce bitirilmesi gerekmekte ve bununla hem meralar hem de dikili tarım arazileri ciddi anlamda korunmuş olmaktadır. Ayrıca, taban su seviyesi yüksek olan bölgelerde biran önce drenaj çalışması yapılıp, ekim döneminde mevsime uygun drenaj yapılmasının hızlandırılması gerekmektedir. Bu göre, bilgi veren gerek İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü personeline ve gerekse de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeline komisyonumuz adına teşekkür ediyoruz. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” denildi. Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı. Gündemin 7’nci maddesi olan İl Özel İdaresinin 2017 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 21.02.2018 tarih ve bila sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi istendi. Gündem maddesi oy birliğiyle onaylandı.

 

 

 
Bu içerik 137 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi