Bu İçeriği Paylaş
23 Ocak 2017 Pazartesi

ÇELİK’TEN TBMM BAŞKANLIĞI’NA SORU ÖNERGESİ

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik, tutuklu milletvekilleri ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi


HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik, 16 sorudan oluşan soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi. Çelik önergesinde: “Siirt Milletvekilimiz Besime Konca 13 Aralık gecesi Diyarbakır Milletvekilimiz ve Çağlar Demirel ile parlamento çıkışında gözaltına alınmıştır. Siirt Milletvekilimiz Ankara’dan havayoluyla Diyarbakır’a, oradan Batman’a karayoluyla götürülmüştür. Besime Konca’nın savcılık ve hakimlik tutanaklarına yansıyan: “Diyarbakır’dan Batman’a getirilirken 3 polis aracı vardı, benim bulunduğum araçtaki polisler zorla kelepçe takmışlardır ve kelepçe takılırken darp edildim, izleri mevcuttur. Ayrıca yolculuk boyunca polislerin ‘Sizin yeriniz ya hapishane ya da musalla taşıdır.’ sözleri eşliğinde getirildim. Polislerden şikayetçiyim.” beyanları mevcuttur. Söz konusu tutanaklarda Sayın Konca halen dokunulmazlığı devam eden 26. Dönem Siirt Milletvekili olduğunu, kendisini seçen halkın acısında ve üzüntüsünde birlikte olacağını, kendisi hakkında halkın verebileceğini vurgulamıştır.

Siirt Milletvekilimiz, Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “tutuklama tedbirinin ağır olacağı” gerekçesiyle adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, söz konusu karara savcılık itirazı üzerine, Diyarbakır Milletvekilimiz Çağlar Demirel’in duruşmasını izlemek üzere bulunduğu Diyarbakır Adliyesi’nde, Batman polisinin itirazıyla aynı gün içerisinde tekrar gözaltına alınmıştır. Diyarbakır’da SEGBİS yöntemiyle ifadesine başvurulmasının ardından Batman 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği karar sonucunda tutuklanmıştır. Venedik Komisyonunun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ve Anayasa Mahkemesinin halen milletvekilliği devam eden parlamenterler için tutuksuz yargılanma yapılmalı kararlarına rağmen Sayın Konca tutuklanmıştır. Halkın seçilmiş temsilcisi olan Sayın Konca’nın Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevine gönderilmesi, başta seçim bölgesinde olmak üzere Türkiye toplumunda halkın iradesine yapılan bir müdahale olarak değerlendirilmiş ve kamu vicdanında onarılması zor tahribatlara sebep olmaktadır.

Bu bağlamda; Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın, gözaltı esnasında, kendisine sözlü ve fiziki kötü muamelede bulunmalarından kaynaklı şikayetçi olduğunu ifade ettiği polislerle ilgili soruşturma açılmış mıdır? Eğer polislerle ilgili soruşturma açılmışsa süreç hangi aşamadadır? Görev süresi devam eden milletvekilleriyle ilgili Ulusal ve Uluslararası Mahkemelerin kararları ortadayken Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın ve diğer milletvekillerimizin tutuklu yargılanma sebebi nedir? Türkiye Adalet Sisteminde tutuklama belirli hallerde önlem amacıyla uygulanmaktadır. Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği “tutuklama tedbiri” uygulanmasına gerek görmezken Besime Konca’nın 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanması hangi gerekçeler sebebiyle yapılmıştır? ‘Milletvekillerinin bu şekilde keyfi tutuklanmalarıyla yasama üzerinde baskı oluşturulmak isteniyor.’ iddiası doğru mudur? Tutuklu milletvekilimizin çoğunun hakkındaki iddianamelerin Fethullahçı Örgüt suçlamasıyla şu an yargılanan polis, savcı ve hakimler tarafından hazırlandığı ve karar verildiği bilgisi doğru mudur? Eğer bu bilgi doğru ise bu yargılamalar sürecindeki tutuklamaların hukuki olmadığı sonucu ortaya çıkmaz mı? AKP Sözcüsünün: ’HDP milletvekillerinin tutuklu olması halkta teselli oluşturuyor.’ şeklinde bir ifade kullandığı bilgisi doğru mudur? Eğer böyle bir ifade kullanıldığı doğruysa:’ Milletvekillerinin tutuklu olmasının sebebi iç siyasete malzeme yaratmaktır.’ iddiası doğru mudur? Milletvekillerimizin tutukluluk meselesi hukuki açıdan tartışma konusuyken aynı cezaevinde kalan Besime Konca, Figen Yüksekdağ ve Çağlar Demirel’in aynı koğuşa alınmama sebebi nedir? ‘Milletvekillerinin aynı odaya alınmamasıyla milletvekillerine tecrit uygulanarak işkence yapılmaya çalışılıyor.’ iddiası doğru mudur? Tutuklu milletvekillerimizle görüşmek isteyen HDP Milletvekillerine görüşme izni verilmemesinin sebebi nedir? Milletvekillerimizin pek çok tutuklunun yararlandığı haklardan yararlanamayarak ağır tutukluluk hali ile karşı karşıya olmalarının sebepleri nelerdir? Halen milletvekilleri görevleri devam etmesi sebebiyle milletvekillerimizin yasama faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için Adalet Bakanlığının almış olduğu önlemler nelerdir?

Milletvekili tutuklamaları ile iyice sıkışan siyaset mekanizmasının tekrar düzene girebilmesi için hangi önlemler alınmaktadır? Siyasete eşit ve etkin katılımı açısından Türkiye’nin Dünya’daki prestijini yükselten bir partinin kadın milletvekillerinin; Türkiye’nin kadın temsil durumu ortadayken ve milletvekillerinin tutuksuz yargılanma ihtimali de varken, kadın özgürlük mücadelesi yürüten Milletvekili Sayın Konca’nın ve diğer kadın milletvekillerinin tutuklanması kadın temsiliyetine yönelik bir yaklaşım mıdır?” denildi.

 
Bu içerik 349 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ 11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ K.. Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde Spor Bilimleri Derneği’nin katkıla..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
“MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİNİN SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ” “MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yr..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL MUŞ OLDU OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU .. Türkiye genelinde ortaöğretimde net okullaşma oranın en düşük olduğu il yüzde 50..
0 yorum EĞİTİM - 24.4.2018
Üye Bilgi