Bu İçeriği Paylaş
8 Haziran 2018 Cuma

VALİ YILDIRIM, BULANIK’TA KÖYLERİ ZİYARET ETTİ

Vali Aziz Yıldırım, Bulanık ilçesine bağlı Günbatmaz, Oğlakkaya ve Akçaarmut köylerini ziyaret ederek vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi


Vali Aziz Yıldırım, köy ziyaretlerini sürdürüyor. Bulanık ilçesine bağlı köy programında Günbatmaz Köyüne geçen Vali Yıldırım’a İlçe Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ile il ve ilçe kurum amirleri eşlik etti.

Vali Yıldırım ve beraberindekileri Bulanık ilçesi Günbatmaz Köy Muhtarı Hikmet Çoban ve köylüler karşıladı. Köylülerin sorunlarını dinleyen Vali Yıldırım, “bugün sizleri ziyaret etmek ve sizlerle bir arada olmak istedim. Köyde 340 hanede yaklaşık 595 vatandaşımız yaşamaktadır. Değerli hemşehrilerim, köyümüze yapılanlara baktığımda, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığımızca 2017-2018 yıllarında 81.000,00 TL, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılında 5 derslikli okul yapım işine 800.000,00 TL’lik kamu yatırımı yapılmıştır. Köyümüze 2016 yılından 2018 Mayıs ayına kadar Sosyal yardım giderleri olarak 139.126,00 TL ödeme yapılmış ayrıca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan desteklemelerde 830.944,01 TL tarım desteklemelerinden faydalandırtılmıştır.

Kanalizasyon konusu ise altyapısı hazır olmayan köylerimizin öncelikli talepleri arasında ancak ben kanalizasyon yapılırken arıtma sistemleriyle birlikte yapılması taraftarıyım. Çünkü zamanla köylerimizde bu defa da kanalizasyondan kaynaklı farklı sıkıntılar çıkabiliyor. Tıkanmalar, köyde oluşan kötü koku gibi. Köylülerimize soruyorum peki kanalizasyonlar en son nereye gidecek diye onlarda bana dereye, nehre atılır gider diyor. İyi de sonra sizler tekrar gelip hayvanlarımız deredeki suyu içmiyor diyorsunuz çünkü derelerimizde doğada bu kadar atığı kabul etmez. Doğal güzelliklerimizi, tabiatımızı korumalıyız hayvanların su içmediği derede hangi balık yaşar onları da yok ediyoruz. O nedenle arıtma sitemleri mutlaka yapılmalı. Ancak bu arıtma sitemleri ise gayet maliyetli bunu da vatandaşlarımız çoğu zaman karşılamak istemiyor” dedi.

“HAYVANCILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Bulanık İlçesine bağlı köy ziyaretlerini sürdüren Vali Yıldırım, İlçeye bağlı Oğlakkaya Köyü ile devam etti. Vali Yıldırım’a köy ziyaretlerinde, İlçe Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ile il ve ilçe kurum amirleri eşlik etti.

Vali Yıldırım ve beraberindekileri Oğlakkaya İlk/ortaokulu bahçesinde Köy Muhtarı Tekin Sönmez, okul öğretmenleri ve köylüler karşıladı. Köy sakinlerinin sorunlarını dinleyen Vali Yıldırım, hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok kıymetli kardeşlerim bugün sizleri ziyaret etmek ve sizlerle bir arada olmak istedim. Köyde 198 hanede yaklaşık 1090 vatandaşımız yaşamaktadır. Köyümüze yapılanlara baktığımda, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığımızca 2017-2018 yıllarında 52.000,00 TL, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılında Oğlakkaya Ortaokulu bakım ve onarım işine 40.000,00 TL’lik kamu yatırımı yapılmıştır. Köyümüze 2016 yılından 2018 Mayıs ayına kadar Sosyal yardım giderleri olarak 165.290,00 TL ödeme yapılmış ayrıca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan desteklemelerde 618.281,00 TL tarım desteklemelerinden faydalandırtılmıştır. Bu yıl 1500 metrekare parke yapılacak, okulumuzda ise bir ağaçlandırma çalışması yapılması konusunda talimat verdim. Bu okulumuzda 360 öğrenci ve 16 öğretmenimiz var, çocuklarımız için okul bahçesine bir basketbol sahası yapılması konusunda da gereken yapılacaktır.

Muş ovası tarım ve hayvancılık için ideal bir alan ki bulanık ilçemizden Liz Ovasıyla hayvancılık ve tarım yapılması en uygun yerlerden biridir. Köyümüzde 1700 büyükbaş bin civarında da küçükbaş hayvan varlığı mevcuttur. Hayvancılığın geliştirilmesi için bu bölgelerimizde yem bitkileri üzerinde bir çalışma yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu sayede hem sizler hem de Bulanık, Muş yani ülkemiz de kazanır. Devletimiz zaten ciddi desteklemeler vermekte genç çiftçi projesinden de bu köyümüzde 2 vatandaşımız faydalanmıştır. Bizlerin hayvan varlığı sayısın ı iki katına çıkarmamız gerekiyor. ”

“DEVLET MİLLET İÇİN VARDIR”

Vali Aziz Yıldırım, Bulanık İlçesine bağlı köy ziyaretleri kapsamında Akçaramut köyü ile devam etti.

Vali Yıldırım ve beraberindekileri Bulanık ilçesi Akçaarmut Köy Muhtarı Tekin Ayna ve köylüler karşıladı. Köylülerin sorunlarını dinleyen Vali Yıldırım, şunları söyledi: “Çok kıymetli kardeşlerim bugün sizleri ziyaret etmek ve sizlerle bir arada olmak istedim. Köyde 112 hanede yaklaşık 632 vatandaşımız yaşamaktadır. Köyümüzde yollarımız stabilize yol çalışmaları ve köy içi parke döşeme çalışmaları devam ediyor. Değerli hemşehrilerim, köyümüze yapılanlara baktığımda, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığımızca 2017-2018 yıllarında 67.000,00 TL,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılında 5 derslikli okul yapım işine 840.000,00 TL’lik kamu yatırımı yapılmıştır. Köyümüze 2016 yılından 2018 Mayıs ayına kadar Sosyal yardım giderleri olarak 89.944,00 TL ödeme yapılmış ayrıca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan desteklemelerde 517.192,13 TL tarım desteklemelerinden faydalandırtılmıştır.

Değerli arkadaşlar, hep birlikte devletimize sahip çıkmamız gerekiyor. Devlete nasıl sahip çıkılır? Yapılan bütün yatırımların korunması ile sahip çıkılır. Özel idaremiz bu sene bütün bir Muş’ta 90 milyon TL’lik bir bütçe ile iş ve işlemlerini yürütmeye gayret ediyor. Buralara aktarılan bütçelerle tamamen sizler için köyde kırsalda yaşayan insanlarımız için hizmet getiriliyor. Yapılan bu hizmetlere sahip çıkın Devletimiz ne kadar güçlü olursa bizlerde o kadar güçlü oluruz, bir o kadar refah içinde yaşarız. Devletimiz uzak, yakın demiyor nerde vatandaşı varsa oraya hizmet götürüyor. Çünkü devlet milletsiz, millette devletsiz olmaz yüzden devlet millet için vardır. Sizlerden isteğimiz birlik ve beraberliğimize hep birlikte sahip çıkmanız ve kamu yatırımlarını koruyup kollamanızdır.”

 

 
Bu içerik 72 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi