Bu İçeriği Paylaş
9 Nisan 2018 Pazartesi

TÜGVA GENÇLİĞİ VE MUŞ (1)

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘TÜGVA Gençliği ve MUŞ (1)’ konusunu ele aldı


 Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘TÜGVA Gençliği ve MUŞ (1)’ konusunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Gençlerin çalışmalarını her zaman önemsediğini belirten Palabıyık, sürekli çalışmaların takipçisi olduğunu ve değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.

“Gençler üzerinde hassasiyetle düşünen ve onların geleceğine dair endişe duyan bireylere her zaman saygı duydum ve bu saygıyı, bu azimli bireyler çalışmalarına devam ettiği müddetçe duymaya da devam edeceğim” diye kaydeden Palabıyık, “Çünkü gençlerin geleceğine dair atılan adımların, ülkemizin geleceği adına atılan adımları olarak kabul edilmesi hasebiyle, Muş ilindeki gençlere güvenen, onları toplumun ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden ve değişimin gençlerle başlayacağına inanan insanların, Muş ilinde el üstünde tutulması gerektiği kanaatindeyim. Devletin yahut bürokrasinin dahil olmayacağı bir alana dahil olan sosyal platformlar bu bağlamda bizlerin övgüsünü de hak etmekte ve bizler de muhakkak süreci değerlendirmek zorundayız. Kendi ülkesine faydalı bir nesi yetiştiren sosyal organizasyonlar, ülkenin yükselişine de bu bağlamda katkı sağlayacaklardır” dedi.

“TÜGVA MUŞ İL TEMSİLCİĞİ GENÇLERİ DOĞRU OLARAK YÖNLENDİRME DE ETKİN VE BAŞARILIDIR”

Sosyal organizasyonlara değineceğini bu değerlendirmeleri ile ilgili bilgi veren Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “bu yazılarımda gözlemlediğim kadarıyla Muş ilinde, özellikle gençleri koordine etmeye ve onları ülkemize faydalı birer nefer haline getirme çalışan örnek sosyal organizasyonlardan biri de TÜGVA Muş il temsilciğidir. Faaliyete başlayalı uzun süre olmayan ama bu dar zaman dilimine önemli pratikler dahil eden TÜGVA Muş il temsilciği gençleri doğru olarak yönlendirme de etkin ve başarılıdır. Zaman zaman yapılan faaliyetlere bakıldığında karşımıza çıkan tablo birkaç başlıkta ele alınabilir. İlk faaliyet alanı olan gençler ve gençlere yönelik atılan adımlar, onları başarıdan başarıya sürüklemektedir. Atölye çalışmaları, kısa süreli çalıştaylar ve yarışma programları, Muş ilinde özellikle lise düzeyinde bulunan gençlere kendilerini geliştirme ve ortaya koyma imkânları sunmaktadır. Bu şekilde yazma ve okuma becerileri ön plana çıkarılmakta, yerel ve ulusal sorunlara çözüm aranmakta ve gençlerin gözüyle süreçler değerlendirilmektedir. Gençlerin bakış açıları ile elde edilen değerlendirmeler, ülkemizin geleceğine önemli katkı sağlayacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “asımın nesli” dediği nesle ön ayak olabilecek bu gençlik, aynı zamanda kontrol edilebilir ve faydalı bir geleceğin de teminatıdır. FETÖ’nün kandırdığı genleri düşününce, TÜGVA gibi sosyal organizasyonların ne kadar da önemli olduğu bir kez daha anlaşılabilir. Çünkü din kisvesi altında gençlerin kanına giren ve onları zehirleyen FETÖ gibi yapılanmalara karşı en başarılı savunma ve saldırı, vatanına ve milletine sahip bir gençlik yetiştirmektir. Bu gençliği yetiştireceği gençlikte yaklaşık yüz yıl sonrasının teminatı olacaktır.”

“BİR ÜNİVERSİTE YAPILANMASININ OLMASI DA ÖNEMLİDİR”

TÜGVA Muş il temsilciği, öğrenciler ve gençler ile birlikte düzenlediği faaliyetlerde özellikle düşünmeye, anlamaya ve yorumlamaya ayrıca önem vermekte olduğunu vurgulayan Palabıyık, şunları söyledi: “Güncel meselelerin sık sık tartışıldığı TÜGVA Muş il temsilciğinde, ayrıca bir üniversite yapılanmasının olması da önemlidir. Yerelden başlayan bir yapılanma, oluşturulmuş bir yapılanmadan daha üsttedir ve geleceği garanti altındadır. Bazı sosyal organizasyonların makamlar ile idare edilmesine rağmen TÜGVA Muş il temsilciğinin, kendisi de bir öğretmen olan Tahsin Oral tarafından işlevselleştirilmesi kayda değerdir. Bir makam edinmeden, TÜGVA gibi bir yapılanmayı gençler ile birlikte idame ettirmeye çalışan Tahsin Oral, gençlere güvenmekte ve her pratiğini gençler ile birlikte yürütmeye çalışmaktadır. TÜGVA Muş il temsilciğinin düzenlemiş olduğu etkinliklere değineceğim ama bahsedeceğim etkinlikler ile birlikte, TÜGVA Muş il temsilciğinin İslam’ı hassasiyetini ve bu hassasiyeti genlere aşılama çabasını bir sonraki yazıma bırakıyorum. Vesselam…”

 
Bu içerik 478 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
OY KULLANMAK OY KULLANMAK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi