Bu İçeriği Paylaş
27 Mayıs 2018 Pazar

DR. TÜRKOĞLU’NDAN KENE UYARISI

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, yaz aylarının gelmesiyle kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı


Doktor Türkoğlu, yaptığı açıklamada, mümkün olduğu kadar vatandaşların kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durması gerektiğini söyledi. Çiftçilerin sebze, meyve dikimi için araziye çıktığı günlerde son derece dikkatli olmaları uyarısında bulunan Türkoğlu, şunları kaydetti: "Vatandaşlar ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçiler keneler konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Gösterilen hassasiyet ve duyarlılık hastalıkların bulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Tarla, bağ ve bahçede çalışanlar ve pikniğe gidenler buralara giderken vücutlarında açık yer kalmamalı, pantolon paçalarının çoraplarının içine sokmaları, uzun çizmeler giymeleri ve açık renkli kıyafetler giymeleri gerekmektedir."

Yapılan kontrollerde vücudun herhangi bir yerini kene ısırmış ise kesinlikle müdahale etmeden kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Türkoğlu, "Kene vücuttan ne kadar kısa zamanda uzaklaştırılırsa hastalığın bulaşma riski de o kadar azalacaktır." Dedi.

'KENEYİ KENDİNİZ ÇIKARMAYIN'

Piknik alanları ve yeşil alanlarda çıkarken dikkat edilmesi gerekenler hususlar hakkında bilgi veren Türkoğlu şöyle konuştu: "Vatandaşların yeşillik alanlara çıkarken özellikle açık renk kıyafetler giymeleri, kıyafetlerin paçalarını çorabın içine sokarak kapalı tutmalarını öneriyoruz. Keneler tırmanma yoluyla daha çok vücuda giriyor. Bu nedenle vücudun her yerinin kapalı olmasına çok dikkat edilmesini öneriyoruz. Bu tip alanlara çıkıldıktan sonra eve dönüldüğünde özellikle aile bireylerinin banyo öncesinde tüm vücutta kene aranmasını, çocukların saçlı deri olmak üzere kasık bölgeleri dahil olmak üzere tüm bölgenin aranmasını öneriyoruz. Eğer yapışmamış bir kene tespit edilirse elimize bir eldiven giyerek kenenin alınıp uzaklaştırılmasını, çıplak elle kesinlikle dokunulmamasını öneriyoruz. Eğer yapışmış bir kene var ise de en yakın acil servise kenenin çıkarılması için başvurulması gerekir. Biz kesinlikle vatandaşların keneyi ezerek, yakarak, kopararak çıkarmasını önermiyoruz. Bu konuda dikkatli olunmasını öneriyoruz "

'HENÜZ AKTİF AŞI YOK

Kene nedenli ölümlerinin en büyük nedeninin hafife alınmasından kaynaklandığını söyleyen Türkoğlu şöyle devam etti: "Kenenin çok küçümsenmesi ve vatandaşların 'bir şey olmaz, biz bunu köyümüzde görüyorduk' şeklinde vatandaşın yaklaşması nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle kenenin çok ciddiye alınması ve en yakın acil serviste ilgili uzman tarafından çıkarılmasını öneriyoruz. Kene aşısıyla ilgilide şuan çalışmalar devam ediyor. Ama henüz ülkemizde aktif olarak girmiş bir kene aşısı yoktur. Ama ülkemizin önderliğinde kene aşısına yönelik çalışmalar devam ediyor."

KKKA'NIN BELİRTİLERİ

KKKA'nın belirtileri hakkında da bilgi veren Türkoğlu, "Biz kene vakalarında özellikle kenenin tutunduktan son hastalık yapma süresi 10 gün diyoruz. Bu 10 gün içerisinde ateş, karın ağrısı, halsizlik, kusma, ishal gibi keneye özgü olmayan bütün hastalıklarda görebileceğimiz şikayetlerle birlikte eklemlerde, diş etlerinde, göz içinde kanamalar gibi şikayetler olursa mutlaka en yakın acil servise ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup bir kan ölçümü yaptırmasını istiyoruz." diye konuştu.

 
Bu içerik 68 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi