Bu İçeriği Paylaş
8 Eylül 2017 Cuma

MECLİS, 2016 YILINDA YAPILAN ASFALT ÇALIŞMALARI GÜNDEME GETİRDİ

İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi 2016 yılı yatırım programında olup da temel malzemesi dökülmüş, statik kaplama yapılmış yolların tespiti ile ilgili daha önce görevlendirdiği Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyon raporlarını açıkladı


Muş İl Genel Meclisi, 2017 yılı yatırım programı Eylül ayı 3’üncü toplantısını yaptı. Geçici İl Genel Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yoklama ve daha önce yapılan toplantı tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda 2016 yılında yapılan asfalt çalışmaları gündeme getirildi.

Gündem maddesi üzerine Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonlarının raporları açıklandı. Meclis Katibi Fikri Aksak tarafından okunan raporlarda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 07.08.2017 tarih ve 115 sayılı kararına istinaden, meclisi bilgilendirmek üzere, Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan rapor doğrultusunda Komisyonca yapılan incelemeler ve araştırmalar neticesinde, İl Özel İdaresi 2016 yılı yatırım programında olup da temel malzemesi dökülmüş, statik kaplaması yapılmış yolların tespitini konusunda alınan bilgiler, Muş Merkeze bağlı Aşağı Sızma, Yukarı Sızma, Çiçekli Köyleri, Arı Köy, Bozbulut, Ağıllı, Ilıca, Derecik Köyleri, Akkonak Köyü, Beşparmak Köyü, Yazla Köyü, Kepenek Köyü, Özdilek Köyü, Cevizlidere, Erencik, Sürügüden, Soğucak, Ağaçlık ve Toprakkale Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 109,80 Km, Bulanık İlçesi Molladavut, Koyunağıllı, Karaağıl, Örenkent, Göztepe, Gölyanı Köyleri, Bostancılar, Olurdere, Sultanlı, Çaygeldi, Elmakaya Köyleri, Kurganlı, Sarıpınar- Sıradere Köyleri, Yazbaşı ve Karaağıl-Toklu-Altınoluk Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 65,50 Km, Korkut İlçesi Konakdüzü, İçboğaz, Sarmaşık, Akyıldız, İçboğaz, Alidino, Kaval, Doğular, Çakırlı, Pınarüstü ve Alazlı Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 23,00 Km, Hasköy İlçesi Gökyazı, Koçköy, Böğürdelen, Yukarıüçdam, Aşağıüçdam, Azıklı ve Dağdibi Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 9,35 Km, Varto İlçesi Baltaş, Gelintaş, Göltepe, Çaylar, Kaynarca ve Güzelkent, Özkonak, Yılanlı, Kolan Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 36,50 Km, Malazgirt İlçesi Karakoç Hacılar Mezrası, Akören-Tatargazi, Çayırdere, Hanoğlu, Hasretpınar, Elmakaya, Dolabaş, Molladerman, Bezirhane- Güzelbaba, Karadere, Konukkuran- Sırtdüzü, Beşdam ve Mağalcık Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 43,20 Km, öncelikli yollar Hava Meydan Komutanlığı, Yelalan, Kıyık, Çatbaşı, Çöğürlü, Üçdere, Tandoğan, Yarpuzlu, İyikomşu, Koğuktaş, Böğürdelen, Otaç Köyleri ve ayrıca ek program olarak Ayrancı, Kırköy arası, Aşağıüçdam, Sungu, Çukurbağ arası, Üçsırt, Karaburun ve Günyurdu Köyleri olarak 1.Kat ve 2.Katı Sathi Kaplama Asfalt işleri toplam 314,15 Km olmak üzere statik kaplaması yapılmış ve devam eden yollar olarak komisyonumuzca bu bilgilere ulaşılmıştır. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” denildi. Komisyon raporu oyu birliğiyle onaylandı.

“COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİNDE YAPILAN ARAŞTIRILMALAR GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin bir diğer maddesi ise İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü bünyesinde Coğrafi bilgi sistemi dâhilinde yol, bina, menfez ve mezarlık gibi araştırmalar hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından yapılan araştırmanın raporu istendi. Gündem maddesi üzerine Meclis Katibi Fikri Aksak tarafından açıklanan raporda: “İl Genel Meclisinin 07.08.2017 tarih ve 116 sayılı kararına istinaden, İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü bünyesinde Coğrafi bilgi sistemi dâhilinde ilimiz yol, bina, menfez, mezarlık, istinat duvarı envanterinin oluşturulup oluşturulmadığı konusunda gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, İmar ve Bayındırlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü bünyesinde Coğrafi bilgi sistemi dâhilinde ilimiz yol, bina, menfez, mezarlık, istinat duvarı gibi envanter konusunda Rast-hat Harita İnşaat Elk.Ltd.Şti elemanlarından alınan bilgiler doğrultusunda arazilerden gelen verilerin tümüm toplanarak net-ced ortamına aktarıldığı ve arcgis ortamında işlendiği ve ancak CBS’nin halen devam ettiği bildirilmiştir.

Bu bilgilerden kısaca komisyonumuza aktarılanlar 4500 Km yol ağı ve 3211 menfez ve köprüler olarak bildirilmiş olup, diğer konularda da camiler, Taziye evleri, Kuran Kursları, Dikiş nakış kursları, Okullar ve Pansiyon olarak kullanılan binalarında envanterler bilgileri kayıt altına alınmış olup, halen Muş İli ve İlçeleri ile Köy ve Mezralarına ait envanter bilgilerinin toplanarak kayıt altına alınmasının devam ettiği bildirilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” dedi. Meclis, komisyon raporunu oy birliğiyle onayladı. Daha sonra toplantı dilek ve temenniler ile gelecek toplantı günün tespiti ile son buldu.

 
Bu içerik 175 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi