Bu İçeriği Paylaş
8 Ocak 2018 Pazartesi

PALABIYIK YAZDI; GÜL VE ERDOĞAN (4)

15 Temmuz sürecini, Referandum, Kuzey Irak, FETÖ-PKK ilişkileri, Kudüs, Muş’un sorunları, Reza Zarrab Olayı, Birleşmiş Milletler Kararı, İslam İşbirliği Teşkilatı Değerlendirmeleri ve çeşitli konuları detaylı bir şekilde analiz eden Muş Alparslan Üni


15 Temmuz sürecini, Referandum, Kuzey Irak, FETÖ-PKK ilişkileri, Kudüs, Muş’un sorunları, Reza Zarrab Olayı, Birleşmiş Milletler Kararı, İslam İşbirliği Teşkilatı Değerlendirmeleri ve çeşitli konuları detaylı bir şekilde analiz eden Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Gül ve Erdoğan (4)’ konusu ele aldı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Gül ve Erdoğan (4)’ konusunu ele alarak detaylı analizlerde bulundu. Bir önceki yazısını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, “Bu husustaki son yazımı da yazdıktan sonra kısa da olsa İran’daki olaylar hakkında bir şeyler ifade etmek anlamlı olacaktır. İfade etmek istediklerimin çoğunu zaten yazdım ama değinmek istediğim son bir husus kaldı, ona da değinmeden geçemeyeceğim.

            Bu yazıları yazarken bazı okurların tedirgin mail gönderdiklerini hissettim, mailler arasında en dikkat çekici olan bu yazıları yazarken korkup korkmadığım sorusuydu. Elbette ki her insan gibi bizlerde bazı özellikler ile birlikte yaratıldık lakin sadece bizi Yaratan’dan korkmamız gerektiği bize ilk öğretilendi. Büyüklerimizden ise korkma yerine onlara saygı duymamız gerekliliği öğretilen ikinci olgu olmuştur. Hemen her dönemde bu türden gerginliklerin yaşandığı görülmüş ve bu gerginlikler döneminde bazıları kuyruklarını altına alarak bir şeyler beklemiş bazıları da Allah’tan korkarak, adaletli bir biçimde söylemesi gerekenleri ifade etmiştir. Ölüm hak ise sonrasının öneminin olmadığını kavrayabilmek de haksızlıklar karşısında durulması gerekliliğini ön plana çıkarmıştır. Ez cümle şu; yazmam gereken daha çok hak var, bunları aktarmadan korku bize haram olsun. İkinci husus ise neden bu tür olgulara karıştığım üzerinedir. Buna cevabım kısa olacaktır, ben sosyologum, sosyologlar rahatsız eder, rahat ettirmez.

            Gelelim metnimin ana temasına ekleyeceğim son noktaya… Sn Cumhurbaşkanımız sıradan bir lider değildir, onu sıradan olmaktan uzak tutacak binlerce sebep sayabilirim. Elbette ki herkesin yaptığı yahut yapacağı hatalar da mevcuttur ve bunlara yönelik eleştirilerimi Günaydın Muş’taki önceki yazılarıma bakarsanız görebilirsiniz. Ama şimdi bunun zamanı değildir. Bir lider, desteklenmesi gerektiği zaman destek görmezse kırılır, üzülür ve veryansın eder. Liderin özelliği budur ve hiç kimse de bu durumu farklı yorumlamamalıdır. II. Abdülhamit’in yaşadıklarına bakılırsa ne demek istediğim kolaylıkla anlaşılabilir. Lider olmak kolay değildir, her an yalnız kalma ihtimali ile yüzyüze yaşamak zorunda olduğunuz yıllar vardır, her an terk edilebilirsiniz ve her an ihanete uğrayabilirsiniz. Bunun en bariz örneğini de FETÖ davasında gördük. O halde kimsenin dışarıdan bakarak ahkâm kesme gibi bir pratiğe girmemesi gerekir. Her gerçekliğin defalarca sorgulanması gereken bir dönemde yaşadığımız ve bu gerçekliğinde artık yer ve zamana göre değiştiğini bildiğimiz için lider olan kişinin hangi gerçekliğe göre hareket etmesi gerekliliğinin ne kadar zor olduğunu sanırım artık biliyoruz. Sadece bu sebepten olsa dahi, bir liderin benimsenmesi ve sahip çıkılması evladır. Ancak, lider yanlış yaptığı zaman gerçekleşecek karşı çıkışın da ne olması gerektiği hususunda anlaşmamız gerekmektedir. Eğer birilerinin işine yarayacak şekilde tavır yahut üslup sergilenirse, bu pratiğin samimiyet açısıdan hem bir anlam hem de bir karşılığı olmayacaktır. Ancak bireyin hangi kanalları kullanarak muhatabı ile görüşmesi gerektiğine dair ön görüsü varsa, bu öngörüye göre davranması daha adaletli ve samimi olacaktır. Dostlar zaman zaman birbirine kırılıp, gücenebilir, kimse bunu yadırgayamaz. Ancak bizlere düşen, dostları bir araya getirip onların istikametini bozmamaktır. Lakin bir gün istikamet adına söylenecek söz kalmaz ise “o zaman” yine adaleti gözetecek biçimde davranmak en doğrusu olacaktır. Ama şimdi “o zaman” değil.

            Şahsımın değil ama milletimizin içine bu fitneyi düşürenlere hakkımı helal etmiyorum. Peygamberimizin yolunda yürüdüğümüz için bizi kavgalı hale getirmeye çalışanlara ve milletimizi ateşe atmaya yeltenenlere hakkımı helal etmiyorum. Devletimize saldıranlara, mukaddesimize saldıranlara ve bunlara uyanlara hakkımı helal etmiyorum. Peygamberimize hakaret etmek için oyun tertipleyenlere ve bunların ekmeğine yağ sürenlere hakkımı helal etmiyorum. Din-i mübin İslam’a saldıranlara, saldırmak için onlara alan açanlara ve ülkemizi zor durumda bırakanlara hakkımı helal etmiyorum. Milletimizin rızkıyla oynayanlara, kraldan çok kralcılık yapanlara, maskelerinin ardında gizlenen sahtekârlara ve milletimizin ekmeğine göz dikenlere hakkımı helal etmiyorum. Bütün bunları bilip, ikiyüzlü ve hain insanların uşağı olanlara, devletini, dilini, dinini, namusunu, şerefini başına taç etmeyenlere, Müslüman’ım diyerek göz göre göre münafıklık yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Ülkemiz İslam gençlerini ayaklandırdı, bundan sonra bu gençlere sahip çıkmayana, çıkacak olanlara engel olanlara ve ruhunu şeytana satanlara hakkımı helal emiyorum. Bir ümmetin hakkı bu insanlara helal olmasın…Amin…

adem.palabiyik@hotmail.com

 
Bu içerik 647 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİMİ YAPILDI KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİM.. Muş Valiliği 2018 yılı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Seçimi yapıldı. 95 ..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SEÇİM ÜLKEMİZE KAZANIM OLSUN MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SE.. Türkiye’ye sürekli eğitim ve sağlık alanlarında yatırımlar yapan Muş Kültür ve Y..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
ECZANELER ECZANELER.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
Üye Bilgi