Bu İçeriği Paylaş
13 Nisan 2018 Cuma

PROJEDE YER ALAN ÖĞRENCİLER VALİ YILDIRIM’I ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 2010 yılında başlayan 'Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi' kapsamında düzenlenen kurs ve eğitimlere Muş’tan katılan öğrenci heyeti Vali Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti


Yapılan ziyarete İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çoban, öğrencilere eşlik edecek Merkez Türk Telekom Ortaokulu İngilizce Öğreteni Safiye Yıldız, 2071 Melikşah Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mahmut Söylemez ile tamamı 7. Sınıf öğrencileri olan Merkez 2071 Melikşah Ortaokulu’ndan Yunus Emre Sabak ve Ahmet Taha Söylemez, Merkez Türk Telekom Ortaokulu’ndan Rabia Diger ve Zeynep Nisa Güler, Hasköy Alparslan Ortaokulu’ndan Tolga Kaya, Korkut Şehit Mehmet Akpolat İmam-Hatip Ortaokulu’ndan Semanur Çetin, Bulanık Türk Telekom Ortaokulu’ndan Kadir Gerekli ve Berfin Taşkın, Malazgirt Şehit Muhammet Fatih Safitürk Ortaokulu’ndan Ahmet Malik Mutlu ve Havin Şekerbulak, Varto Hürriyet Ortaokulu’ndan Yasin Tarhan ve Hacer Teymuroğlu katıldı.

”ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR ANLATILDI”

Proje kapsamında Muş ve Kütahya illerinden öğrenciler havayolu ile Ankara’ya ulaştılar. Muş ve Kütahya öğrenci gruplarının tanışmasıyla başlayan programın ikinci gününde Türk Japon Vakfı Hyogo Dostluk Fonu-II Projesi ‘Afet Eğitimi Davet Programı’ açılışı eğitimin tanıtım videosu izlendi. Açılış konuşmalarının yapılmasının ardından afetler hakkında kısa bilgilendirme ve öğrenciler tarafından illerin tanıtımı yapıldı. Program dâhilinde birinci meclis (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ve ikinci meclis (Cumhuriyet Müzesi) gezildi. Buradan ODTÜ kampüs tanıtımı ve ODTÜ Bilim Müzesi ziyaretinin ardından bilgi yarışmasıyla program devam etti.

Öğrenciler üçüncü gün programında kısa bir Ankara turu ile Anıtkabir ziyaretinde bulundular. Dördüncü gün Ankara’dan hızlı tren ile Eskişehir’e geçen öğrenci heyeti Eskişehir turu atarak tarihi ve kültürel yerleri gezdiler Ayrıca Porsuk Çayı kenarında fotoğraf çektiren öğrenci heyeti programın beşinci günü Bursa’ya hareket etti. Bursa Afet Eğitim Merkezinde yapılan afet eğitiminden sonra heyet hayvanat bahçesini gezdi.

“AFET İSTASYONLARINDA EĞLENEREK EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILDILAR”

Düzenlenen programın altıncı gününde her iki ilin öğrencileri, Şehit Jandarma Er Halim Çimen İlköğretim proje okulunda afet eğitimi ve sınıf etkinliğine katıldılar. Eğitimde; Karagöz–Hacivat ‘Deprem Çantası’, ‘Çök-Kapan-Tutun’ oyun eğitimi, şarkı ile afet eğitimi kapsamında da ‘Hazırlan Sen de’ etkinlikleri ve afet istasyonlarında eğlenerek eğitim programlarına katıldılar.

Programın yedinci ve son günü Kütahya heyeti program sonrası karayolu ile memleketlerime dönerken, Muş heyeti İstanbul’a geçerek havayolu ile Muş’a döndü. 2010 yılında başlayan 'Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi' kapsamındaki illerinde 80 pilot okulu kapsayan proje devam ediyor.

 

 
Bu içerik 86 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi