Bu İçeriği Paylaş
23 Aralık 2017 Cumartesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARI (1)

15 Temmuz sürecini, Referandum, Kuzey Irak, FETÖ-PKK ilişkileri, Kudüs, Muş’un sorunları, Reza Zarrab Olayı, İslam İşbirliği Teşkilatı Değerlendirmeleri ve çeşitli konuları detaylı bir şekilde analiz eden Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bö


15 Temmuz sürecini, Referandum, Kuzey Irak, FETÖ-PKK ilişkileri, Kudüs, Muş’un sorunları, Reza Zarrab Olayı, İslam İşbirliği Teşkilatı Değerlendirmeleri ve çeşitli konuları detaylı bir şekilde analiz eden Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘ (5)’ konusu ele aldı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Birleşmiş Milletler Kararı (1)’ konusunu ele alarak detaylı analizlerde bulundu. 21 Aralık tarihinde yapılan oylama sonucunu hatırlatan Palabıyık, ABD’nin baskısına rağmen ezici bir çoğunluğun Kudüs kararına karşı çıkması, dünyada da büyük bir şaşkınlık yarattığının altını çizdi. “Dahası, önde gelen dünya gazeteleri bu kararı adeta bir zafer olarak gösterdi” diye ifade eden Palabıyık, “Buraya kadar aslında bütün gelişmeler olumlu lakin işin bir de diğer boyutunu düşünmekte fayda olduğunu kanısındayım. Bütün Müslümanlar için Kudüs kutsal ve vazgeçilemezdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ilerleyen Kudüs davası en sonunda bütün dünyadan destek bularak BM tarafından onaylandı” dedi.

“VE İNŞALLAH UZUN BİR SÜREDE DEVAM EDECEKTİR”

“Doğrusu bu gelişme bizler ve ülkemiz için gurur vericidir. Bu sonucun ise birden fazla yansıması olmuştur ve olacaktır” diye ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk yansıma Sayın Cumhurbaşkanımızın karizmatik liderliğinin tartışmasız bir biçimde kanıtlanmış olduğudur. Erdoğan isminin dünya medyasındaki yansıması artık sanırım Weber’in karizma üzerine kaleme aldığı sosyolojik tezleri ile birlikte anılacak ve inşallah uzun bir sürede devam edecektir. Lider olmak sadece ülkeyi yönetmek ve alınan kararları uygulamak anlamına gelmemektedir; temel olarak liderin görevi halkının arzusuna göre hareket etmektir. Halk ile liderin duruşunun bütünleşmesi bir bağlamda hem siyaseti hemde sosyolojiyi belirlemektedir. Siyasetin belirlenmesi liderin davranış, söyleyiş ve tavırlarına göre değişiklik göstermekte, böylece halk lidere gerekli zamanlarda istediği durumu anlatmaktadır. Halkın bir yansıması olan lider ise tutum ve davranışlarında halkın temel isteğini yansıtmak zorundadır. İdam konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşma yaptığı yerlerdeki gösterdiği tavır bu duruma bir örnek olarak verilebilir. O halde bizim ilk noktamız, liderin halk ile bütünleşmiş bir profilinin olması gerekliliğidir.”

“MÜSLÜMAN’IN KALBİNDE KUDÜS İÇİN AYNI DUYGULAR MEVCUTTU”

Kudüs meselesi de ilk olarak bu bağlamda ele alınması gerektiğini kaydeden Palabıyık, “Türkiye halkı ilk günden beri Kudüs meselesine karşı ciddi hassasiyetler beslemektedir. Bu hassasiyetlerin başında Kudüs’ün Filistin ile anılması ve ebede kadar böyle kalması gelmektedir. Duygusal anlamda devam eden bu bağın resmi açıdan karşılık bulması şu an için mümkün görünmese dahi her Müslüman’ın kalbinde Kudüs için aynı duygular mevcuttur. Bu mevcudiyet, Müslümanların Filistin ve Kudüs ile alınacak her karar için tetikte olduklarını da birkaç defa göstermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, halkın bu tepkisini başından beri bilmektedir ve Kudüs meselesine Müslüman’ca bir tavrın nasıl olacağını da bütün dünyaya gerekli zaman ve mekânlarda duyurmuştur. Bununla da kalmamış, ilk defa Türkiye bir lobi faaliyetinde dünya genelinde bir başarı elde etmiştir. Başarının nasıl kazanıldığını düşünmekten ziyade nasıl gerçekleştiği ve sonuç bizler için daha kıymetli olmalıdır. Rusya, Çin ve Hindistan gibi devletlerin de “evet” oyu kullanması tabi ki etkili olmuştur ama bazı zamanlarda ayrılık yaşadığım önemli konulara rağmen, Türkiye’nin lobi faaliyetlerinin karşılık bulması bizler için önemlidir” ifadelerini kullandı.

“SAYIN ÇAVUŞOĞLU, SÜREÇ İÇİNDE DAHA DA BAŞARILI OLACAKTIR”

“Bir de dış işleri bakanı Sayın Çavuşoğlu’nun açıklamalarına göz atmakta fayda olduğunu düşünüyorum” diye vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, şunları söyledi: “çünkü Sayın Çavuşoğlu’nun söylemleri ülkemizin bu davadaki tutumunun ne kadar net ve değişmez olduğunu da bir kez daha ortaya koymuştur. Bu durum yedisinden yetmişine bütün ülkenin, Kudüs meselesinde tek saf olduğunu da ispatlamıştır. O halde önemli bir teşekkürü de bu faaliyetleri yürüten Sayın Çavuşoğlu’na iletmemiz gerekmektedir. En başından beri, dış işleri bakanlığı görevini başarılı bir şekilde yürüten ve Sayın Cumhurbaşkanına tam bağlılık ve destek gösteren Sayın Çavuşoğlu, süreç içinde daha da başarılı olacaktır. Çünkü bazı görüşmelerde medyaya yansıyan fotoğraflarda Sayın Çavuşoğlu’nun duruş ve tavırları da dikkat çekmektedir. Özellikle batılı bürokratlar karşısında, elini cebine koymuş bir şekilde yürümesi ve yine eli cebindeyken diğer eliyle mevzuyu anlattığını ima eden fotoğraflar, siyasetin beden diliyle de iletildiğini zihinlerde yeniden inşa etmiştir. Özellikle Alman dış işleri bakanı ile görüşmesindeki tavır ve üslup oldukça memnuniyet vericidir. (Yarın devam edeceğiz İnşallah)

 
Bu içerik 951 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ 11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ K.. Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde Spor Bilimleri Derneği’nin katkıla..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
“MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİNİN SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ” “MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yr..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL MUŞ OLDU OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU .. Türkiye genelinde ortaöğretimde net okullaşma oranın en düşük olduğu il yüzde 50..
0 yorum EĞİTİM - 24.4.2018
Üye Bilgi