Bu İçeriği Paylaş
28 Aralık 2017 Perşembe

HÜDA PAR HEYETİ, SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Hür Dava Partisi (Hüda Par) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet ile sanayi esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi


Köy ve esnaf ziyaretlerine devam eden Hür Dava Partisi İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve berindeki heyet, sanayi esnafı ile bir araya geldi. Esnafın sıkıntılarını dinleyen Çağlayan, sadece seçim dönemlerinde değil her zaman halkın yanında olacaklarını ve ellerinden geldiğince kendilerine yardımcı olacaklarını belirtti. Sanayi esnafının sorunlarını dinleyen Çağlayan, çözüm noktasında yetkililere aktaracaklarını söyledi.

Ziyaret sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan başkan Çağlayan “Halkımızın sorunlarıyla ilgilenmeye devam ediyoruz. Muş Merkez ve kırsalda yaptığımız birçok ziyarette halkımızın sorun ve sıkıntılarını dinledik. Bu sıkıntıları zaman zaman kamuoyuyla paylaştık, ilgilileri halkımızın sorunlarıyla ilgilenmeleri noktasında teşvik ettik, göreve davet ettik. Son olarak Muş Küçük Sanayide yaptığımız esnaf ziyaretimizde esnafımızın sorun sıkıntı ve taleplerini dinledik. Yaptığımız ziyarette esnafımızın dile getirdiği birçok sorun ile karşılaştık. Sanayi esnafımız, esnaf olarak sahipsiz olduğunun altını çizdi. Bunu söylerken de makul ve halkı bazı gerekçelerini sıraladı. Esnafımız öncelikle belediye ile sanayi idaresinin sanayiye sahip çıkmadığını, sanayinin ihtiyaçlarını karşılama noktasında yetersiz kaldıklarını söyledi. Bu şikâyetlerini yaparken de sanayinin bazı ihtiyaçlarını dile getirerek hem belediye ve diğer kurumları, hem de Sanayi Sitesi idaresini göreve davet etti. Biz de zaman zaman sanayi sitemize uğradığımızda esnafımızın dile getirdiği eksiklik, sorun ve sıkıntılara şahit olduk, oluyoruz. Öncelikle şunun altını çizmek gerekir ki, sanayi, bir ilin kimliğidir. Esnaftan vergi alan belediye, esnafın ihtiyaçlarını sorun ve sıkıntılarını, hiç bir eksiklik kalmayacak şekilde gidermeli, özellikle sanayi içi yolların tamamen yapılması konusunda çalışma başlatmalıdır. Ayrıca su sorununda sıkıntı kalmayacak şekilde sorunun giderilmesi ve çöplerin birikmesine fırsat vermeden çöplerin temizlenmesine dikkat etmeli, ihtiyacı karşılayacak şekilde çöp konteynırlarının bırakılması ve esnafımızın bu yöndeki ihtiyaç ve şikâyetlerine cevap vermelidir” dedi.

“ESNAF, RESMİ ARAÇLARIN ÇEVRE İLLERE GÖNDERİLMESİNDEN ŞİKAYETÇİ”

Sanayi esnafının en büyük sorunlarından birinin resmi kamu kurum araçlarının çevre illere gönderilmesi olduğunu ifade eden Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayi esnafımızın şikâyet ettiği diğer bir konu ise, resmi kurumların araçlarını tamir için başka illere göndermesidir. Bu durum gerçekten üzücü hatta utanç verici bir konudur. Bu davranış Muş esnafımızın prestijini yok eden, ayrıca ilimizin ekonomisi açısından da ciddi bir kayıptır. Resmi kurumların araçlarını başka illerde tamir etmelerinin gerekçesi nedir? Eğer idareciler ‘Muşta ihtiyacımızı karşılayabilecek esnaf yoktur’ diyorlarsa ve bu yüzden resmi kurumların araçlarını tamir ettirmek üzere il dışına gönderdiklerini söylüyorlarsa, yine bu yerel idarenin bir eksikliğidir. Yerel idarenin kendisini kontrol etmesi, nerede eksiklik bırakmışsa bu eksikliğini tamamlamalıdır. Sanayide açılan fakat şuan başka amaçlar için kullanılan çıraklık okulu fonksiyonunu yitirmiş durumda. 18 yaşını doldurmayan herhangi bir şahıs çocuk kategorisinde sayıldığı için çalıştırılamıyor. Esnafımız, mesleğini devam ettirmek ve kalifiye eleman yetiştirmek zorunda. Mevcut şartlara bakıldığında bu durumun biraz zor olduğu görülüyor. Çünkü elemen yetirilecek ve birçok insanın meslek edineceği çıraklık okulu kapatılmış durumda.”

“ÇIRAKLIK OKULUNU NEDEN KAPATILDI?”

Sanayi sitesinde daha önce açılıp faaliyet gösteren çıraklık okulunun kapatılmasına tepkilerin gösterildiğini aktaran Çağlayan, “Çıraklık okulu neden kapatıldı? Yetkililer bunun gerekçesini belirtmelidir. Sanayi Sitesinin Çıraklık Okulu tekrar açılmalı, eski fonksiyonuna kavuşturulmalı, resmi kurumların ise, araçlarını diğer illere gönderilmesine de son verilmelidir. Esnaf ile remi kurumlar arasında karşılıklı güven sağlanacak şekilde diyalog sağlanmalıdır. Eğer esnafın güven verme noktasında yetersizliği varsa, esnafın da durumunu gözden geçirmesi lazım diye düşünüyoruz. Sanayi sitemizin bir diğer ihtiyacı ise Sağlık Ocağıdır. Sanayi Bölgesinin her an iş kazlarının yaşanacağı, yaşanması muhtemel olan bir yer olması hasebiyle, sanayimizde sağlık ocağının olmaması büyük bir eksikliktir. Sanayi için Sağlık ocağı hayati bir öneme sahiptir. Sanayi sitemize bir sağlık ocağının yapılması için gereken adımların biran önce atılması gerekir. Yine sanayimizde zaman zaman müşteri ile esnaf arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bazen esnafın işyerine, müşteri tarafından baskın vakıaları bile oluyor. Bunun neticesinde ise hiç de iyi olmayan bazı sonuçlar ortaya çıkıyor. Esnafımızın bu yöndeki talebi, sanayide asayişin sağlanması ve esnafın, belirttiğimiz sıkıntıların yaşanmaması için, bir güvenlik biriminin oluşturulmasıdır. Biz de bu talebin yerine getirilmesi gerektiğini belirtiyor, esnafımızın güvenliğinin sağlanmasının temel bir hak olduğunun altını çiziyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde birçok esnafın iş yerini ya kapattığı, ya da işyerini devrettiğine şahit olduk. Bunun nedenini sorduğumuzda yüksek vergiler, ürünlerdeki yüksek fiyatlar (zamlar) ve yüksek kiralardan dolayı esnafın işi yürütemez duruma geldiği, bu nedenle iş yerini kapatmak zorunda kaldığı söylendi. Biz bu duruma sadece sanayi esnafımıza yaptığımız ziyaretlerde değil, yaptığımız tüm ziyaretlerde şahit olduk. İşi çeviremez duruma gelen esnaf ya işyerini kapatmak zorunda kalıyor,  ya da bankalardan kredi çekmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla istemeyerek de olsa faize bulaşıyor. Esnaf bu durumu sıklıkla dile getiriyor. Bu duruma çözüm istiyor” ifadelerini kullandı.

“UZUN BİR KIŞ MEVSİMİ VAR VE BU DA ESNAFI ETKİLİYOR”

Muş’ta Kış mevsiminin uzun sürmesi esnafı zor durumda bıraktığını vurgulayan Çağlayan, “Burada yaklaşık altı ay kış mevsimi yaşanıyor. Kış mevsiminde, esnafımız yaz aylarında biriktirdiği kazancını harcayarak bahara çıkıyor. Hal bu olunca bu bölgede bir ekonomik kalkınmadan söz etmek de mümkün olmayacaktır. Son olarak demek istediğimiz şudur: Bu bölge (Doğu Anadolu), ciddi olarak ekonomik sıkıntılar yaşayan bir bölgedir. Yapılan vergilendirmeler, vergi dağılımları bu bölgenin şartlarına uygun değildir. 12 ay aralıksız çalışan esnaf ile ‘mevsimlik’ diyebileceğimiz esnafın durumu bir olamaz. Bu nedenle Vergilendirme konusunun yeniden ele alınması ve gözden geçirilmesi lazımdır. Esnaf ve Sanatkârlar Odasının, esnafımızın sıkıntılarıyla ilgilenmesi için de defalarca çağrıda bulunduk. Maalesef bu konuda gözle görülür bir adım atılmadı. Ama biz, halkımızın sorunlarıyla ilgilenecek, her fırsatta konuşmaya dile getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 197 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi