Bu İçeriği Paylaş
6 Şubat 2013 Çarşamba

TKDK, VARTO VE BULANIK’TA HİBE DESTEKLERİNİ ANLATTI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü tarafından Varto ve Bulanık ilçelerinde bilgilendirme toplantısı düzenledi


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü tarafından Varto ve Bulanık ilçelerinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Varto İlçesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Kaymakam Tahir Şahin, TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, kurum amirleri ve çok sayıda çiftçi ve girişimci katıldı. Düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Şahin, TKDK’nın önemine değinerek kalkınmada önemli bir destek sağlayacağı konusunda açıklamalarda bulundu.
TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan ise, “Kırsal kalkınma politikalarının en önemli amaçlarından birisi kırsal alanlarda yaşam standardının yükseltilmesidir. Bu amaca paralel olarak ülkemizin yükselen ekonomiler arasında hak ettiği yeri alması ve insanımızın refah seviyesinin yükseltilmesi hiç kuşkusuz her alanda olduğu gibi kırsal alanda da yapılacak çalışmalara bağlıdır” dedi. Turan, “Artık eski alışkanlıklarımızı bırakmamızın zamanının geldiğini; özellikle kırsal alanda ve tarım sektöründe klasik yöntemler hem girişimcilerimiz tarafından ve hem de kurumlarımız tarafından terk edilmek durumundadır. Bunun yerine modern yöntemlerle kaliteli, en üst düzeyde üretimin ve verimin sağlanacağı metotlar geliştirilmelidir. Aslında gelişmekte ve büyümekte olan ülkemiz açısından bu bir zorunluluk arz etmektedir. Çünkü kalkınmanın, istihdamın gerçekleşmesi ve dolayısıyla toplumsal refahın yükseltilmesi ancak sürdürülebilir bir mantıkla yeni işletmelerin kurulmasıyla mümkün olabilecektir” diye konuştu.
Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Koordinatörlüğümüz taşra teşkilatlanması ve kuruluş faaliyetlerine 2012 yılı itibariyle başlamış ve her yönüyle hazırlığını bitirmiş durumdadır. Uzun bir süredir hazırlığını yaptığımız ve büyük bir heyecan ve motivasyon ile beklediğimiz Proje Çağrı ilanına çıkma hususu Kurum merkezimizce karara bağlanmış ve alınan karar ile 23.01.2013 tarihinde yani yarın itibariyle Proje çağrı ilanına çıkılacağı bizlere müjdelenmiştir. Böylece ilimizde yatırımı düşünen bütün faydalanıcılarımız çağrı ilanı sürecinde hazırlayacakları projeleri Kurumumuza sunabileceklerdir. Program sadece Tarım ve Kırsal alanda değil aynı zamanda sanayi, turizm ve çevre gibi konularda da yatırımların desteklenmesini ve yönlendirmesini sağlayacak geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu programla tarım-sanayi entegrasyonu sağlanarak kırsal alanın cazibesi arttırılacaktır. Böylece kırsal alanda yaşayan insanımız daha iyi şartlara ulaşacaktır. Bu anlamda hazırlamış olduğumuz eylem planlarıyla gerekli tanıtım ve bilgilendirmeler en yoğun şekilde devam ettirilerek başta İl merkezimizde olmak üzere bütün ilçe, belediye, beldelerimizde geniş katılımlı ve ayrıntılı şekilde devam etmektedir. “Ulusal Kalkınma için Kırsal Kalkınma” sloganıyla çıktığımız bu yolda halkımızla birlikte Muş ilinin Tarım ve Kırsal alanda hakkettiği standartlara kavuşması için elimizden geldiğince gayret göstereceğiz. Yapılacak yatırımların ülkemize ve ilimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” dedi.
BULANIK’TA TKDK İLGİ İLE KARŞILANDI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü, Bulanık ilçesinde hibe destekleri tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Naci Zırhlı, TKDK'nın Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları, ülkede kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetlerde kullanılmasını sağlamayı amaçladığını söyledi. Zırhlı, kurumun tarım ve kırsal alanların sürdürebilir kalkınmasına katkı sağlayarak, ilgili sektörleri AB standartlarına ulaştırmayı hedeflediğini kaydetti.
Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri Emre Akbıyık ise, çiftçilerin traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50-sini hibe şeklinde vereceklerini, ayrıca et ve et ürünleri, süt üretimi, süs bitkileri, arıcılık sektörlerinde üretim yapan çiftçiye, ahır, ekipman teçhizatları için yüzde 50 ile 65 arasında hibe desteği verildiğini açıkladı. Önceki çağrı dönemlerimizden farklı olarak bu sene traktör talebinin de hibe desteği kapsamına alındığını bildiren Akbıyık, "Vatandaşlarımız özellikle tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği başlığı altında başvurduğunda, traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50-sini kurumumuz hibe olarak verecek. Çiftçimizin bu desteklerden azami ölçüde yararlanmasını istiyoruz" dedi.
Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez de, ilçenin hayvancılık açısından büyük potansiyel barındırdığını, bu anlamda AB standartlarında süt ve besi işletmelerinin kurulması gerektiğini söyledi. Görükmez, "Bu işin ilçemizde ciddi anlamda yapıldığını görmek istiyoruz. Üretici veya kırsal kalkınmaya yatırım yapmak isteyen vatandaşımızdan, projeler hazırlamasını istiyoruz. Özellikle bu konuda tarım müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörü, burada çalışan uzman arkadaşlar vatandaşa öncü olmasını bekliyoruz. Ne kadar fazla proje üretebilirsek, AB hibe fonlarından o kadar fazla yararlanırız" diye konuştu. Toplantıya, Belediye Başkanı Ziya Akkaya, Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir, Proje Başvuru Uzmanı Lale Kurt, muhtar, çiftçi ve tarımsal işletme sahipleri de katıldı.

 
Bu içerik 1523 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi