Bu İçeriği Paylaş
11 Mart 2018 Pazar

OKUL SERVİSİNDE KİTAP OKUMA UYGULAMASI

Muş'ta taşımalı eğitim verilen Merkez Taşoluk İmam Hatip Ortaokulunca başlatılan proje kapsamında, öğrenciler, servis araçlarına konulan kitapları okula gelene kadar yolda okuyarak zamanlarını değerlendiriyor


Muş'ta taşımalı eğitim alan köy öğrencilerinin kitap okuması amacıyla servis araçlarında mini kütüphaneler oluşturuldu. Öğrenciler serviste kitap okuyarak okula geliyor. Muş Merkez Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin köylerden taşımalı eğitimlerini sürdüren öğrencilere yönelik kitap okuma seferberliği başlattı. Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu servisleri, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarısızma ve Sarıdal köylerinde taşımalı eğitim ile öğrenci alıyor. Servis araçlarına oluşturulan sandıklara kitaplar bırakıldı ve öğrenciler okul gidiş ve dönüşlerinde kitap okuyorlar.

Okul idaresi, "Okula Okuyarak Gidiyorum, Okuldan Okuyarak Ayrılıyorum" projesi kapsamında 12 servis aracına, Milli Eğitim Bakanlığının ilköğretim öğrencileri için belirlediği ‘100 Temel Eser’ kitaplarını bıraktı. Taşımalı eğitim gören öğrenciler, her sabah servis araçlarına bindiklerinde kutunun içerisinden aldıkları kitapları yolculuk boyunca okuyor.

“BU PROJEYİ YAYMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Kitap okuma uygulamasının başlatıldığı servis araçlarını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, inceleyerek kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığını ve bu projeyi il geneline yaymayı istediklerini söyledi. Her yerde ve her ortamda kitap okunabileceğini çocuklara öğretmek istediklerini ifade eden Müdür İlci, böylece çocukların zamanlarını daha nitelikli geçirebileceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Servis araçlarında çocuklarımızın müzik dinlemeleri yerine kitabın o engin dünyasında gezmelerini istiyoruz. Bu vesileyle çocuklarımızın okuma, anlama ve anlatım becerileri gelişecek. Çocuklarımız hayata daha donanımlı hazırlanacak. Servislerimiz kütüphaneye dönüştü. Öğrencilerin her sabah 30 dakikalık yolculukları var. Bu esnada güzel zaman geçiriyorlar. Projenin sürdürülebilir ve nitelikli olduğunu düşünüyorum. Başarılı öğrencilerimizin bir kısmı kitap okuyan öğrencilerimiz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZE KİTAP ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Okul Müdürü Muhterem Özden de öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için projeyi geliştirdiklerini ifade etti. Öğrencilerin okumak istedikleri kitabı araca binerken kutudan aldıklarını anlatan Özden, “Okulumuz Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu olarak geçen yıl kız çocuklarının okullaştırılmasına yönelik bir çalışma başlattık ve bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Çünkü 74 kız öğrencimizi tekrar okula kazandırarak eğitimlerini sürdürmelerine vesile olduk. Okudukları kitapları aralarında değiştiriyorlar. Dolayısıyla öğrencimiz para vermeden farklı kitapları okuyacak. Yılda bir öğrencinin 30 kitap okumasını hedefliyoruz. Amacımız okumanın yeri ve zamanının olmadığını göstermek” dedi.

“ÖĞRENCİLER PROJENİN FAYDASINI GÖRDÜ”

Alican köyünde yaşayan öğrencilerden Asude Mert de projeden çok memnun olduğunu ifade ederek, "Bu sayede konuşma becerilerimiz artıyor. Okuduğum kitap bittiğinde arkadaşımla değiştiriyoruz. Köyden okula gidene kadar 30 dakika kitap okuyorum." diye konuştu.

Murat köyünde yaşayan Ümmügülsüm Samurkaş da "Daha önce serviste konuşuyorduk, gülüyorduk, şarkı dinliyorduk. Artık kitap okuyoruz. Kitap okuduğum için ufkum gelişti. Yeni kelimeler öğreniyorum. Kelime hazinem zenginleşiyor. Keşke önceden kitap okumaya başlasaydık. Proje bizim için çok yararlı oluyor. Sınavlarda paragraf sorularını daha iyi çözebiliyoruz." sözlerine yer verdi.

Diğer öğrenciler ise her gün servis ile geliş gidişlerinde müzik dinleyip espriler yaptıklarını ve kitap okuma uygulamasının başlamasıyla birlikte her gün kitap okumaya başladıklarını söyledi. Kitap uygulaması sayesinde daha verimli bir zaman geçirdiklerini ve kelime hazinelerinin giderek arttığını ve uygulamayı desteklerini söylediler.

 
Bu içerik 138 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi