Bu İçeriği Paylaş
15 Nisan 2018 Pazar

TARİHİ MURAT KÖPRÜSÜNDE HAFTA SONU YOĞUNLUĞU

Havaların ısınmasıyla birlikte Tarihi Murat Köprüsü hafta sonları özellikle vatandaşların ve öğrencilerin uğrak yeri olmaya başladı


Baharın gelmesiyle birlikte Tarihi Murat Köprüsü şenlendi. Havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonunu fırsat bilen öğrenci ve aileler şehrin kalabalığından, uzaklaşarak Murat Nehri'nin kıyısında günlük hayatın yorgunluğunu, stresini atmaya çalışıyorlar. Tarihi Murat Köprüsüne gelen öğrenci ve aileler, burada resim çekip suyun eşsiz sesi eşliğinde dinlenme fırsatı buluyor.

Bir Selçuklu yapısı olan Tarihi Murat Köprüsünün kesin tarihi bilinmemekle beraber 1871 tarihli mermerden kitabesinin, onarımlarla ilgili olduğu sanılmaktadır. 143 metre uzunluğunda, 4 metre 77 santimetre genişliğinde olan tarihi köprünün yüksekliği 18 metre olup 12 gözlüdür. Muş - Varto yolu üzerinde Muş şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan köprü günümüzde de kullanılmaktadır.

“STRES ATMAK İÇİN TARİHİ MURAT KÖPRÜSÜNE GELDİK”

Okulun ve günlük hayatın verdiği stresten kurtulmak için köprüye geldiğini vatandaşlardan İbrahim Şahin, “malum soğuk ve fazla kar yağışının olduğu bir kış mevsimini geride bıraktık. Havaların ısınması ile birlikte yorgunluğumuzu atmak ve baharın bu güzelliğini Tarihi Murat Köprüsü’ne geldik. Birçok kişinin kafa dağıtacağı yer olarak sadece burası bir nimet olarak kalmış, biz de bunu değerlendiriyoruz. Yaşadığımız sıkıntıları ve stresi ya da ünlük hayatımızda yaşadığımız yoğunlukların stresini atmak için bir yerin olması gerekir. Muş için baktığımızda sadece Murat Köprüsü'nü görebiliyoruz. Gidecek başka bir yer olmadığından biz de bunu değerlendiriyoruz” dedi.

“TARİHİ MURAT KÖPRÜSÜ GEZMEYE DEĞER BİR YER”

Muş’ta gezilecek en güzel yerlerden birinin tarihi Murat köprüsü olduğunu ifade eden Ahmet Can ise “okulun stresinden hayatın yorgunluğundan kaçıp gidebileceğimiz tek yer Tarihi Murat Köprüsü. Onun için buraya geldik. Burada bir an olsun hayatın stresinden kurtulup rahatlıyoruz. Biz Muş’ta daha farklı sosyal alanlar istiyoruz. Bunun için belediyemizin bir şeyler yapması gerekir, bunu bir rica olarak kendilerinden istiyoruz. Gerek belediye gerek rektörlük öğrencilere sosyal bir aktivite olsun diye yeni alanlar açıp öğrencilere sunulması gerekir. Şehrin kalkınması için şehrin daha yaşanılır bir yer olması için bunlar şart. Tabi bunlar yapılırken bölgenin örfüne, gelenek ve göreneklerine sadık kalınması gerekir. Zira halkın örfüne, gelenek ve göreneklerine, tarihi ile çatışan sosyal bir alan halkın yozlaşmasına neden olur” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 85 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi