Bu İçeriği Paylaş
17 Mart 2018 Cumartesi

DEVLET DESTEĞİYLE BİRÇOK ÜLKEYE İHRACATTA BULUNUYOR

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteği ile büyütülerek modernize edilen tekstil fabrikası, dünyaca ünlü markalar için ürettiği spor giyim ürünlerini birçok ülkeye gönderiyor


Muş’ta modernize edilen tekstil fabrikası, dünyaca ünlü markalar için ürettiği spor giyim ürünlerini birçok ülkeye gönderiyor. Hürriyet Mahallesi'nde bulunan 8 bin metrekare alan üzerinde kurulan Barco Tekstil Firması, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteği ile 2009 yılında büyüterek modernize edildi.

Kesimhane, örme, dokuma, dijital baskı, lazer baskı, ütü, paketleme, aksesuar birimlerinden oluşan ve 500 kişinin çalıştığı fabrikada, spor giyim ürünlerinin yanı sıra deniz şortu, mayo grupları ve iç çamaşırlar da üretiliyor. Buradaki ürünler Avrupa başta olmak üzere, ABD ve Güney Amerika ülkeleri ile Hindistan ve Çin'e ihraç ediliyor.

Dünyaca ünlü 50 marka için üretim yaptıklarını ve bunları 40 ülkeye gönderdiklerini belirten fabrikanın işletme müdürü Mustafa Akün, birçok kişinin de mesleki açıdan yetiştirildiğini söyledi.

“DAKA VE İŞ KUR DESTEĞİYLE FABRİKAYI BÜYÜTTÜK”

Yaklaşık 9 yıl önce aldıkları devlet desteği, DAKA ve İŞ-KUR iş birliği ile fabrikayı büyüttüklerini anlatan fabrika işletme Müdürü Akün, “Önceden burada 185 kişi çalışıyordu. Şimdi 13 bantta 500 çalışan ile üretim yapıyoruz. Tabii bunu yapmamızda en büyük etken devlet katkısı. DAKA ile proje çalışmamız ve İŞ-KUR'un personel desteği çok önemli katkılar sundu. Şimdi bir fason atölyesinden çok, ürünün başlangıç aşamasından bitiş ve teslim aşamasına kadar bütün süreçlerde bulunuyoruz” dedi.

“AYDA 300 BİN ÜRETİMİMİZ VAR”

Yurt dışından yoğun şekilde sipariş aldıklarını, bunun gurur verici olduğunu dile getiren Akün, küçük de olsa ihracata katkı sağladıkları için mutlu olduklarını kaydederek “Devletimizin sağladığı teşvik ve hibe desteklerinden de faydalandık. Şimdi ayda 300 bin üretimimiz var. Bu sayı ürünün zorluk derecesine göre artıp azalabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kentte işsizlik oranının yüksek olduğunu bu kapsamda önemli bir istihdam sağladıklarını kaydederek bu istihdamın göçü önlediği gibi tersine göçe de katkısı olduğunu vurgulayan Akün, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar burada iş imkanı gördüğünde başka şehirlere gitmeyecek ve ailesini de buradan götürmeyecek. Halihazırda tersine göç ile şirketimizde çalışan personelimiz de var. Zamanında Bursa İzmir ve İstanbul'da tekstil atölyelerinde çalışmış arkadaşlarımız memleketlerine geri dönmüşler. Biz de onlara bir iş kapısı oluşturuyoruz.”

İşçilerden Yusuf Aktaş ise daha önce İstanbul'da tekstil atölyesinde usta olarak çalıştığını anlattı. Böyle bir fabrikanın Muş'ta bulunmasının sevindirici olduğunu ifade eden Aktaş, "Burası uluslararası kalitede bir fabrika. Artık memleketimizden göç etmek zorunda kalmıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 
Bu içerik 124 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi