Bu İçeriği Paylaş
27 Şubat 2018 Salı

TKDK ŞENOVALI ÇİFTÇİLERİ BİLGİLENDİRDİ

IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında tanıtım faaliyetlerini sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, il merkezine bağlı Şenova köyünü ziyaret ederek üretici ve çiftçileri bilgilendirdi


IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında tanıtım faaliyetlerini sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, il merkezine bağlı Şenova köyünü ziyaret ederek üretici ve çiftçileri bilgilendirdi.

Yoğun hafta içi mesailerini hafta sonu da sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğünün bu seferki tanıtım durağı Şenova köyü oldu. 21 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanı ile birlikte ilimizde ulaşılmadık yer bırakmamak gayretiyle çalışmalarını sürdüren TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, Şenova köyünde Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbirlerine ilişkin detaylı bir sunum yaptı. TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur ile Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri Serhat Akman, TKDK Uzmanları ve Şenova Köyü Muhtarı Cevdet Şirvan’ ın katıldığı toplantıya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Pazar günü gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında ilk olarak bir konuşma yapan TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, Şenova köyünün tarım ve hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, vatandaşların hibe desteklerinden yararlanmak için sürdürülebilir yatırımları projelendirmelerini istedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ülkemiz tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik önemli çalışmaları ve adımları olduğunu kaydeden Uygur, TKDK olarak ilgili sektörlerde ülkemize katma değer yaratan işletmeleri kazandırdıklarını vurguladı. TKDK Muş İl Koordinatörlüğünün bugüne kadar hibe desteği vermesiyle ilimize çok önemli yatırımlar kazandırıldığına ve bu sayede hem ekonomik hem de istihdam alanında kaydedilen ilerlemelerin memnuniyet verici olduğuna dikkat çeken Uygur, IPARD II 3. Başvuru Çağrı İlanının ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. Uygur son olarak katılımlarından dolayı köy sakinlerine teşekkür ederek sözü TKDK tanıtım ekibine bıraktı.

Genç Çiftçilere %5 Ek Hibe Desteği

TKDK Muş İl Koordinatörlüğü tanıtım ekibi tarafından ilk olarak Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirine ilişkin yapılan bilgilendirmede Kırmız Et, Kanatlı Eti ve Süt Üretiminin yanı sıra Yumurta Tavukçuluğu yatırımları ile ilgili desteklemeler anlatıldı. Proje başvurunda bulunmak isteyen gerçek kişi veya tüzel kişiliklerin uyması gereken genel başvuru şartlarına da değinilen bilgilendirmede yatırım yapmak isteyen yeni işletmeler için destek oranlarının %40-%50, kapasite artırımı yapmayacak olan mevcut işletmeler için ise destek oranlarının %50-%60 arasında değişebileceği ifade edildi. Süt üreten tarımsal işletmelerde süt satışını kanıtlayabilen ve belirtilen sınırlarda kalmak kaydıyla hayvan mevcudiyeti olan yatırımların %70 oranında destek alabilecekleri kaydedilirken yumurta tavukçuluğu sektöründe sadece kapasite artırımı yapmayacak olan mevcut işletmelerin destek kapsamında olduğu vurgulandı. Hibe destek oranlarının değişiminde 40 yaş altı yatırımcılara %5 ek hibe desteği verildiğine de dikkat çekildi. Kurum tarafından uygun görülen projelerin hibe desteği alabilmesinde büyük önem taşıyan sıralama kriterlerinin de anlatıldığı sunumun ilk bölümünün sonunda, vatandaşların soruları cevaplandı.

Muş Hibe Desteğinde Avantajlı

Sunumun ikinci bölümünde ise Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbirine ilişkin bilgiler verildi. Muş’un %65 hibe desteği veren 15 il arasında olduğu ve diğer 27 ilde ise bu oranın %55 olduğu kaydedilen sunumda, genel başvuru şartları ile tedbire özel uygunluk kriterleri katılımcılara aktarıldı. 100 puan üzerinden yapılan sıralama kriteri değerlendirmesinde 40 yaş altı yatırımcıların 15, yine kadın yatırımcı olması halinde ek 15 puan daha alınabileceğine dikkat çekilirken diğer puan kriterleri de anlatıldı. Arıcılık, Kırsal Turizm, Yenilenebilir Enerji gibi yatırım alanlarıyla birlikte toplam yedi alt sektörün destekleme kapsamında olduğu ifade edilen sunumun ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Toplantıya katılan vatandaşların, köyde genel olarak büyük ve küçükbaş besi hayvancılığı, süt üretimi ve arıcılık faaliyetleri yapıldığını belirtmeleri dolayısıyla ilgili sektörlerle ilgili detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Başvuru Sürelerine Dikkat Çekildi

Sunum ve soruların cevaplanmasının ardından katılımcılar, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirine ilişkin proje başvurularının 5 Nisan 2018 tarihinde, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbiriyle ilgili proje başvurularının ise 15 Mart 2018 tarihinde sona ereceği konusunda bilgilendirildi. 

 
Bu içerik 290 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi