Bu İçeriği Paylaş
3 Nisan 2017 Pazartesi

MŞÜ’DE ELAZIĞ RÜZGARI ESTİ

Elazığ Belediyesi Kürsübaşı Topluluğu, Muş Alparslan Üniversitesi’nde konser verdi


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Elazığ Belediyesi işbirliğinde Elazığ Belediyesi Kürsübaşı Topluluğu sahne aldı. Kongre ve Kültür Merkezimizde düzenlenen konser programına Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Genel Sekreter Yardımcıları Öğr. Gör. Harun Demir, Öğr. Gör. Yusuf Kenan Atılgan, akademik-idari personelimiz ile aileleri ve öğrenciler katıldı.

“BİR BİRİNDEN GÜZEL TÜRKÜLER SESENDİRİLDİ”

Meteristen İneydim, Suna Gelin, Saza Niye Gelmedin, Oy Dağlar Başı Dumanlı Dağlar, Yoğurt Koydum Dolaba, Burası Muştur, Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına, Geline Bak Geline, Al Mendili Sil Gözünün Yaşını, Elaziz Uzun Çarşı, Saray Yolu Düz Gider gibi bir birinden güzel türkülerden örnekler veren Elazığ Belediyesi Kürsübaşı Topluluğu Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın isteği üzerine ayrıca Hüsenikten Çıktım Şeher Yoluna adlı türküyü de seslendirdi.

Konser sonunda kısa bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Polat, hemşehrileri olan topluluğa teşekkür ederek “Hoş Geldiniz” dedi. Konuşmasında, Muşlular ile Elazığlılar arasında Muş türküsü üzerindeki tatlı rekabetten bahseden Rektör Polat, türkünün Elazığ’a değil Muş’a ait bir türkü olduğunu, bilimsel araştırmalarla bunun ortaya konulduğunu, TRT repertuvarında 341 numaralı kayıt ile türkünün Muş'a tescillendiğini, kaynak kişinin Muşlu Düriye Keskin olduğunu ve türkünün Muş'ta Muzaffer Sarısözen tarafından derlenip notaya döküldüğünü ifade ederek topluluktan bunu her konserlerinde dile getirmelerini istirham etti.

Kürsübaşı Topluluğu, seslendirdikleri güzel eserlerle misafirlere ve personellere müzik ziyafeti yaşattılar. Konser, çekilen halayların ardından ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 
Bu içerik 517 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi