Bu İçeriği Paylaş
14 Mart 2018 Çarşamba

BAŞDANIŞMAN ZENGİN, MŞÜ’DE KONFERANS VERDİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Muş Alparslan Üniversitesi’nde ‘Türkiye'de Darbeler, Anayasalar ve Siyaset’ konulu konferans verdi


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin’i konuk etti. Üniversiteye bağlı Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezinin davetlisi olarak külliyeye gelen Av. Zengin, Türkiye'de Darbeler, Anayasalar ve Siyaset konulu bir konferans verdi. Fuat Sezgin Derslikleri 106. salondaki konferansı, Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve eşi Nilüfer Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve basın mensupları takip etti.

Konferansta Türkiye'de Darbeler, Anayasalar ve Siyaset konusunda farklı bakış açılarını ele alan Av. Özlem Zengin, Türk siyasal hayatında 27 Mayıs 1960’ta başlayan darbeler sürecinin 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ile artık sona erdiğini söyledi. Türkiye'ye yönelik küresel saldırılara dikkat çeken Av. Zengin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Neden Türkiye'ye bu kadar saldırı var? Darbelerin hiç birisi aslında Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanmıyor. Belki daha fazla dışarıdan kaynaklanıyor. FETÖ’nün ortaya çıkışı da böyleydi zaten. Nihayetinde Türkiye tüm bu sarsıcı aşamalardan geçtikten sonra bugün geldiğimiz noktaya erişti. Dışarıdan saldırının en büyük sebebi, Türkiye'nin her bakımdan dünyaya örneklik teşkil etmesi. Küresel güç odaklarının dayattığı sisteme karşı dik durarak bütün dünya için önemli bir örnek olabilmeyi başarmasıdır.

“BİZİ BOĞMAK İSTEYEN ÇEMBERİ MİLLET OLARAK KIRMAYI ÇOK ŞÜKÜR Kİ BAŞARDIK”

Yaklaşık 10 gün önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Afrika'daydık, Cezayir'e, Moritanya'ya, Mali'ye, Senegal'e gittik. Bu ülkelerdeki tabloyu gördüğünüzde o kadar şükrediyorsunuz ki Allah’a... Biz ne kadar şanlı bir milletiz ki hiç sömürge olmadık. Türkiye’nin siyasal hayatı darbelerle, toplumsal gerçeklerimizle ve halkın talepleriyle bağdaşmayan anayasal düzenlemelerle daraltılmak istendi. Ama biz, bizi boğmak isteyen çemberi millet olarak kırmayı çok şükür ki başardık.

Kudüs meselesi, Bosna meselesi, Irak meselesi, Suriye meselesi 100 yıllık meselelerdir. Bunlar çözülemediği için 1. ve 2. Dünya Savaşları oldu. Son büyük savaştan sonra da bazı konularda kesin bir karar verilemedi. İsmet İnönü bile 'Lozan bize 100 yıl kazandıracak.' dedi. Hakikaten de öyle oldu. Bakın biz bugün hâlâ bu geçmişteki çözümlenemeyen hesaplaşmaların kavgasını, mücadelesini veriyoruz. O yüzden bunların hepsi birbirine bağlı. Zeytin Dalı Harekâtı Türkiye’nin istiklali ve ikbali için çok önemli bir operasyondur. Türkiye'de kadın, erkek, çocuk herkesin meseleyi bu yönüyle iyi anlaması ve yürütülen operasyona destek vermesi Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemlidir.”

“ZENGİN, ÇOCUK İSTİSMARINA DEĞİNDİ”

Konuşmasında çocuk istismarı konusuna da değinen Av. Zengin, istismarcılara en ağır cezanın verilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Çocuk istismarında bulunanlara hukuki olarak yapmamız gereken en ağır cezayı vermek olacaktır.” diyen Av. Zengin, aynı zamanda çocuklara cinsel saldırılardan korunmanın yollarını da öğretmek gerektiğini dile getirdi. Av. Zengin, “Bu konuyla ilgili en önemli kazanım, artık insanların bunları söylemekten çekinmiyor, şikâyetçi olmaktan utanmıyor olmalarıdır” ifadelerini kullandı.

Av. Zengin, konferansın ardından gelen bir soruya verdiği cevapta, Afrin’in Kobani ile asla benzerlik göstermediğini, esasen Türkiye'de Zeytin Dalı Harekâtına inanılmaz bir desteğin var olmasının da bu açıdan anlamlı olduğunu söyledi. Türkiye'nin bölgeye barış götürme amacı taşıdığını, Afrin'in gerçek sahipleri olan ve şu an terör örgütlerinin baskı ve zulümlerinden bıkmış olan halkın yerleşim birimlerine taşınması ile sorunun çözüleceğini ifade eden Av. Zengin, Zeytin Dalı Harekâtı ile egemen her devletin hakkı olduğu üzere, Türkiye'nin de sınır güvenliğini temin edecek adımların tümünü atacağını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından öğrenciler ve personel ile hatıra fotoğrafı çektiren Av. Zengin, üniversitenin kat etmiş olduğu aşamadan, fiziki mekânların güzelliğinden ve her şeyden önemlisi öğrencilerden gelen yüksek düzeyli sorulardan çok etkilendiğini, en kısa zamanda Muş'a yeniden gelmek istediğini dile getirdi.

Av. Özlem Zengin, Muş’taki programı kapsamında Muş Belediyesini ziyaret etti ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği tarafından düzenlenen bir programda daha konuşma yaptı. 

 
Bu içerik 111 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi