Bu İçeriği Paylaş
4 Mart 2018 Pazar

MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK’TEN ŞEKER FABRİKASI AÇIKLAMASI

Adalet ve Kalkınma Partisi Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik açıklamalarda bulunarak “Muş alıcı bulur mu bulmaz mı? Henüz onu da bilmiyoruz” dedi


Adalet ve Kalkınma Partisi Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine yönelik söylemlere cevap verdi. Şimşek, ofisinde yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Muş Şeker Fabrikasının satışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şimşek, fabrika satışından yana olmadığını ve özelleştirme şartlarının okunmasını önerdi.

“ELBETTE Kİ ŞEKER FABRİKASI GÖZBEBEĞİMİZ”

Şeker Fabrikası’nın önemini ve Muş’a olan katma değerinin bilincinde olduklarını belirten Şimşek, 5 yıllık dene sürecinin olduğunu ve demirbaşların satılmayacağını söyledi. Şeker fabrikasının alıcı bulup bulmayacağının halen belli olmadığını ifade eden Şimşek, “Kesinlikle ben bu fabrikamızın özeleştirilmesini istemeyen bir vatandaş olarak söylüyorum. Hatta biz bunu özelliklede hükümet büyüklerimize muşumuzu bu konudan muaf tutabilir miyiz diye aktardık. Ama Şeker A.Ş.’nin küçülmesi hatta Şeker A.Ş‘nin giderek zaman içerisinde belki marjinal bir duruma gelmesi dünya global düzeni ve piyasaları içerisinde şeker üretiminin farklılaşması, bunla ilgili kotaların gelmesi, özeleştirme kapsamında olduğu için fabrikaların büyütülmemesi, iyileştirilmemesi, yatırım yapılmaması, revizyonun olmaması bizim fabrikamız içinde etkili olmuştur. Bu konu hükümetimizin bir kararıydı. Şimdide bu kararını uyguluyor. Muş bu konuda alıcı bulur mu, bulmaz mı, satılır mı, satılmaz mı, zaman içersin de bekleyip hep birlikte göreceğiz” dedi.

“MEVSİMLİK ÇALIŞANLAR DAHİ HİÇBİR ŞEKİLDE MAĞDUR EDİLEMEYECEK”

Özelleştirme ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat bu özelleştirmenin farklı boyutları da var. Bu güne kadar gördüğümüz özelleştirmeler gibi değil. Bir kere taşınmazların satılmaması, şu anda 2017 yılı içerisinde aldığımız kota kadar çiftçi üretim yaptığı zaman bu pancarı alım mecburiyeti, 5 yıllık bir deneme süresinin oluşması, içerisindeki mevsimlik işçilerin dahi işsiz kalmaması, bu süre içerisinde şartnameye konulan eğer işletme özelleştirme olsa dahi belli yeniliklerin alıcı kişi tarafından yaptırılması şeklinde olacaktır. Bunlara baktığımızda 5 yıl sonra işçilerle birlikte, pancar alımı ile birlikte fabrikanın büyümesi ve kar elde etmesi, bunu alan firmanın da bunu görmesi sonucunda şeker fabrikası devredilecektir. Ayrıca taşınmazlarda satılmıyor, devletin malıdır.”

“MUŞUN HER ÇAKIL TAŞI BİZİM İÇİN KIYMETLİDİR”

Muş’a yatırım getirmek ve vatandaşa hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Şimşek, “Vatandaşımızın memnuniyeti bizim için birinci derecedir. Diğer taraftan 2000 yılında alınan bir karar, bizim itirazlarımızdan çok daha önce alınan bir karardır. Bu güne kadar uzamıştır ve artık bunun daha da uzaması hükümetin ve kamunun aleyhinedir. Geçen yıl yaklaşık olarak bizim şeker fabrikamız 29-30 milyon TL bir zarar etmesi de özelleştirilmesinde etkili olmuştur. Biz bu konuyu takip edeceğiz. Bu konu hakkında vatandaşımızın taleplerini, duygularını her zaman hükümet büyüklerimizin karşısında dile getiriyoruz. Ama takdir edin ki bu bir hükümet programıdır. Biz her aşamasında bu konuyu takip edeceğiz. Bu özelleştirme inşallah vatandaşımız ve kamu lehine olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Başkanı Rahmettulah Yaktı ile birlikte şeker fabrikası genel müdürüne gittiklerini de ifade eden Şimşek, “durumu izah ettik, ancak şu anda yapacak bir şey yok. Fakat bilinmelidir ki kimse mağdur edilmeyecek, satış kamunun lehine olacak” şeklinde konuştu.

 

 

 
Bu içerik 228 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi