Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2018 Cuma

MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR

Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadelede güvenlik güçlerine destek sunmak amacıyla dar ve karanlık mağaralar ile GSM şebekeleri ve internetin çekmediği kırsalda, bluetooth ile anında görüntü aktarabilen tank


Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ndeki iki öğrenci, terörle mücadelede Mehmetçik´e destek sunmak amacıyla öğretmenlerinin rehberliğinde tank görünümlü robot tasarladı.

Mehmetçik´in giremediği dar mağaralarda ve internet ile GSM şebekelerinin çekmediği kırsal alanlarda bluetooth üzerinden anında görüntü aktarabilen tank görünümlü "Rekabot" ismi verilen robot, terörle mücadelede güvenlik güçlerine katkı sunması amaçlanıyor. Cep telefonuna indirdikleri programla ve yazdıkları kodlarla robotu kumanda eden öğrenciler, istenilen yöne doğru robotu hareket ettirebiliyor. Özellikle engebeli ve girilmesi zor olan mağaralar için tasarlanan paletli ve kablosuz robot, 2 ila 2,5 kilometre mesafeden üzerindeki kamera ve bluetooth alıcısı sayesinde anında görüntü aktarabiliyor.

Güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda verilen şehitlerden etkilenen öğrenciler, bunun önüne geçmek amacıyla öğretmenlerinin eşliğinde ürettikleri robotun daha da geliştirilmesini istiyor.

“BLUETOOTH İLE KONTROL EDİLMESİ VE ALDIĞI GÖRÜNTÜYÜ KABLOSUZ OLARAK AKTARIYOR”

Robotun bluttooth ile kontrol edilerek kablosuz olarak görüntü aktardığını belirten Okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Murat Yetişir, ileriki zamanlarda robotun daha da geliştirilerek eklenecek olan kol ile tehlikeli maddelerin de kontrol edilebileceğini söyledi.

İnsanların giremeyeceği dar, karanlık ve hayati tehlike olabilecek noktalara ve mağaralara robotun rahatlıkla girerek o bölgenin görüntüsünü alabileceğini ifade eden Yetişir, şöyle konuştu: “Fraklı bir robot çalışmasına imza attık. Öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda bizim ‘Rekabot’ dediğimiz robotu tasarladık. Robotumuz paletler sayesinde insanların giremediği mağara gibi yada hayatı tehlikenin olduğu zor alanlara girip oranın görüntüsünü kablosuz olarak aktarmaktadır.

“TERÖRLE MÜCADELEDE GERÇEKTEN ÖNEMLİ BİR SİLAH OLARAK DA KULLANILABİLİR”

Bu robotumuz savunma sanayisinde kullanılarak güvenlik güçlerimizin can kaybını en aza indirilmesi hedeflenebilir. İleride robotumuzda görüntünün kaydedilmesi ve robotumuza bir kol takılıp zararlı nesnelere zor yani bir mağara gibi yerden çıkarıp getirilmesini hedefliyoruz. Robotumuzu diğer robotlardan ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi bluetooth ile kontrol edilmesi ve aldığı görüntüyü kablosuz olarak aktarması aktarmasıdır. İHA’larda ki sistemin bir benzerini biz bu tank görünümlü robotumuzda kullandık. Terörle mücadelede gerçekten önemli bir silah olarak da kullanılabilir.”

Öğrencilerden Muhammed Karakaya ise arkadaşıyla tasarladıkları robotu, blutooth ile kontrol edebildiklerini vurgulayarak, “Bu projenin Mehmetçiğimize ve askerimize dağlık alanda yardımcı olacağına inanıyoruz. İnsanların giremeyeceği yerlerde 2 kilometre boyunca ekrana görüntü yansıtıyor ve internetin olmadığı ortamda da çalıştırabiliyoruz” dedi.

 
Bu içerik 71 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi