Bu İçeriği Paylaş
14 Kasım 2016 Pazartesi

BOSCH ÇEVRE ÇOCUK TİYATROSU MUŞ’TA SAHNE ALDI

Eğlendirerek Çevre bilinci aşılayan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Muşlu çocuklarla buluşarak büyük beğeni topladı


Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Muş Öğretmen Evi’nde iki gün ücretsiz sahnelendi. Muşlu çocuklar ve aileleri, Sadri Alışık Kültür Merkezi oyuncularının sahnelediği “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı hayvan ve doğa sevgisi aşılayan oyun ile hem eğlendiler hem öğrendiler.

La Fonten Orman Mahkemesinde adlı oyun ile ilgili bilgi veren Ekip sorumlusu ve Yönetmen Yardımcısı Yavuz Aytekin, oyunun 7 yıldır devam eden bir proje olduğunu söyledi. Aytekin şunları kaydetti: “ 7 yıldır devam eden bir proje bu. Çocuklara yönelik eğlenceli bir oyun. Bu sene Ağrı’dan başlayıp Muş, Bingöl, Elazığ ve diğer illerimizde ücretsiz bir şekilde çocuklara yönelik çevreyi anlatan, çevrenin korunmasını anlatan, çevre bilincini aşılayan keyifli eğlenceli bir oyun. Bugün Muş’a geldik. Yarında Muşta’yız. 12.00 ve 2’de 2farklı seans şeklinde oynuyoruz. Binlerce çocuğa ulaştık. Bütün çocuklarımızı bekliyoruz, gelip görsünler, oyun sonrası küçük hediyelerimiz var. Boyama kitapları dağıtıyoruz” dedi.

“AMAÇ, ÇOCUKLARA ÇEVREYİ ANLATMAK”

Tiyatronun asıl amacına değinen Aytekin, “Amaç, çocuklara çevreyi anlatmak. Ekibimizde; Ozan Bingöl, Tülay Öztürk, Alp OntoP, Özal Bingöl, Sena Molla Ahmetoğlu, Merve İbiş, Merve Göydağ, Nalan Deliorman, Ferdi Taşkın, Yasin Akyaz, Sinan Kılıç yer alıyor kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunma amacıyla Bosch Ev Aletleri,  bu anlamlı projede 2010 yılından beri Sadri Alışık Kültür Merkezi ile çalışıyor. Çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı ve SAKM tarafından sahneye konan “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, yeni sezonunda da on binlerce çocukla ve aileleriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

HAYVANLAR, LA FONTEN’İ YARDIMA ÇAĞIRIYOR

‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

 
Bu içerik 774 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi