Bu İçeriği Paylaş
6 Şubat 2018 Salı

MECLİS, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ DURUMUNU GÖRÜŞTÜ

2018 yılı yatırım programı Şubat ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci durumunu gündeme getirdi


İl Genel Meclisi, 2018 yılı yatırım programı Şubat ayı 3’üncü toplantısını yaptı. Meclis Geçici Başkanı Asım Çetinkaya, başkanlığında oturumu açılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşüldü. Açılış, yokla ve önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam etti. Muş Alparslan Üniversitesinde öğrenci kapasitesinde, geçmiş yıllara göre artış olup olmadığı, öğrencilerin barınma, ulaşım ve ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığı konularında, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi gündeme getirildi.

Gündem maddesi üzerine Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyon Başkanı Ümit Sakık, hazırlanan komisyon raporunu açıkladı. Sakık, şunları söyledi: “İl Genel Meclisinin 08.01.2018 tarih ve 12 sayılı kararına istinaden, Muş Alparslan Üniversitesinde öğrenci kapasitesinde, geçmiş yıllara göre artış olup olmadığı, öğrencilerin barınma, ulaşım ve ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığı konularında, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Muş Alparslan Üniversitesinde öğrenci sayısında geçmiş yıllara göre ne kadar azalma veya artışların olduğu konusunda Üniversiteden herhangi bir bilgi alınamamıştır. Bahse konu Öğrencilerin barınması ile ilgili konuda, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bunların denetiminin yapılması ve öğrencilerin daha sağlıksız ortamlarda barındırılmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, Öğrencilerin ulaşımları ile ilgili konuda yapılan araştırmalarda, Üniversiteye gidiş ve dönüşlerinde araç sıkıntıları olması nedeniyle araçlara sıkışık binildiği ve öğrencilerin yollarda saatlerce beklendiği görülmekte olup, Komisyonumuzca Üniversitede öğrenim gören öğrenciler hakkında yukarıda da belirtildiği gibi eksiklerin olduğu tespit edilmiştir. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“DOĞALGAZIN ETKİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ”

Gündemin bir diğer maddesi ise Muş Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünün 18.01.2018 tarih ve 616 sayılı yazıları ile uygun görülen, 2017 yılı içerisinde İlimiz merkezde kaç kişinin doğal gaz abonmanlığına geçmiş olduğu ve doğal gazın hava kirliliğine karşı etkisinin olup olmadığıyla ilgili, gerekli araştırmaların yapılarak, meclisi bilgilendirmek üzere, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporun okunarak, yeniden görüşülmesi oldu.

Gündem maddesi üzerine Meclis Katibi Ümit Sakık, komisyon tarafından hazırlanan  raporu okudu. Raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 08.01.2018 tarih ve 11 sayılı kararına istinaden, 2017 yılı içerisinde İlimiz merkezde kaç kişinin doğal gaz abonmanlığına geçmiş olduğu ve doğal gazın hava kirliliğine karşı etkisinin olup olmadığıyla ilgili, Çevre ve Sağlık İhtisas Komisyonunca yapılan çalışmalar neticesinde 2017 Yılı için Muş Merkez’de toplam 8.070 abonman Doğalgaz Dönüşüm Projesi kapsamında işlemlerini tamamlamış olup, bunların 7.123 tanesinin doğalgazı açılmış kullanılmaktadır. Kalan 947 abonenin ise 2018 yılı içinde açılacağı bildirilmiştir. İlimizde 30 bine yakın hane bulunduğu ve bunların içine Resmi kurumları ve işyerlerini kattığımız zaman 1 yılda doğalgaz dönüşüm projesi kapsamında Muş Merkezde %27’lik kısım aktif olarak kullanmaktadır. Çevre açısında doğalgazın etkileri, yaraları; Doğalgaz, renksiz, kokusuz, havadan hafif ve başıca metan, etan, propan, azot gibi ihtiva eden yanıcı bir gaz karışımıdır. Temiz bir yakıt olup, kolay yanar ve parlar. Tam yanması mavi bir alevle olur. Sistemde gaz kaçağını kontrol etmek için koku (çürük sarımsak kokusu gibi) sonradan ilave edilmiştir. Doğalgaz çok düşük sıcaklıkta (-160 C) atmosferlik basınçta "Sıvılaşır" ve bu sıcaklığı korumak kaydı ile basınçsız kaplarda, tanklarda sıvı olarak depolanabilir.

Neden doğalgaza gelince; 1) Doğalgaz diğer yakıt türlerine göre daha temiz bir yakıttır. İçeriğinde kükürt ve organik kükürt bileşikleri yok denecek kadar azdır. Böylece yanma sonucunda kükürtlü gazların atmosferi kirletmesi söz konusu değildir. Doğalgaz yandığında kül bırakmaz, çöp dağlarında sorun yaratmaz. Kısaca, petrol ürünleri ve kömürün tersine kullanımı çevre kirliliğine çok az etkisi olmaktadır. 2) Doğalgaz kolay ve verimli yanan bir gazdır. 3) Doğalgazla hassas ısı ayarı yapmak olanaklıdır. 4) Endüstriyel uygulamalarda doğalgazın kullanımı sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, verimliliği de artırır, ürün kalitesini yükseltir, işletme ve bakım giderlerini en aza indirir. 5) Doğalgaz diğer yakacaklarda olduğu gibi depolama ve yakıt hazırlama (kırma, ön ısıtma v.b.) işlemleri gerektirmez. Dağıtma şebekesinden alındığı biçimiyle yakıcı sistemlerde kullanılır. 6) Doğalgaz ile çalışan cihazların otomatik kontrolü kolaydır. Emniyetli bir kontrol kumanda sistemi kurmak olasıdır. Bu üstünlüklerden dolayı doğalgaz kullanımı dünyada hızla artmakta olup, her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz.” Komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.

“KOMİSYONLARIMIZ ÇOK İYİ ŞEKİLDE ÇALIŞMAKTADIR”

Gündem maddesi üzerine söz hakkı alarak açıklama yapan DBP Grup Başkanı Mehmet Şakir Tuğrul, üniversite ile ilgili öğrenci sayısında net bir rakama ulaşılmamasını bir eksiklik olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi: “Üniversitedeki öğrenci sayısında net bir bilgi olmadığı için üzüldük. Komisyon da görevli arkadaşlarımızın yapmış oldukları çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz. Bir diğer konumuz ise ilimizde ki doğalgaz çalışmalarıdır. İlimizde yüzde 50 doğalgaza geçmesine rağmen halen ilimiz hava kirliliği bakımından en fazla hava kirliliği olan illerden biridir. Buda bizi üzmüştür ancak inşallah yüzde yüz doğalgaza geçersek bu kirlilik oranının önlenmiş olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 

 
Bu içerik 580 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi