Bu İçeriği Paylaş
5 Aralık 2017 Salı

HALK EĞİTİM HAYATIN HER ALANINDA

Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, Merkeze bağlı Bağlar Mahallesi ortaokulunda ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik el sanatları kursu açtı


Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, Merkeze bağlı Bağlar Mahallesi ortaokulunda ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik el sanatları kursu açtı. Kursta genç kızlar çeyiz hazırlarken yeni sanatlar öğreniyorlar.

Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ev hanımlarına ve genç kızlara yönelik çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bağlar köyü ortaokulunda el sanatları bünyesinde kadınlara yönelik dikiş nakış, havlu işleme, namazlık, giyim, ve çeşitli dekoratif işlemelerle eğitim veriliyor.

Kurslara katılan ev hanımları ve genç kızlar bir yandan meslek sahibi bir yandan da aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Köylerde yaşayan kadınların fazla sosyal bir yaşamlarının olmadığını belirten Kurs Usta Öğreticisi Sevda Özcan, imkanları olmayanların kursa katılıp yaptıkları çalışmalarla aile bütçelerine destekte bulunduklarını söyledi.

“GENÇ KIZLARIMIZ İLE EV HANIMLARIMIZ MESLEK ÖĞRENİYORLAR”

Özellikle kış mevsiminde sıcak bir ortamda bir araya gelip hem meslek öğrenildiğini hem de zamanın verimli bir şekilde geçirildiğini ifade eden Özcan, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı olarak Bağlar Mahallesi'nde çalışıyorum. Burada el sanatları hocalığını yapıyorum. Evli bayanlarımız, bekar kızlarımız, ablalarımız açılan kurs sayesinde bir şeyler öğreniyorlar. Bu öğrendikleri el işlerini bazen satıyorlar. Evlerine katkıda bulunuyorlar. Bekar kızlarımızda hem çeyiz olarak, hem de ellerine geçecek harçlıklarını biriktiriyorlar. Burada çeşitli alanlarda malzemeler yapıyoruz. Giyim konusu üzerine ne olursa olsun yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kurs sayesinde genç kızlarımız ile ev hanımlarımız meslek öğreniyorlar. Ayrıca kurs sonunda belge sahibi olacaklar. İlerlemiş hayatlarında genç kızlarımıza iş imkanı da sağlamış oluyoruz. Kurslarımız sayesinde okula gidememiş veya ailesi tarafından yollanmamış genç kızlarımız, boş vakitlerini değerlendirip, maddi açıdan kendilerine birer gelir sağlıyorlar. Bu kurslar, bayanlarımız ve genç kızlarımız için büyük avantaj” dedi.

“YENİ KURSLARIN AÇILMASINI BEKLİYORUZ”

Okullarında boş olan bir dersliklerini kurs için tahsis ettiklerini ve kadınların en iyi şekilde zamanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Bağlar Ortaokulu Müdür Vekili Şakir Aydın, da “Bağlar Ortaokulu Müdür Yardımcısı Şakir Aydın: "Her yıl olduğu gibi bu yılda boş olan dersliğimizde, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafınca kurslar verilmektedir. Burada genç kızlar, anneler, aynı zamanda öğrenci velilerimiz el becerilerini sergiliyorlar. Kurs sayesinde, kursiyerler hem ailelerine katkıda bulunuyorlar, hem de el becerileri gelişiyor. Ayrıca okulumuz bünyesinde verilen kurs ile kış mevsimi ilimizde ağır olduğu için genç kızlar ve bayanlar için en güzel vakit geçirebilecek bir yer. Daha değişik kurslarında hayata geçirilmesi lazım. Ev hanımlarımız ile genç kızlarımız oldukça becerikli, Halk Eğitim Merkezi'nden ricamız şu ki; kursları biraz daha çeşitlendirmek. Bizde okul olarak gereken katkıyı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BOŞ ZAMANIMIZI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİYORUZ”

Kursa katılan ev hanımları ve genç kızlar ise köy yaşamında sosyal faaliyetlerde bulunduklarını ve kurs sayesinde yeni çalışmalar öğrendiklerini aktararak aile bütçelerine de katkıda bulunduklarını söylediler.

Kursiyerlerden Melike Aktaş ise “Buraya gelmekten ötürü çok memnunum. Kış mevsiminde evimizden çıkıp fazla bir yerlere gidemiyoruz. Sürekli evde oturmaktan değil de, elimizde bir iş olmasından memnun oluyoruz. Bu kursa başvurmak istedim, başvurduktan sonra çok mutlu oldum. Kurs sayesinde bir şeyler öğreniyoruz. Ayrıca, kendi çeyiz malzemelerimizi de burada hazırlama gibi bir imkanımız oluyor. Buraya gelerek hem stres atıyoruz, hem meslek öğreniyoruz. Yeni yeni çalışmalar, yeni yeni eserleri yapmayı öğreniyoruz. Biz genç kızlar için bu çok güzel bir şey, çok güzel bir şans. Kursta yeni kişilerle tanışmaktan, işleri öğrenmekten çok mutluyum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 
Bu içerik 129 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi