Bu İçeriği Paylaş
7 Ekim 2016 Cuma

EBRU SANATI YENİDEN BAŞLIYOR

Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Ebru Sanatı Kursu’ yeniden başlıyor


12 Ekim 2016 Çarşamba günü başlayacak olan Ebru Sanatı Kursu, yaklaşık iki ay sürecek. 15 kişilik guruplar halinde yapılacak kurs ile ilgili bilgiler veren usta öğretici Tuba Yener Koçlardan, herkesi davet etti.

“Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Fırça ve boyaları özeldir” diyen Koçlardan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ebru geleneksel Türk el sanatlarındandır. Atölyemizde, Ebru Sanatı’nın geleneksel özellikleri korunarak öğretildiği Ebru Kursu düzenlenmektedir. Ebru geleneğinde eğitime boya ezilmesi ve fırça yapımı gibi temel öğelerle başlanır. Öğrencinin hangi aşamada hangi ebruyu yapacağı usta tarafından belirlenir. Mesela, battal ebruyu hakkıyla yapamayan öğrenciye çiçekli ebru yaptırılmaz. Tabii bu işin sanatsal kısmıdır. Günümüzde ise ebru genellikle bir hobi aracı olarak görülmektedir. Hazır malzemeler kullanılmakta, hızlandırılmış kurslar ile sanat hakkında fikir sahibi olunmaktadır. Bu açıdan da ebru önemli bir gereksinimi karşılamaktadır. İnsanlar ebru sayesinde gündelik rutinden çıkıp akıllarını ve ruhlarını dinlendirebilmektedir. Ebru yapan herkes ortaya sanat eseri çıkarma zorunluluğunda değildir.

Ebru kursuna yazılan biri, ebruyu bir sanat olarak mı yoksa hobi olarak mı öğreneceğine karar vermelidir. Ebrucu, yani ebru ustası da bir tarz sahibi olmalıdır. Bu sanatın geleneksel öğelerine ne kadar sadık kalacağına, modern çalışmalara ne kadar yer vereceğine karar vermelidir. Böylece; geleneksele bağlı kalırken insanları sınırlandırmamalı, yeniliklere açık olurken de ebru özelliği taşımayan işleri öğrencilerine ebru olarak göstermemelidir. Muş Halk Eğitim merkezinde her yaştan sanatseverler için ebru kursları düzenlenmektedir.”

 
Bu içerik 796 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi