Bu İçeriği Paylaş
31 Ekim 2017 Salı

KIŞ HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Kış mevsiminin iyice kendini his ettirdiği Muş’ta kış hazırlıkları başladı. Özellikle kırsal kesimde bulunan köylerde ise tezek ve kuru odun stoku yapılıyor


Muş’ta kış hazırlıkları başladı. Kış mevsiminin kendini iyice his ettirdiği kent merkezinde kooperatiflerde kaloriferler yakılmaya başlandı. Köylerde kış hazırlıklarının başında toprak damlara toprak çekilerek yaz aylarında çatlayan yarıkları doldurmak ve kara dayanıklı olmak için oluşan çukurları doldurmak için çamurdan dam geneline sıvalıyorlar. Harman Köyünde damlarını onaran köylülerden Hamit Çakar, yaz boyunca güneşten etkilenen damlarda çatlaklar ve yer, Yer çukurlar olmuş onları çamurla onarıyoruz” dedi.

“TOPRAK DAMLARDA HAZIRLIK BAŞLADI”

Köylerde erkekler damları onarırken kadınlarda kış yiyeceklerini stoklamaya çalıştılar, Bağlar köyünde halkın geçim kaynağı olan lahanalar evlerin önünde kurulan kazanlarda kaynatılıp Muş’un meşhur yemeği olan çorti, lahana salamurası yapmaya baladılar, Hanife Kurban isimli köylü, köyümüzde çok miktarda lahana yetiştirilir, şehirde ve köylerde en fazla kış mevsiminde lahanadan yapılan yiyecekler tüketilir, kazanları kurarak lahanalar kazanlarda kaynatılıp Pırvaz denilen salamura yapıyoruz, lahanadan ayrıca yöremizin kış mevsiminde en fazla yapılan Çorti yemeği de lahanaların küçük parçalara ayrılarak etli yemeği yapılır, yapılan çortuluk, salamuralık lahanalar bidonlara konularak kış boyunca yemekleri tüketilir” dedi. Köylerin kış yakacağı olan tezekler ise çoktan yapılmış evlerin odunluklarında yerlerini almış.

 
Bu içerik 85 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
ŞİFA HASTANESİ, YENİLENEN YÜZÜ İLE HİZMETE DEVAM EDİYOR ŞİFA HASTANESİ, YENİLENEN YÜZÜ İLE .. Kısa süre önce el değiştiren Muş Şifa Hastanesi, bakım ve onarım çalışmalarından..
0 yorum SAĞLIK - 13.12.2017
2 BİN 528 ARAÇ VE SÜRÜCÜSÜ KONTROL EDİLDİ 2 BİN 528 ARAÇ VE SÜRÜCÜSÜ KONTROL .. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünce geneli..
0 yorum GÜVENLİK - 13.12.2017
KALE MAHALLESİ’NDE YOL GENİŞLETME ÇALIŞMASI KALE MAHALLESİ’NDE YOL GENİŞLETME Ç.. Belediye ekipleri Kale Mahallesi Fabrika Caddesinde genişletme çalışmalarını sür..
0 yorum GÜNCEL - 13.12.2017
Üye Bilgi