Bu İçeriği Paylaş
23 Şubat 2018 Cuma

TSO’DA ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Şubat ayı meclis toplantı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında gerçekleştirilen toplantıda Muş Şeker Fabrikasının durumu ele alındı


Toplantının ardından meclis üyeleri adına yapılan açıklamada, “1982 yılında Sosyal devlet anlayışı kapsamında istihdama yönelik ve bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmak amacıyla kurulan Muş Şeker Fabrikası Muş’un tüten tek bacası olup Muş ilinin ekonomisine yıllık 100-150 Milyon TL. katma değer katmaktadır. Türkiye’nin en fakir İli, en az gelişmiş İli, Genç Nüfusunun en çok olduğu ili olan Muş, Şeker Fabrikası ile bu olumsuzluklara karşı Mücadele etmektedir. Şeker Fabrikası 403.000 nüfüsu olan Muş İlinde doğrudan 100.000 kişiyi etkilemektedir. Gerek tarım ve Hayvancılığa ve gerekse Nakliye ve buna bağlı yan sektörlere doğrudan katkı sunan Muş Şeker Fabrikası Özelleştirme idaresinin 21.02.2018 tarihinde almış olduğu karar ile 18.04.2018 tarihinde satışı yönünde ihaleye çıkılmıştır. Doğu Anadolu da ki iller arasında en iyi pancar potansiyeli olan ve en iyi üretim yapan fabrika, olan Muş Şeker Fabrikasının satılması Muş’un iyice fakirleşmesine ve daha fazla göç vermesine sebep olacaktır. Üretim yapamayan diğer illerdeki fabrikalar satılmazken neden Muş Şeker Fabrikası satışa çıkarılmıştır” denildi.

Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugün yapmış olduğumuz Meclis toplantımızda da görüşülen bu satış Meclis üyelerimizin de ortak görüşü olarak İlimize bir katkı sağlamayacaktır. Çünkü geçmişte İlimizde özelleştirilen Yem, Süt, Barit ve TİGEM örneklerinde de gördüğümüz gibi ilimizin ekonomisine çok ciddi zararlar vermiştir.  Bu özelleştirmeler sonucunda Süt fabrikası kapanmış, yem fabrikası kapanmış, Barit fabrikası kapanmış ve son olarak TİGEM’i alan BERCE şirketi koskoca araziyi atıl duruma getirmiştir. Bu özelleştirme sonucunda ilimizde birçok kişi işsizler ordusuna katılmıştır. Türkiye’nin 3. Büyük ovasına sahip Muş ilinin neredeyse tek ekimi yapılan ürün olan şeker pancarı ekicilerini küstürüp tarladan çekersek Koskocaman Muş, Malazgirt ve Bulanık ovaları tamamen atıl duruma gelecektir. İlimizde alternatif bir tarım ürününü çiftçilerimize kazandırmadan böyle bir özelleştirme kararı almak, Muş iline yapılacak en büyük haksızlık olacağı kanaatindeyiz. Bugün İlimiz için uygulanan teşvik uygulamalarına ve desteklere rağmen ilimize özel sektör yatırımcısı gelmemektedir. Bu anlamda istihdam açısından kamunun tek yatırımı olan Muş Şeker Fabrikası da özelleşme sonucunda diğer örneklerdeki gibi kapanma noktasına gelirse ilimiz ekonomisi de bitme noktasına gelecektir. Adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına göre sürekli nüfusumuzda azalma görülmüştür. Bu özelleştirme ile Nüfusumuzda ki azalma hız kazanacaktır. Köylerimiz boşalacak ve kentte göç başlayacaktır. Oysa ki Hükümetimizin son açıkladığı tarım destekleri ile Köye geri dönüş planlanmaktadır. Bu özelleştirme kararı ise bu köye geri dönüş destekleri ile bir çelişki oluşturmaktadır. Daha önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından iptal edilen, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi karının, yeniden iptal edilmesini Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizden bekliyoruz. Ayrıca Tüm Muş kamuoyunu Muş Şeker Fabrikasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Başta İlimiz Milletvekili, Belediye Başkanı ve tüm Siyasilerimizin, STK’larımızın, Çiftçilerimizin ve Tüm Muş Halkının bu duyarlılıkta olduğuna inanıyoruz ve Muş Şeker Fabrikasına desteklerini bekliyoruz.”

 

 
Bu içerik 109 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi