Bu İçeriği Paylaş
16 Mayıs 2018 Çarşamba

VALİ YILDIRIM, MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Vali Aziz Yıldırım mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya gelerek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin demokratik bir hukuk devleti olduğunu belirterek “Seçimlerde insanlarımız köylerimizde gerekse de mahallelerinde hangi partiye oy vermeyi arzu ediyorlars


Vali Aziz Yıldırım mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldi. Muş Öğretmenevinde yapılan toplantıya; Vali Aziz Yıldırım, Vali Yardımcısı Abdulkadir Okay, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Turgay Yorulmaz, İl Mahalli İdareler Müdürlüğü personeli ile muhtarlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda İl Emniyet Müdürlüğünce 24 Haziranda yapılacak seçimde muhtarların görev ve sorumluluklarıyla ilgili ve genel seçim bilgilendirmesi yapıldı.

“DEVLET BAŞKANI SEÇMENLER TARAFINDAN İLK DEFA DOĞRUDAN SEÇİLMİŞ OLACAK”

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım, demokrasinin insanların kendi kendisini yönetmesinden ibaret bir sistem olduğunu hatırlatarak 24 Haziran’da yapılacak olan seçim ile ilgili bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin demokratik bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Vali Yıldırım, “İnsanlar tarafından oluşturulmuş, bugüne kadar en az hatası görülen en az sıkıntısı çekilen bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizde demokratik bir hukuk devletidir. Böyle olunca demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının en başında gelen ise seçimlerdir. Seçimlerin özgür bir vaziyette yapılması gerekmektedir. Seçimlerde insanlarımız köylerimizde gerekse de mahallelerinde hangi partiye oy vermeyi arzu ediyorlarsa o partiye oy vermelerini özgür bir şekilde devam ettirebilmeleri lazım. Bizde bunun için gayret gösteriyoruz. Bildiğiniz gibi 30 Nisan itibari ile seçim sürecine girdik ve 24 Haziran 2018 tarihi itibari ile hep birlikte güzel bir şekilde demokrasiye ve kendimize yakışır bir şekilde seçimleri yapacağız. Bu seçimlerde önceki seçimlerde olmayan bir şey var. İlk defa Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. Devlet Başkanı seçmenler tarafından ilk defa doğrudan seçilmiş olacak” dedi.

“SİZLER VATANDAŞLARIMIZIN SORUN VE TALEPLERİNİ İLETMEKLE DE GÖREVLİSİNİZ”

Muhtarlara yönelik değerlendirmelerde bulunan Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli arkadaşlar, sizlerde seçilmiş insanlarsınız ve Allah nasip ederse 2019 Mart ayı itibari ile sizlerin de seçim zamanı gelecektir. Muhtarlarımız da seçilene kadar seçildikleri bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan biri idi ancak seçildikten sonra artık bir kamu görevlisi oldular. Sizler vatandaşlarımızın sorun ve taleplerini iletmekle de görevlisiniz. İçişleri Bakanlığımız muhtarlarımıza özel kimlik kartları bastırmış inşallah bugün onları sizlere dağıtacağız. Muhtarlarımız seçim listelerini vatandaşlarımızın görebileceği ve her an erişebileceği bir yere asma gibi bir göreviniz var. Bunlara erişemezlerse seçmen listelerinde olup olmadıklarını öğrenebilmeleri mümkün değil çünkü dışardan gelenler var veya dışarıya gidenler var.

“SEÇİM DİYORSAK İNŞALARIN DEMOKRATİK BİR ORTAMDA ÖZGÜRCE KENDİ İRADELERİNDEN BAHSEDİYORUZ”

Bazı yerlerde duyuyoruz teröristler baskı yapıyor diye. Arkadaşlar bunlara kesinlikle fırsat vermeyin. Biz terörü bu memleketin gündeminden çıkarmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Bunları takip ediyoruz, gerekeni de yapacağız, bundan kimsenin de en ufak bir şüphesi olmasın. Seçim diyorsak inşaların demokratik bir ortamda özgürce kendi iradelerinden bahsediyoruz. Peki, teröristlerin yaptığı ne? Bunun demokrasi ile özgür iradenin ortaya çıkmasıyla, seçimle, hukukla, adaletle herhangi bir alakası var mı? Hiçbir devlet askerine, polisine, öğretmenine, masum vatandaşına silah çekeni kabul etmez. Onun için hep birlikte bu terörü alt etmemiz lazım.

“BAKIN ÇEVREMİZ ATEŞ TOPU GİBİ IRAK’IN SURİYE’NİN DURUMUNU GÖRÜYORSUNUZ”

Bizimde bu duruma düşmememiz için hepimizin birlik olması gerekiyor. Bu vatanın milletin bekası için, bu ezanlar susmasın bu bayrak yere inmesin diye, yarınki neslimize daha güzel bir Türkiye daha güzel bir Muş bırakılabilmek için gayretimiz bu yönde olmalıdır. Geri kalmışlık bizim kaderimiz olamaz. Bizi geri bıraktıranlar var.  Bunlar Kimler? İşte o köylerde dolaşıp sizleri rahatsız edenler.  Ne verdiler bugüne kadar acı ve gözyaşından başka. Kimin yolunu yaptılar, suyu onlar mı getirdi, kime sağlık hizmeti verdiler, fakir fukaraya sosyal yardımı onlar mı veriyor. Tam tersi bunların tamamını devlet yapıyor. Eğer terörü engellersek,  terörü engellemek için harcadığımız parayı vatandaşımız için harcarız.

“VATANIMIZA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Değerli arkadaşlar nereden nereye geldiğimiz sizler çok iyi biliyorsunuz. Onun için vatanımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu ne için yapacağız bizden sonraki neslimiz için yapacağız, yarınlarımız için yapacağız, ülkemiz için yapacağız. Kavgayla kargaşa ile hiçbir yere varılmaz. Özgür bir ortamda vatanın her bir karış toprağını gezebilmenin kıymetini hep beraber görüyoruz. Teröre de terör yandaşlarına da hiçbir zaman pirim vermeyin. Hep birlikte olursak güçlü oluruz. Hani eskilerimiz ‘bir elin nesi var iki elin sesi var’ diye anlatır. Eğer iki elimiz olursa bu el hem devlet hem millettir işte o zaman her şey daha güzel olur.

“DEVLETLE BAŞA ÇIKABİLECEKLERİNİ Mİ ZANNEDİYORLAR”

Muştan toplanacak vergi, 2017 itibari ile 340 milyon tespit edilmiş 280 milyonu toplanmış. Yatırımlar hariç, yani özel idareye gelen para, köylerde kullandıklarımız, okul yapımları hariç, sadece ve sadece kamu görevlilerine burada yaşayan insanlara para 1milyar 715 milyon TL. Karşılığında devletin aldığı 280 milyon. Hiçbir baba çocuğuna böyle bir şey yapmaz ama devlet baba yapar. Devlet her vatandaş benim için aynı ve her vatandaş birinci sınıftır der. Sosyal yardım gideri olarak 2017 yılında sadece dağıtılan 226 milyon. Öyleyse bize düşen nedir? Devletimize sahip çıkmak. Teröre destek verenler hangisi olursa olsun ister PKK ister FETÖ fark etmiyor, bunların durumlarını görüyorsunuz. Devletle başa çıkabileceklerini mi zannediyorlar. Böyle bir şey asla olmaz.”

Konuşmanın ardından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından muhtarlara özel yapılan kimlik kartlarının dağıtımı gerçekleştirildi. Yapılan genel bilgilendirmenin ardından muhtarların görüş ve önerilerinin alınmasıyla toplantı sonlandı.

 
Bu içerik 47 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi