Bu İçeriği Paylaş
16 Şubat 2018 Cuma

KIZILAY KAN BAĞIŞ TIR’I İLE KAMPANYASINA BAŞLADI

Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış TIR’ı ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşlar kan bağış TIR’ına yoğun ilgi gösterdi


Hava sıcaklığının arttığı Muş’ta, Kızılay Kan alma merkezi ekibi TIR ile kan bağışına hız verdi. Şehir merkezi ve Varto ilçesinde stant kuran Kızılay ekipleri, Bulanık, Hasköy ve Malazgirt ilçelerinde de bağışları sürdüreceği belirtildi. Kan bağışında yaşanan düşüş nedeniyle vatandaşları kan bağışına davet eden Kan Bağış Merkezi Doktoru Ahmet Kotan, kampanya ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Günlük 10 binin üzerinde kan ihtiyacı olduğunu ifade eden Dr. Kotan, “Kan bağış organizasyonları yapıyoruz. Bütün ilçelere gitmeye çalışıyoruz. İlimiz merkezinde halkımızın ciddi bir duyarlığı var. Kan bağışına olan ilgi epey bir fazla. Genel olarak ilçelere gidip kan bağışı kampanyamızı sürdüreceğiz. Geçen yıllara oranla 2016’da 6 bin 900 kan aldık. Geçen yıl 8 bin 500’e çıkardık bu kanı. Bu durum halkımızın kan bağışına olan ilgi ve duyarlılığını gözler önüne koyuyor. Bu yıl itibariyle 9 bin ünite kan hedefimiz var. İnşallah bunu da halkımızın desteğiyle karşılayacağız. Bağışçılarımızdan destek bekliyoruz. Kış dönemlerinde kan bağışına olan ilgi biraz daha azalıyor. Soğuk havaların etkisiyle, yalnız bizim hastaneler kana olan ihtiyacımız yine devam etmektedir. Aldığımız kanları biz ciddi ihtiyacı olan hastalara yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki; sürekli kan depolarımız dolu olsun. Kış mevsiminde de dolu olsun. Acil ihtiyaçlar nedeniyle insanlar mağduriyet yaşamasın. Bundan dolayı destek bekliyoruz halkımızdan” dedi.

“HALKIN ÖN YARGILARI ORTADAN KALKTI”

“Halkımızın kan bağışına karşı olan ön yargılarında biraz azalmalar oldu” diye ifade eden Dr. Kotan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kan vermenin faydalarını öğrendikten sonra ciddi bir şekilde kan vermeye olan ilgileri arttığını görüyoruz. Kan verme genel olarak insanların sosyal aktiviteleri ile alakalı olan insanların kan vermeleri de artıyor. 18 ve 65 yaş arasında bulunan herkes kan verebilir. Bu yaz ve bayram aylarında kan stoklarımızda bayağı bir azalma oldu. Kan bağışında kana ihtiyacımız var, onun içinde biz vatandaşlardan kan bağışına katılmalarını istiyoruz. 5-10 dakikalarını ayırıp ihtiyacı olan bir vatandaşa umut olabilirler. Kan bağışından önce biz kan değerini ve tansiyonu ölçüp, öyle kan alıyoruz. Kan verme, kişinin sağlığı açısında önemlidir. 2017 yılı içerisinde bizim hedefimiz 8 bin ünitedeydi. Şu an hedeflerimiz 2018 yılında 10 bin üniteye ulaşıp, ilimizin kan ihtiyacını karşılamış olacağız. Kar ve yağmur olmasına rağmen umutsuz kaldığımız bugünde Merkez ve VARTO Vartoluların duyarlı davranması ve kan vermeleri bizleri sevindirdi. Varto ilçemizde 80 ünite kan topladık. Kan almamızla birlikte vatandaşların hastalıklarını taramış oluyoruz.”

“18-65 YAŞ ARASI BÜTÜN SAĞLIKLI BİREYLERDEN KAN ALIYORUZ”

Kan bağışında gerekli kontrol ve tedbirleri aldıklarını hatırlatan Dr. Kotan, “Bağışçılar yeterli sıvı aldıktan sonra verdikleri kan kendilerini çok da etkilemiyor. Birkaç saat içerisinde ciddi bir sıvı aldıklarında verdikleri kan onları etkilemiyor. Ciddi kan ihtiyacımız var. Bir ünite kan ile 2 insana can veriyoruz. Bu yüzden insanların kendilerini geri çekmemeleri gerekir. 18-65 yaş arası bütün sağlıklı bireylerden kan alıyoruz. Geldikleri zaman formumuz var, onların kendi sağlık açılarına göre sorular soruyoruz daha sonra doktor gözetiminde sorgulamamızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı

“ÜCRETSİZ TANSİYON VE KAN DERİ ÖLÇÜYORUZ”

Kan bağışının yanı sıra tansiyon ve kan değeri ölçümleri hizmetlerinin de verildiğini kaydeden Dr. Kotan, “tansiyon ve kan değerlerine bakıyoruz, kansızlığı olan bir insanın zaten kalamıyoruz. Kan değeri yüksek olanlardan da almıyoruz. Kan değeri sigara içenlerde ve et tüketen toplumlarda yüksek oluyor. Bu da ciddi kan yoğunluğu oluşmasını sağlıyor. Bu da kol bacakta uyuşma ve kaşınma ya neden oluyor. Bunun dışında tansiyon değerlerinde yükseklik varsa vücut sürekli kan yapıyor. Biz kan aldığımızda o kan gitmiyor yeniden kan oluşuyor. En büyük faydası da hiç tanımadığınız bilmediğiniz insanlara umut veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

“Biz toplum olarak yardımsever bir toplumuz” diye vurgulayan Dr. Kotan, “Kan insandan başkasından tedarik edemiyoruz. Kan ağaçta yetişen bir meyve gibi değil, o yüzden üretemiyoruz. İnsandan alıp insana vermemiz lazım. Bu ay bize verilen bir hedef var nüfusa göre yıllık 8 bin, önümüzdeki yıl itibariyle 10 bin olması lazım. Nüfusumuz arttığı için geçen yıl hedefi tutturamadık ve 7 binlerde kaldık. Verilen hedefin biraz altında kaldı bu yıl biraz daha iyi 8 bin hedefini aşacağız. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde yoğun bir şekilde çalışacağız. Önümüzdeki hafta yoğun bir katılım olursa kan ihtiyacını karşılarız. Günlük 15 20 kişi kan bağışında bulunuyor bazen de daha yüksek olabiliyor” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 175 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi