Bu İçeriği Paylaş
11 Mart 2018 Pazar

BAŞARILI KADINLAR PLAKETLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş İl Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 25’inci yılını sağlık alanında tamamlayan çalışan kadınları plaketle ödüllend


Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş İl Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 25’inci yılını sağlık alanında tamamlayan çalışan kadınları plaketle ödüllendirdi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Muş İl Başkanı Fehmi Kuzey Vurar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla özel bir program daha yaptı. Hafta sonu bir restoranda düzenlenen kahvaltı programına Belediye Başkanı Feyat Asya ve eşi Suna Asya, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek’in eşi Makbule Şimşek, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Elif Gezen, AK Parti AR-GE Başkanı Fatma Taş ile çok sayıda çalışan sağlıkçı kadın katıldı.

Yapılan kahvaltı sonrası Memur Sen ve Sağlık Sen Kadın Kolları Başkanı Mine Akaydın, programın açılış konuşmasını yaptı. Akaydın, önce ki gün düzenledikleri kermes etkinliğinde elde edilen gelir Mehmetçik Vakfına bağışlanacağı belirten Akaydın, sürekli kendilerine destek veren Memur Sen ve Sağlık Sen Muş İl Başkanı Fehmi Kuzey Vurar’a teşekkür etti.

Kendilerini yalnız bırakmayan tüm katılımcılara da ayrı teşekkür eden Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “8 Mart 1857 tarihinde kadını sömüren ve köleleştiren kapitalizme başkaldıran, emek ve ekmeğinin mücadelesi uğruna canlarını feda ederek adını tarihe yazdıran kadınların anısıdır. Hak ve adaletten söz eden Batı’nın ikiyüzlülüğünü ortaya koyan örneklerden biri olan bu hadise, kadın hak ve özgürlükleri açısından bir ibret vesikası olarak tarihteki yerini almıştır. Kadına gerçek değerini, kız çocuklarının diri diri kumlara gömüldüğü bir zaman dilimi ve bu coğrafyada insanlığa indirilen son din İslam vermiştir. Cenneti kadınların ayakları altına seren dinimiz, kadınların erkeklere Allah’ın bir emaneti olduğunu buyurmuştur. Kadın; ailenin temeli, gelecek nesillerin teminatıdır. İnsani değerlerle donanmış bir annenin yetiştireceği evlatlar geçmişte nasıl bir Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim olmuşsa, yakın geçmişimizde Nene Hatun olmuş, Sütçü İmam olmuş, Seyid Onbaşı olmuştur. 28 Şubat’ta Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, 15 Temmuz’da 250 şehidimiz olmuştur” dedi.

“ÇALIŞAN KADINLARIN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU HİZMET KOLUNDA SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Sağlık-Sen olarak, çalışan kadınların çoğunlukta olduğu hizmet kolunda sendikacılık yaptıklarını kaydeden Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sebeple kadın çalışanlarımızın sorunlarını daha yakinen takip ediyor, çözümü için çalışıyoruz. Kadınlarımızın çalışma hayatında yaşadığı en büyük mağduriyet olan başörtüsü engeli, Memur-Sen olarak bizim düzenlediğimiz imza kampanyası sonrası giderilmiştir. Okullarımızda yaşanan başörtüsü mağduriyeti yine bizim mücadelemiz sonrası çözülmüştür. Çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de kreş sorunudur. Özellikle 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına yönelik 24 saat hizmet veren kreşlerin açılmaması bir eksikliktir. Bu konuda ilk adımı atan Sağlık Bakanlığı’nın kreş uygulamasını yaygınlaştırması gerekmektedir. Kadınların çalışma hayatında yaşadığı bir başka mağduriyet ise, bu toplumun bir ayıbı olan mobbing ve tacizlerdir. Bu yönde toplumsal bilinç artırılmalı, yaşanmaması ve konuşulmaması dahi gereken bu olaylar sona ermelidir. Hiçbir kızımız, kadınımız bir kendini bilmezin kurbanı olmamalıdır. Kadınlarımıza, milletçe sahip çıkmalı, bütün kadınları Yaradanın bir emaneti olarak görmeli, ona göre davranmalıyız.”

“KADIN; HER ZAMAN TOPLUMUN VİCDANIDIR”

Kadınların hak ve hürriyetine değinen bir diğer konuşmacı Memur Sen ve Sağlık Sen Muş İl Başkanı Fehmi Kuzey Vurar, “öncelikle bir daha 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor ve tüm Sağlık çalışanlarımıza başarılar diliyorum. Siz çalışan kadınlarımız emeğin vücut bulmuş hali, emeğin en güzel hali ve emeğin beyaz meleklerisiniz. İş yerinde çalışan kadın, evinizde anne ve eş olarak iş yükünüzün çok ağır olduğunun farkındayız. Bu nedenle sizlerin önünde saygı ile eğiliyor ve yaşamınızda başarı, huzur ve mutluluklar diliyorum” dedi.

Savaşlardan en çok kadınların etkilendiğini belirten Vurar, Suriye’den ve diğer ülkelerden örnekler vererek şunları söyledi: “Ne yazık ki, yaşanan savaşlarda en çok kadınlar şiddete, tacize, tecavüze maruz kalıyor. En çok da savaşta mağdur oluyor. Filistin’de, Suriye’de, yakın geçmişimizde Irak’ta, dünyanın birçok coğrafyasında en çok kadınlar ağlıyor, çocuklar ağlıyor. Doğu Guta’da katil Esed tarafından bombalanıyor, çocuklarıyla birlikte can veriyor.

Kaç bin kadının Suriye’de hayatını kaybettiğini bile bilmiyoruz. 13 bin 581 kadın tutuklandı. 6 bin 736 kadın ise halen bu hapisteler ve işkence görüyor, tecavüze uğruyorlar. Suriye rejimi, kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır. Maalesef ki, bu vahşete karşı dünya gözünü kapatmış görmezden gelmekte, yükselen feryatlara kulağını kapatarak duymazdan gelmektedir. Bu anlamda, İstanbul’dan yola çıkan Vicdan Konvoyu’nun misyonu büyüktür. Farklı ülkelerden çok sayıda kadının katılarak destek verdiği bu konvoy, acıları dindirmek, yaraları sarmak için yola çıktı. Savaşta işkence altında olan ve kendi çocukları da aynı işkencelere maruz kalan kadınlarımızın bu acılarını dindirmek, ayrıca çok önemli bir konu olan çocuk istismarının önüne geçilmesi amacıyla farkındalık oluşturulması, kadınlar günü için anlamlı bir öneme sahip olacaktır” ifadelerini kullandı.

Vurar’ın konuşmasından sonra Belediye Başkanı Feyat Asya da bir konuşma yaptı. Ayrıca Memur Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş telefonla programa bağlanarak çalışan tüm kadınların gününü tebrik ederek başarılar diledi. Daha sonra Sağlık Sen Genel Merkez Kadın Komisyonu Başkanı Burcu Gülcan’ın günün anlam ve önemini belirten mesajı okundu. Mesajda şöyle denildi: “Hayatın kaynağı, rahmetin, merhametin, şefkatin, zarafetin, nezaketin, emeğin, fedakârlığın sembolü değerli kadın kardeşlerim, hepinize şahsım ve Sağlık-Sen kadınlar komisyonu adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün, yıllar önce hak mücadelesinde canlarını yitirmiş olan kadınlarımızın anısına Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir. Bu tür etkinliklerin, kadının sosyal, kültürel, siyasal konumuyla ilgili yanlış düşünceler, çarpık uygulamalar konusunda ciddi bir toplumsal bilinçlenmeye vesile olacağına inanıyorum. Bu günün, Türkiye’nin ve Dünyanın tüm kadınları için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Sağlık Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı olarak, göreve geldiğim 1 yıl içerisinde başarının ekip işi olduğunun bilinciyle ve siz kadınların gücüyle, sizlerle beraber çıktığımız bu yolda güzel işlere imza attık. Çalıştaylar düzenledik somut çıktılar ile çözüm yollarını ortaya koyduk, bilimsel çalışmalar yaptık, projeler ürettik bu projelerden birini de çok yakın zamanda Muş ilimizde hayata geçirerek “Örgütsel Temsil ve Kadınların Statüsündeki Değişim” ile siz kadınlarımızın bu alanda eğitim almasını sağlayarak kariyer gelişiminize destek olmayı hedefliyoruz.

Böylesine anlamlı bir günde aranızda olamamaktan duyduğum üzüntüyü dile getirirken, öncelikle böyle bir organizasyona desteklerini esirgemeyen şube başkanımız sayın Fehmi Kuzey Vurar Bey’e ve yönetimine, bu organizasyonun sağlanmasında büyük emek veren kadınlar komisyonu başkanımız Mine Akaydın kardeşime ve Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Muş ilinde kermes düzenleyerek Mehmetçik Vakfına yapmış olduğunuz bağış için emeklerini esirgemeyen tüm yürekli kadınlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” Yapılan konuşma ve okunan mesajlardan sonra sağlık alanında 25’inci yılını doldurmuş çalışan kadınlara plaket verilerek teşekkür edildi.

 
Bu içerik 127 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi