Bu İçeriği Paylaş
7 Aralık 2017 Perşembe

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ VE ENGELLİLER MAÇ YAPTI

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 'Engelleri Birlikte Aşalım' etkinliği düzenleyerek bedensel engellilerle üniversite yönetimi basketbol maçı yaptı


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), engellilere yönelik 'Engelleri Birlikte Aşalım' etkinliği düzenledi. Üniversite Külliyesindeki spor salonunda düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak Ali Kuşçu Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulu'nda eğitim gören engelli öğrencilerle üniversite öğrencileri buluştu. Müzik eşliğinde engelli öğrencilerle birlikte çeşitli oyunlar oynayan üniversite öğrencileri, engellilerle doyasıya eğlendi. Daha sonra üniversite yönetimi ile Bedensel Engelliler Basketbol Takımı arasında tekerlekli sandalye basketbol maçı oynandı.

“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZLE İLGİLİ BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK”

Karşılaşma öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Üniversitenin bu tür çalışmalar önem verdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Polat, “Bu etkinlikler içerisinde bana göre Muş Alparslan Üniversitesi'nin açıldığı günden bugüne belki de en anlamlı faaliyetlerimizden birini hep birlikte icra edeceğiz. Engelli kardeşlerimizle ilgili bir farkındalık oluşturmak adına üniversitemizdeki akademik birim amirleri, idari birim amirleri, basın mensupları, öğrencilerimiz, hocalarımız ve tekerlekli basketbol takımımız bir araya gelerek maç yapacağız. Bu maçın, potansiyel olarak engelli olan bütün insanlara, engelliler hakkında çok önemli bir bilinç oluşturacağını düşünüyorum” dedi.

“İNSANLARDA ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLİNÇ GELİŞTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM”

Ampute Milli Takımı'nın şampiyon olmasından sonra insanlarda çok önemli bir bilinç geliştiğini dile getiren Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca down sendromlu kardeşlerimizle de farklı bir etkinlik düzenledik. Farklı branşlarda sporcu kardeşlerimiz var. Türkiye'de bu yıl Ampute Milli Takımımızın şampiyon olmasından sonra insanlarda çok önemli bir bilinç geliştiğini söyleyebilirim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya özellikle temas ediyor. Engelli istihdamında büyük bir artış yaşandı. Biz bu anlamda, ülkede var olan bir bilinci bir düzey daha yükseltmek adına üniversite olarak bir adım attık. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde çok fazla engelli kardeşimiz var. Ancak bu kardeşlerimizle ilgili sosyal ve sportif imkanlar henüz arzu ettiğimiz düzeyde değil. Devletimizin almış olduğu birçok tedbir var ama bu tedbirlerin sahaya yansımasının arzu ettiğimiz oranda gördüğümüzü söyleyemeyiz. Üniversitemiz, engellilerimizin sosyal hayata aktif bir şekilde katılması adına bu etkinliği düzenliyor.”

Muş Bedensel Engelliler Tekerlekli Basketbol Kulübü Başkanı Bedri Korkmaz ise yapılan etkinlikten dolayı mutluluğunu dile getirerek üniversite gibi bütün kamu kurum ve kuruluşlardan da aynı duyarlılığı beklediklerini kaydetti.

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Bedensel Engelliler Basketbol Takım Kaptanı Murat Kaymaz tarafından Rektör Polat'a forma hediye edildi.

 
Bu içerik 143 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncülüğünde sınır ötesinde ..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜR.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Ramazan ayından itibaren beldelere ve köylere ziyaretl..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI.. Hasköy İlçesine bağlı Gökyazı Köyünde ilkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıl..
0 yorum YAŞAM - 22.5.2018
Üye Bilgi