Bu İçeriği Paylaş
16 Mayıs 2018 Çarşamba

VALİ YILDIRIM, VARTO’DA KÖY ZİYARETLERİNDE BULUNDU

Vali Aziz Yıldırım, Varto ilçesine bağlı Oğlakçı, Acarkent, Çobandağı ve Seki köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi


Bir dizi ziyaret ve incelemelere bulunmak üzere Varto ilçesine geçen Vali Aziz Yıldırım, ilçeye bağlı Oğlakçı, Çobandağı ve Seki köylerini de ziyaret etti.

Vali Yıldırım’ın köy ziyaretlerine İlçe Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Muş Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Ali Akyıldız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, VEDAŞ İl Müdürü Eşref Şentürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ile İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu da eşlik etti.

Köy ziyaretleri kapsamında İlçeye bağlı Oğlakçı Köyü’nü ziyaret eden Vali Aziz Yıldırım, köy halkının sorun ve taleplerini dinledi. Köyde yol ve diğer çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Yıldırım, “Çok kıymetli kardeşlerim bugün sizleri ziyaret etmek ve sizlerle bir arada olmak istedim. Köyümüzde yol çalışmaları devam etmekte içme suyu konusunda ise grup köylerin hepsinin ortak sorunu çözülecek bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Hayvan desteklemeleri konusunda vatandaşlarımız il/İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etsinler. Çünkü Muş merkez, ilçe ve köyleriyle büyük bir ova, bu ovada tarım ve hayvancılık en güzel geçim kaynağıdır. Devletimizin verdiği, bu desteklemelerden vatandaşlarımız istifade etsinler. Kendileri için iş ve aş ülkemiz için Muş için üretim yapan bireyler olsunlar.  Sosyal yardımlar konusunda devletimiz mağdur, engelli, yaşlı tüm vatandaşlarımıza yardım ediyor ve etmeye de devam edecektir. Bugün buraya sizleri dinlemeye geldik. Sizlerde sorun ve taleplerinizi ilettiniz hepsini öncelik sırasına göre imkânlar dâhilinde bunları yapacağız” dedi.

“60 TANE ÇOCUK PARKI YAPILDI”

Köy ziyaretleri kapsamında Vali Yıldırım ve beraberindeki heyet, Çobandağı Köyü’nü ziyaret ederek köylülerin taleplerini dinledi.

Köylülerin sorun ve taleplerini dinleyen Vali Yıldırım, şunları söyledi: “Çok kıymetli kardeşlerim bugün sizleri ziyaret etmek ve sizlerle bir arada olmak istedim. Bugün ziyaret ettiğim ikinci köyümüz olan Çobandağı Köyü yaklaşık 30 haneden oluşuyor. Sizlerde sorun ve taleplerinizi ilettiniz hepsini öncelik sırasına göre imkânlar dâhilinde bunları yapacağız. Çocuk parkı talebiniz oldu bunu Sayın Kaymakamımız en kısa sürede yapacaklar onun sözünü verdi. Hepinizin malumu Varto ilçemizin 90 üzerinde köyü var Kaymakam Bey bunlardan 60 tanesine çocuk parkı yapmış geri kalan köylerimize de sırasıyla parkları yapacak. Bu köyümüz doğası ve alanı itibarıyla çok güzel bir yere sahip. Burada yaban koyunu, yaban keçisi, yaban ördeği ve keklik üretmek gibi fikirler var vatandaşlarımızdan da bu konuda istek gelirse bunu değerlendiririz. Özellikle arıcılık meşhur içinizde muhtarımız başta olmak üzere bu işle uğraşanlarınız var hatta duyduk ki Karadeniz Bölgesinden her yıl arıcılar buraya gelmekteymiş. Bu gurur verici bir durum Arıcılık mesleğini desteklemeler ile daha iyi bir hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Arazileriniz verimli sulama ve ağaçlandırma konusunda sizlere yardımcı olacağız burası zaten orman vasıflı alanlardan oluşmakta. Elektrik hatlarının yenilenmesiyle de elektrik ile ilgili problemlerinizin biteceği kanaatindeyim. Bunu da VEDAŞ Müdürümüz buradayken belirtmek istedim.”

“ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR”

Köy ziyaretlerini İlçeye bağlı Seki köyü ile sürdüren Vali Yıldırım, burada da köy halkının sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Köyde ikinci kat asfalt çalışmasının yapılacağını ve diğer hizmetlerle ilgili bilgi aktaran Vali Yıldırım, “Gayet şirin ve güzel bir köyümüz. Bu köyümüze birinci ve ikinci kat asfalt yapımı gerçekleştirilmiş ve köy içi yollarda da çalışmalar devam etmektedir. 2018 yılı içinde ise sizlerin en önemli talebi olan su deposu projesi çalışması da son hız devam etmektedir. Hayvan desteklemeleri konusunda vatandaşlarımızdan gelecek talebe göre özellikle Kaymakamımızın yürüttüğü Koyunculuk Projesi’nin ikinci kısmı da bu yıl başladı vatandaşlarımız arzu ederlerse bunlardan faydalanabilirler. Kendileri için hem iş hem de aş olur diye düşünüyorum. Bildiğiniz gibi bu projeye yoğun talep var ama inşallah bu yıl bu köyümüzde bu projeden istifade edecektir. Gençlerimize de tavsiyem İŞKUR gibi zamanlı çalışma süresi olan işlerden ziyade askeri personel ve polis alımları var isteyen gençlerimiz bunlara da müracaat edebilirler. Başta kendileri olmak üzere aileleri, toplum ve ülkemiz için faydalı birer kamu görevlisi olarak iş sahibi olacaklardır. Bugün buraya sizleri dinlemeye geldik. Sizlerde sorun ve taleplerinizi ilettiniz hepsini öncelik sırasına göre imkânlar dâhilinde bunları yapacağız” ifadelerini kullandı.

Buradaki ziyaretin ardından Vali Aziz Yıldırım beraberindekiler ile birlikte Çobandağı Köyü’ne hareket ederek ziyarette bulundu.

Son olarak ilçeye bağlı köy ziyaretleri kapsamında Acarkent Köyüne geçen Vali Yıldırım, “70 hane bulunan köy ilçeye 3 km mesafede ve en yakın köylerden bir tanesi. Bu köyümüz Varto depremi sonrası 1975 yılında şu anki yere taşınmış yani iskân köyü ’dür. Bu nedenle köy son derece nizami ve güzel gözükmekte. En önemli sorunlardan bir tanesi yeni konut alanları oluşturmak. O nedenle sizler için bu konuda bir çalışma başlatarak arsa üretme yoluna gideceğiz. Mezarlık ile ilgili talebiniz ise en kolay olanlardan biri zaten. İlçe merkezine yakın olduğu için içinde futbol, basketbol ve voleybol sahalarının olduğu bir semt sahası yapılacak bu sayede gençlerimiz rahatça spor yapacakları bir alana sahip olmuş olacaklardır. Çocuklarımız içinde bir park yapılacak onlarda gönüllerince oyun oynasınlar. Elektrik konusunda VEDAŞ Müdürümüz de burada gerekli çalışmaları yapacaktır. Alparslan-II Barajının tamamlanmasıyla birlikte ikinci bir hat çekme imkânına kavuşacağız. Bugün buraya sizleri dinlemeye geldik. Sizlerde sorun ve taleplerinizi ilettiniz hepsini öncelik sırasına göre imkânlar dâhilinde bunları yapacağız” dedi.

Varto’ya bağlı köy ziyaretlerinin ardından Vali Aziz Yıldırım beraberindekiler ile birlikte köyden ayrıldı. Dönüşte ilçe merkezine de uğrayan Vali Yıldırım, inşaatı devam eden üniversite kız yurdu çalışmalarını yerinde inceledi.

 

 
Bu içerik 66 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi