Bu İçeriği Paylaş
13 Nisan 2018 Cuma

BAŞKAN ASYA, 4 YILLIK İCRAATINI ANLATTI

Muş’taki yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Feyat Asya, 2014 yılından bugüne kadar hayata geçirilen projeler ve devam eden çalışmaların yer aldığı değerlendirme toplantısı yaptı


Belediye Başkanı Feyat Asya, 4 yıllık görev süresi içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Merkez Kahve Durağı işletmesinde basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Asya, 4 yıllık görev süresinde kentin en büyük sorunlarından biri olan altyapı sorununu çözmek için büyük uğraş verdiğini dile getirdi. Asya, üst yapının tamamlanması ile vatandaşların uzun vadeli sorunlardan kurtulacağını müjdeledi.

2014 yılının büyük bir kısmını acil eylem planı kapsamında hazırladıkları projeler ile geçirdiklerini hatırlatan Başkan Asya, "4. yılımızı tamamladığımız ve 5. yılımıza girmiş olduğumuz bir süreçte bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirmek istedik. 2 Nisan 2014 tarihinde göreve başladığımızda; 2014 yılını proje, etüt, çalışma ve rutin işlerle geçirdik. Özellikle 2014 yılının başlangıcından itibaren altyapı projemizin çalışmalarını başlatmış olduk. Meclisimizde kararımızı aldık ve proje çalışmalarına başladık. İller Bankası tarafından yapılan projemizde yaklaşık 1,5 yıl proje süreci devam etti. Daha sonra finansman temini, bürokratik işler ve 2016 yılında ihale aşamasına geldik. Bunun yanında altyapı çalışmamız uzun vadeli, uzun yıllara sari bir hizmet olduğu için 2014'te de hazır olan projelerimiz hemen, bir an önce, kısa sürede yapabileceklerimiz noktasında çalışma başlatmış olduk. Hayvan pazarımız, yaş sebze ve meyve halimiz ve soğuk hava depomuzun temellerini 2014 yılında atmış olduk. Kısa sürede bu iki hizmetimizi bitirip, hizmete sunmuş olduk. Yine ilk başlangıçta acil eylem planı içerisinde zikretmiş olduğumuz tıbbi atık ve sterilizasyon tesisimizin hem projesini, hem yapımını kısa sürede yapmak suretiyle hizmete sunmuş olduk. Akabinde sokak hayvanları bakım evi ve barınağını hemen yapma fırsatı bularak hizmete sunduk. Yine altyapı ve uzun vadedeki çalışmalarımız devam ederken, katı atık bertaraf tesisimizi kurmak üzere çalışmalar başlattık. Birkaç tane köyde işleyişleri başlattık, sıkıntılarla karşılaştık. En son Korkut Kümbet köyünde 560 dönümlük bir alanı Katı Atık Belediyeler Birliğimize tahsisini yapmak suretiyle proje çalışmalarımızı başlattık. Fakat katı atık bertaraf tesisi uzun vadeli iş olduğu için de bizim mevcut çöp alanı, vahşi depolama alanı şeklinde neredeyse şehrin içinde kalmıştı. Sosyal alanlarımızı, mesire alanlarımızı, adeta insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvan sağlığını tehdit eder durumdaydı. Onu da kısa bir sürede mobil nakil istasyonumuzu kurmak suretiyle 3 adet sıkıştırmalı treyler alıp günde 130 ton çöpümüzü, Bitlis Katı Atık Bertaraf Tesisine naklini sağlamış bulunmaktayız. Bunun yanında ilk geldiğimiz zaman toplam yeşil alanımız 46 bin metrekareydi. Vatandaşlarımızın bizlerden yeşil alan talepleri oldu. Bunu da hemen acil eylem planlarımız arasına aldık ve Karni Deresi’nde yaklaşık 90 bin metrekare birçok kısmı işgal altında ve tescil dışı alanı tescil kapsamına aldık. Belediyemize tahsisini yaptığımız bu alanlar sonrası projemizi başlattık. Projemizi de Türkiye'de peyzaj alanında bir marka olan İTÜ'den emekli olan Ahmet Yıldızcı Hocanın talipli olması da bizim ayrıca elimizi güçlendirdi" dedi.

"KADIN KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Birçok yeni proje için gece gündüz çalışma yaptıklarını ve sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ettiklerini ifade eden Başkan Asya, "Kale Parkımızı, kaleye benzetmek suretiyle ve içerisinde Muş Kültür Evini yapmak amacıyla proje başlattık. Hedefimiz 26 Ağustos'a yetiştirmek suretiyle çalışmalarımız devam etmektedir. Eski Astsubay Gazinomuzun yerinin tahsisi belediyemize sağlandı. İçerisinde bir kadın kültür merkezi ile diğer alanı da park yapmak amacıyla çalışmalarımız başlamıştır. Tarihi dokularımızı korumak adına da eski hükümet konağımızın tahsisini yine belediyemize sağladık. Metruk bir bina haline gelen ve madde bağımlılarının yoğunlukla kullandığı bir alan olma durumuna getirilen o binayı belediye başkanlığımız olarak yeniledik. Bu kapsamda hem tarihi dokumuzu, hem de ilimizin yukarı kısmını ihya etmek üzere çalışmamızı başlattık, bitirdik ve vatandaşımızın hizmetine sunmuş olduk. Yıldızlı Hanımızı metruk ve yıkılır bir durumdan kurtardık ve çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah onu da 26 Ağustos'ta hizmete sunmuş olacağız. Sosyal ve kültürel manadaki belediyecilikte ciddi manada eksikliklerimiz vardı. Kadına, çocuğa, gence ulaşma noktasında çok sıkıntılı idik. Bunun ilk etabını 2 tane bilgi evi yaparak halkın hizmetine sunduk. Şu anda günde bin kadın, erkek, çocuk ve gencin sirkülasyonu olduğu ortamlarda eğitimler veriliyor" ifadelerini kullandı.

"HER EVİMİZE DOĞALGAZ VEREBİLECEK DURUMDAYIZ"

İmar sınırları içerisinde her kapıya doğalgazın ulaşabildiğini kaydeden Asya, "Muş'un imar sınırları içerisinde nerede olursa olsun doğalgaza ulaşmak isteyen vatandaşımız her şekilde ulaşabilir. Dolayısıyla acil eylem planı dahilinde taahhüt ettiğimiz tüm projeleri bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun vadede bu şehirde altyapıyı bu sene sonuna kadar bitirmesek dahi sıkıntısını çektiğimiz içme suyu şebekelerinde aspes ve pik borulardan kurtulduğumuz, kanalizasyon şebekelerimizin birbirine yama sıkıntısı ve ayıbından kurtulmuş olacağız. Doğalgaz, yağmur suyu kanallarımız hakeza aynı şekilde" diye konuştu.

"ARAÇ FİLOSUNU GENİŞLETTİK"

Araç filosuna çok sayıda araç kattıklarını ve bölgede güçlü bir filoya sahip olduklarını anımsatan Başkan Asya, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu şehirde yüksek kat ruhsatları verilmişti. Bunları da düşünmemiz gerekiyordu. İtfaiye parkımıza 3 tane yeni araç kattık. Bu araçlarımızdan birinin fiyatı yaklaşık 2 milyon TL'ye tekabül ediyor. 42 metreye kadar yükselebilen bu aracımızı da Muş Belediyesi araç filosuna kazandırmış olduk. Bu bölgenin en iyi araçlarına sahip olduğumuzu düşünüyorum. Yine makine parkımızda iş makinesi olarak greyderden, kepçesinden, loderinden, kamyonundan yaklaşık 10 milyon TL'lik bir yatırım yapmak suretiyle makine parkımızı güçlendirdik. Şu anda birçok işimizi kendi makine parkımızın alet ve edevatlarıyla yürütmenin sevincini yaşıyoruz. Muş Alparslan Üniversitesinin öğrenci servisleri ile ilgili daha önce çok dar kapsamda bir güzergah verilmişti. Şu anda şehir içinin bir bütününde güzergah açtık. Kooperatifimizle de işbirliği içerisinde akıllı kart havuz sistemine geçtik. Kendilerine de bir depolama alanı üniversitemizin yanında yaptık. Üniversite öğrencilerimizin rahat bir şekilde ulaşımlarını yapabilecek bir düzeye getirmiş olduk."

Başkan Asya konuşmasının sonunda beraber çalıştığı siyasi parti temsilcilerine, kamu kurum amirlerine, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve personellerine teşekkür etti. Başkan Asya, sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 
Bu içerik 83 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi