Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

TÜGVA GENÇLİĞİ VE MUŞ (3)

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘TÜGVA Gençliği ve MUŞ (3)’ konusunu ele aldı


Daha önce yaptığı değerlendirmeleri hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, “Önceki yazılarımda, TÜGVA Muş İl Temsilciliğinin çeşitli faaliyetlerini ele almış ve gençler üzerindeki pozitif etkiyi ifade etmiştim. Gençleri bir araya getirebilmenin zorluğunu, gençler ile çalışan yahut onlarla zaman geçirmeye çalışan hemen herkes bilir. Ergenlik dönemini yaşayan bir gencin, dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye açık olduğunu, yine gençleri tanıyan her vatandaş farkındadır. İşte bu sebeple, gençleri hem devlete hem dinine hem de memleketine faydalı birer birey haline getirmeyi başarabilmek oldukça önemlidir” dedi.

“GENÇLERİN ÇEVRESİ İLE KURULACAK DİYALOGLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇABA VE ZAMANA İHTİYAÇ VARDIR”

Özellikle, küçük ve muhafazakar şehirlerde, bu tür pratikleri sergilemek hem zor hem de çeşitli sıkıntılara gebe olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlerin ailesi ile kurulacak diyaloglar, gençlerin kendileri ile kurulacak diyaloglar ve gençlerin çevresi ile kurulacak diyaloglar için önemli bir çaba ve zamana ihtiyaç vardır. Zaman ve çabanın yanında bir diğer husus tüm bu eylemleri gerçekleştirecek bir ekip bulma zorluğu ve zorunluluğudur. Yetişmiş ve güvenilir bir ekip oluşturmanın zorluğu küçük şehirlerde daha zor ve zahmetlidir. İşte TÜGVA Muş İl Temsilciliği, bahsettiğimiz bütün aşamaları kısa sürede tamamlamış, önceden çeşitli aktivitelerde yer alan gençleri bir araya getirmiş ve daha küçük yaştaki kardeşlerimize yol göstermeye soyunmuştur. Bu gayret ve fedakarlık içinde olan bütün bireyler tek bir amaç için bir araya gelmiştir; faydalı bir gençlik ve Muş’un kalkınması…”

“İŞTE BİZİM YAKLAŞIK ÜÇ SERİLİK YAZIMIZIN DA ANA SEBEPLERİ BUNLARDIR”

TÜGVA Muş İl Temsilciliği ile alakalı ikinci tespitlerinin ise özellikle gençlere yönelik faaliyetler açısından örgütlülük anlamında önemli bir niteliğe sahip olması olduğunu kaydeden Palabıyık, “TÜGVA Muş İl Temsilciliğinin düzenlediği organizasyonlarda genç kardeşlerimizi görmek ve onların heyecanına şahit olmak kadar keyif verici bir an yoktur. Özellikle CB Başdanışmanı Özlem Zengin’nin konferansında, genç bir kız öğrencinin “Ben de Cumhurbaşkanı olmak istiyorum, ne yapmalıyım” sorusu karşısında, Sayın Zengin’nin şaşkınlığı ve verdiği cevap, belki de ifade edeceklerimiz özetler niteliktedir. CB Başdanışmanı Özlem Zengin’in, “eğer bu soruyu soruyorsan öncelikle sağlam bir özgüvene sahipsin. CB olmak için hiçbir şart kalmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız seçilme yaşını 18’e indirmiştir. Sizler yeter ki çaba gösterin” sözleri, soruyu soran genç kız öğrenci için çok ama çok önemli bir cevap olmuştur. TÜGVA Muş İl Temsilciliğinin bu tür faaliyetlerinde, bahsettiğimiz genç kardeşlerimizi bir araya getirme çabası ve genç kardeşlerimizin istekliliği, onları ayrı bir yere konumlandırmıştır” ifadelerini kullandı.

“TÜGVA MUŞ İL TEMSİLCİLİĞİ İLERİ YILLARDA MUŞ İLİNE DAHA FAZLA VE CİDDİ YATIRIMLAR VE KATKILAR SAĞLAYACAKTIR”

“TÜGVA Muş İl Temsilciliği bir STK değildir ama işlevsel açıdan hem bir vakıf hem de bir STK niteliğine sahiptir” diye aktaran Palabıyık, şunları söyledi: “lkemizin önemli konuları hakkında duyarlı çalışmaları, gençler üzerindeki dindarlık vurgusu, çeşitli konuklarla gençleri bir araya getirme çabaları ve daha fazla genç kardeşimize ulaşma çabası, TÜGVA Muş İl Temsilciliğinin farklı analiz edilmesini gerekli kılmıştır. İşte bizim yaklaşık üç serilik yazımızın da ana sebepleri bunlardır.

TÜGVA Muş İl Temsilciliği ileri yıllarda Muş iline daha fazla ve ciddi yatırımlar ve katkılar sağlayacaktır. Çok kısa bir süre önce kurulan ama diğer işlevsel sosyal organizasyonlara göre oldukça başarılı olan TÜGVA Muş İl Temsilciliği, kanaatimizce daha da ilerleyecektir. Diğer sosyal organizasyonlar farklı amaç ve işlev üzerinden ilerlerken, TÜGVA Muş İl Temsilciliğinin gençleri dert edinmesi ve onlara yönelik adımlar atması bizleri de mutlu etmektedir çünkü yerelde Muş ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye ancak ve ancak bilinçli ve fedakâr bir genç nesil ile kalkınabilir. Rabbim yardımcımız ve yardımcıları olsun. Vesselam…”

 

 
Bu içerik 225 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
OY KULLANMAK OY KULLANMAK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi