Bu İçeriği Paylaş
3 Kasım 2017 Cuma

KIŞ MEVSİMİ ÖNCESİ BÖLGENİN EN BÜYÜK CAMİ İNŞASI

Havaların iyice soğuduğu Muş’ta 7 bin 712 metrekare üzerinde inşa edilen ve yaklaşık 8 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi’nde Kış Mevsimi öncesi çalışmalar aralıksız sürüyor. Cami aynı zamanda Doğu Anadolu Bölges


Havaların iyice soğuduğu Muş’ta 7 bin 712 metrekare üzerinde inşa edilen ve yaklaşık 8 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi’nde Kış Mevsimi öncesi çalışmalar aralıksız sürüyor. Cami aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk özelliği taşıdığı belirtildi

Kış Mevsimi öncesi, Muş’ta 7 bin 712 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 2015 yılında yapımına başlanan İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi’nin inşaat çalışmaları devam ediyor. 75 metre yüksekliği olan iki minarenin tamamlandığı ve kubbenin ise kar yağışı öncesi betonun döktürülmesi hedefleniyor. Tamamen yardımseverlerin desteği ile çalışmaları devam eden İmam-ı Şafii Camii ve Külliyesi, kız ve erkek Kur’an kurslarıyla birlikte 3 bin 100 metrekare kapalı ortamda ve açık alanda yaklaşık 8 bin kişinin namaz kılabileceği Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük camisi durumunda. Kent merkezinde yer alan camide bay, bayan ve engelli mescitlerin yanı sıra iç ve dış avlu ve kapalı otoparkta bulunuyor.

Camide ayrıca bay ve bayanların ayrı girişlerinin olduğunu belirten İmam-ı Şafi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Masun Yıkın, havaların iyice soğuduğu ve kar yağışı öncesi birçok eksiği gidermeyi hedeflediklerini söyledi. Yapımı devam eden İmam-ı Şafi camiine sadece bir cami olarak bakılmaması ve büyük bir külliye olduğunu ifade eden Yıkın, Kur’an Kursları, konferans salonu, kütüphane, okuma ve sohbet mekanları ile taziye yeri mevcut olduğunu kaydetti.

“BÖLGENİN VE İLİMİZİN EN BÜYÜK CAMİSİ”

75 metre yüksekliği olan minarede caminin yapımı hakkında bilgi veren İmam-ı Şafi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Üyelerinden din görevlisi Abdülmecit Aslan de kış öncesi eksiklikleri gidereceklerini kaydetti. Aslan ise Muş'un en büyük ve en yüksek minareli camisini inşa ettiklerini dile getirdi. Bölgede birçok insanın yüksekliğini görmek için minareye çıktığını belirten Aslan, “Bu kişiler minarenin yarısına gelince geri dönüyorlar çünkü çok yüksek. Cami yapımında çalışan ustalar emeklerinin karşılığını hak ediyorlar. Böylesi bir işte, özelikle yüksekte çalışmak herkesin harcı değildir. Her işin bir ehli vardır” dedi.

“METRELERDE YÜKSEKLİĞE ÇIKIYORLAR”

Cami inşaatında çalışan işçiler, metrelerce yükseklikte kurdukları iskelelerde ekmek mücadelesi veriyor. Cami inşaatında çalışan 40 işçi, metrelerce yükseklikte kurdukları iskelelerde ekmek mücadelesi veriyor. Sabahın ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan işçiler, yaklaşık 75 metre yüksekliğindeki minarede gerekli tedbirleri aldıktan sonra çalışma yapıyor.

“YÜKSEKLİK KORKUSU OLMAMASI LAZIM”

İşçilerden Mustafa Erdem, mesleklerinin babadan oğula geçtiğini ve 3 kuşaktır minare yaptıklarını söyledi. Amcasının yanında 13 yaşında çırak olarak işe başladığını, şimdi 19 yaşındaki oğlunu yanında çalıştırdığını anlatan Erdem, “Daha önce yığma taş minare yapıyorduk. Sonra demirli beton minare yapmaya başladık. 30 metreden 80 metre yüksekliğe kadar minare yapabiliyoruz. Şimdi yaptığımız minare Muş'un en yüksek minaresi olacak. Yüksekliği 75 metre” dedi.

Cami inşaatı ve minare yapımında çalışmanın bazı riskleri taşıdığını vurgulayan Erdem, şöyle konuştu: “Bu işte çalışacak kişilerin yükseklik korkusunun olmaması lazım. Minarenin dışında iskele kurarak çalıştığımız için tehlikeli bir işimiz var. Bu yüzden tecrübeli işçi çalıştırıyoruz. Bu sektörde işçi bulma sıkıntımız çok oluyor. Bir minarenin yapımı 2 ay sürüyor. Minare yapımı sırasında yukarı çıkmak isteyenler oluyor ama yüksekten korktukları için geri dönüyorlar.”

“İSKELE BEŞİK GİBİ SALLANIYOR”

İşçilerden İsmail Sönmez ise iş güvenliğini sağlamadan asla çalışmaya başlamadıklarını ifade etti. Birçok kişinin kendilerine "Bu işi nasıl yapıyorsunuz, korkmuyor musunuz?" diye sorduğunu aktaran Sönmez, "Mesleğe ilk başladığımız yıllarda biz de korkuyorduk. Sonra zamanla alıştık. Hava rüzgarlı olduğu zaman minareye kurduğumuz iskele beşik gibi sallanıyor ama önlem aldığımız için herhangi bir korku yaşamıyoruz” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 380 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YARIDA KESTİ AKŞENER YAĞMUR NEDENİYLE MİTİNGİ YA.. İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Muş'un Hasköy ilçesinde partisi..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARAYA GELDİ PROTOKOL RAMAZAN BAYRAMINDA BİR ARA.. Ramazan Bayramı nedeniyle Atatürk Çocuk Parkı'nda bayramlaşma töreni düzenlendi..
0 yorum GÜNCEL - 17.6.2018
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK İLÇELERDE VATAN.. AK Parti Muş Milletvekili ve vekil adayı Mehmet Emin Şimşek Muş’un ilçelerinde v..
0 yorum SİYASET - 17.6.2018
Üye Bilgi