Bu İçeriği Paylaş
9 Mayıs 2018 Çarşamba

PALABIYIK: SALİH MİRZABEYOĞLU

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Salih Mirzabeyoğlu’nu ele alarak önemli analizlerde bulundu


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Salih Mirzabeyoğlu’nu ele aldı.

“Seçimlerin sıcak gündemi oluşturduğu ülkemizde, önemli bir şahsiyetin beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendik ve mahzun olduk” diye belirten Palabıyık, Yıllarca esaret hayatından sonra gelen af ile serbest kalan ama hayatının en verimli zaman aralığını dört duvar arasında geçiren bu isim Salih Mirzabeyoğlu’du” dedi.

Mirzabeyoğlu, şerait üzerine söylemleri nedeniyle anayasaya aykırı davranma, bölücülük ve şeriat suçlarından yargılanmış ve idama mahkûm edildiğini ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha sonra bu karar ömür boyu hapis cezasına çevrilerek, Mirzabeyoğlu geriye kalan hayatını dört duvar arasında geçirmişti. Zaman zaman yanına giden gazeteciler, Mirzabeyoğlu’nun sesini duyursa da bu çığlık onun serbest bırakılmasına yetmemiş ve uzun süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Maalesef ülkemizin en önemli negatif tavırları arasında, önemli bir isim öldükten sonra o ismi yüceltebildikleri kadar yüceltme diye bir alışkanlığı mevcut. Buna siyaset, medya ve diğer işlevsel kurumlar da dahildir. Yaşarken değer verilmeyen isimler, öldükten sonra kıymet biçilemez hale gelirler. Gerçi Mirzabeyoğlu’nun beyin ölümü gerçekleşti, şifayı veren elbette Allah’tır ama beyin ölümü gerçekleşen hastaların, bir süre sonra vefat ettiğini hepimiz biliyoruz. Rabbim her şeye kadirdir.”

“15 TEMMUZ’A EN BÜYÜK CEVABI VERENLER VE VEFAT EDENLERE “ŞEHİT” ARASINDA OLACAKTIR”

Mirzabeyoğlu’nun hayat hikayesini kısaca yazmak ve gençlerin bu ismi bilmelerini sağlamak bizler için bir görev olduğunu kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “çünkü Mirzabeyoğlu gibi isimlerin, bir yanlış anlaşılmadan dolayı ömür boyu hapis cezasına mahkum edildiğine bütün gençlerin bilmesine ve bir daha böyle pratiklerin yaşanmaması gerektiğine olan inancımız tamdır. Her ne kadar birçok çevre tarafından yanlış anlaşılmış olsa da yahut kendisi yanlış yapmış algısı ileri sürülse de, Salih Mirzabeyoğlu gibi isimler 15 Temmuz’a en büyük cevabı verenler ve vefat edenlere “şehit” arasında olacaktır. Hem 15 Temmuz’da Müslüman kimlik vurgusu yapan hem de referandum sürecinde tavrımız evettir diyen bizzat kendisidir. Bu yüzden gençler Mirzabeyoğlu’nu yakından tanımalıdır.

İSLAM'A GÖNÜL VEREN DİNAMİK GENÇLER TOPLANIYORDU”

Bir siteden alacağımız alıntı ile Mirzabeyoğlu’nu şöyle ifade edebiliriz: “Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan'da doğdu. Eskişehir'de Fatih İlkokulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu'nu (1965) bitirdi (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 1968 yılında Atatürk Lisesi'ni bitirdi. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı. Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970' lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıların kurucusuydu. Gençliğinden itibaren Milli Görüş gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu. 1970'lerin ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği'nin kurucuları arasındaydı. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı.

Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, ''Benim 40 senedir aradığım ses buydu'' demişti. 1975 yılında gölge adlı dergi çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. Akıncı Güç (1979) adlı dergi çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek yönetimindeki Büyük Doğu-Rapor (1979-80) seçkisinde yazılar yazdı. 1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı. 28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998'de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı. 2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir. 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye edilmiştir” (Bkz: https://www.sabah.com.tr/salih-mirzabeyoglu-kimdir-).

Mirzabeyoğlu’nun yaklaşık kırk adet kitabı ve manifestosu bulunmaktadır. Cezaevinde geçirdiği zaman diliminde boş durmamış, genliği yönlendirecek çalışmalara da imza atmıştır. Ben de Mirzabeyoğlu’na Rabbimden şifa dileklerimi iletiyor, 28 Şubat sürecinde sıkıntı yaşayanlar için Allah’tan sabır ve galibiyet diliyorum. Adaletin geç gelmesi, şahsiyetli insanların ciddi sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır, inşallah ülkemizde bu konu ile alakalı merciler daha hızlı ve sorun çözücü bir inanç ile hareket ederler. En azından sebepsiz yere başka mağduriyetler yaşanmasın. Seçimlerle ilgili yazılarımıza devam edeceğiz…”

 

 

 
Bu içerik 353 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi