Bu İçeriği Paylaş
10 Mart 2018 Cumartesi

UYGUR, “GAYEMİZ ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMEK”

Ziraat Odaları başkanları ile makamında bir araya gelen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, ilimiz tarım ve hayvancılık ekonomisinin kalkındırılmasında çiftçinin, üreticinin yanında olmaya devam ed


Ziraat Odaları başkanları ile makamında bir araya gelen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, ilimiz tarım ve hayvancılık ekonomisinin kalkındırılmasında çiftçinin, üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, Korkut Ziraat Odası Başkanı Sayın Mahsup Uslu ve Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir’i makamında ağırladı. TKDK Proje Başvuru Yönetimi Birimi Uzmanlarının da eşlik ettiği toplantıda konuklarını ağırlayan Uygur, Tarım ve hayvancılık sektörünün gelişiminde Ziraat Odalarının büyük önem taşıdığını ve bu nedenle sık sık kendileriyle bir araya gelmeye gayret ettiklerini belirtti. Uygur, Ziraat Odalarının sürekli çiftçiyle bir arada olarak sorunları en iyi bilenler olduğunu da kaydetti.

“Ziraat Odaları İle Protokol Yapılması Gündemde”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kırsal kalkınmaya verdiği önem ve küçük ölçekli işletmelerin desteklerden etkin faydalanmasına yönelik başlattığı yeni projeler çerçevesinde, küçük yatırımcılara IPARD kırsal kalkınma projelerini ücretsiz hazırlayabilme imkanı getirildiğini kaydeden Uygur, üretici örgütleri tarafından ücretsiz olarak hazırlanacak projeler için; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı IPARD Yönetim Otoritesi olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Üretici Örgütleri arasında İşbirliği protokollerinin imzalanma sürecinin başladığını da ifade etti. İmzalanan “İşbirliği Protokolleri” kapsamında; küçük yatırımcıların proje hazırlama aşamasında yaptıkları harcamaların azaltılmasının, sektörün ihtiyaçlarına uygun proje sayısının artırılmasının ve bu hibelerden daha fazla işletmenin faydalanmasının amaçlandığını da söyleyen Uygur; Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ile işbirliği yapılacağını, kısa süre içerisinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile imzalanacak Protokol ile IPARD kapsamındaki işbirliğinin kapsamının daha da genişleyeceğini dile getirdi.

“Proje Eğitimleri Verilecek”

Üretici örgütleri ve Ziraat Odalarında görev yapan personele; Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinesinde TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından IPARD başvuru dosyası ve İş Planı hazırlama eğitimi verileceğini de söyleyen Uygur, başlangıçta, küçük çiftçilerin hazırlayacakları ve yatırım tutarı düşük olan başvuru dosyaları ve iş planlarının bu personel tarafından hazırlanacağını belirtti. Yatırımcılar ile üretici örgütleri ve ziraat odaları arasında danışmanlık sözleşmesi imzalanacağını ve bu çerçevede danışmanlık hizmeti sunulacağını, hazırlanan başvuru dosyaları ve iş planları için ilk aşamada hiçbir ücret talep edilmeyeceğini de vurgulayan Uygur, başvuru sahiplerinin projeleri kabul edildiğinde, çiftçilerin IPARD kapsamında TKDK’dan alacakları danışmanlık desteği ile üretici örgütlerine ve ziraat odalarına ücretlerini ödeyeceklerini söyledi. Böylece, proje hazırlama aşamasında yatırımcıya alternatif sunularak önemli bir kolaylık sağlanmış ve sektördeki paydaşlarla kırsal kalkınma anlamında güçlü bir işbirliği oluşturulmuş olduğunu sözlerine ekleyen Uygur, gerekli altyapının oluşturulması noktasında kurumumuzun AB Komisyonu ile sık sık görüşmeler yaptığını da ifade etti. Uygur konuşmasının devamında, potansiyel başvuru sahiplerinin bilgilendirilmesi noktasında geniş çaplı çalışmaların sürdüğünü ve temel gayenin çiftçiyi, üretici desteklemek olduğunu belirtti. Uygur ayrıca 302 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinde son proje kabul tarihinin 30 Mart 2018 tarihine ertelendiğini ifade etti.

“Duyarlılığınızdan Dolayı Tebrik Ediyoruz”

TKDK Muş İl Koordinatörlüğünü yaptığı çalışmalar ve duyarlılığından ötürü tebrik eden Korkut Ziraat Odası Başkanı Sayın Mahsup Uslu, Oda olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını ve onların kalkınması noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. Uslu, vatandaşların kendilerinde proje hazırlatabilme imkanları doğduğunda mali açıdan rahatlayacaklarını söylerken TKDK ile aynı sektörde yer almaları dolayısıyla işbirliği noktasında ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir de proje hazırlamayla ilgili yapılan işbirliği çerçevesinde her türlü adımı atacaklarını belirterek imzalanacak protokolün hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

 

 

 
Bu içerik 34 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi