Bu İçeriği Paylaş
14 Aralık 2016 Çarşamba

ŞİMŞEK TBMM’DE ÇALIŞMALARI ANLATTI

AK Parti Muş milletvekili Mehmet Emin Şimşek, TBMM’de devam eden 2017 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu görüşmelerinin 9’uncu turunda bir konuşma yaparak, çalışmaları anlattı


Saat 13.00’da kürsüye çıkan Şimşek, konuşmasına İstanbul’daki terör saldırılarını lanetleyerek başladı. Şimşek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun ve Gelir Bütçesinin 2017 yılı bütçesi üzerinde grubum adına söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. 10 Aralık İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısını şiddetle kınıyor, Şehitlerimize Allahtan rahmet, Yüce Milletimize başsağlığı yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bilindiği üzere, 2000’li yılların başından itibaren gelişmiş ülke ekonomilerinde karşılaşılan büyük şirket iflasları ve muhasebe skandalları, finansal tabloları hazırlayan ve denetleyenlerin güvenilirliklerini büyük ölçüde aşındırmış, etkin bir denetim ve kamu gözetimi sisteminin önemini gündeme getirmiştir. Yaşanan bu skandallar neticesinde, 2011 yılı sonunda 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu kurularak, bu alanda bütüncül bir hukuki yapı oluşturulmuştur. Bağımsız denetim kuruluşları bugüne kadar 16.243 meslek mensubu yetkilendirilmiş, bunların 14.276’sı Bağımsız Denetçi Resmi Siciline kaydedilmiştir.

Öte yandan, 26 Üniversiteyle işbirliği yapılarak 20.000 meslek mensubuna bulundukları illerde eğitim alma imkânı sağlanmıştır. Tarafsız, doğru ve güvenilir bir finansal raporlama ve bunun teminatı olan güçlü ve bağımsız bir denetim sistemi Türkiye ekonomisinin gelişmesi bakımından çok önemlidir.

Bu kapsamda, Kuruma; 2014 yılı faaliyet dönemine ilişkin 4.605, 2015 yılı faaliyet dönemine ilişkin 5.549, 2016 faaliyet dönemine ilişkin ise şu ana kadar sözleşmeler bildirilmiş. 2016 yılı için söz konusu rakamın 5.900’e ulaşması beklenmektedir.

Bu bilinçle önümüzdeki yıllarda Kamu Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerinin önemiyle birlikte bir taraftan büyük projeler üretilirken ve diğer taraftan hesap verebilir olmak örneğin; Bir Taraftan Üçüncü Havaalanı yapılırken diğer taraftan Kamu Gözetimi sağlamak. Bir taraftan üçüncü köprü inşaa ederken diğer taraftan yapı tekniği ve yapı kalitesi tanımını geliştirmek. Bir taraftan Boğazı tüp geçitlerle geçerken diğer taraftan zemin tekniği ve tanımında sınıf atlamak. Bir taraftan bin günde bin gölet yaparken ve yine Muş Ovasında Bir Milyon Dönüm Araziyi Isla edip sulamaya açarken  diğer taraftan vatandaşlarımıza karşı verilen vekalet hesabını verebilir olmak. Bir taraftan on beşinci bütçeyi yaparken diğer taraftan her bütçenin bir önceki bütçeye göre daha güçlü ve daha büyüyen bir bütçe yapabilmek. Bir taraftan sürekli büyümeyi ve istihdamı hedefleyen bir bütçe sergilerken bir taraftan da bütçesinin en büyük payını yaklaşık olarak % 20 sini  ( Yüz yirmiki milyar)  Eğitime ve yine bütçedeki en büyük 2. Payı yaklaşık % 17 sini (yüz on bir milyar) Sağlık hizmetlerine ayıran bir bütçe yapabilmek. Ve yine, 2017 yılı bütçesinde; sosyal güvenlik işveren prim desteği, BAĞ-KUR prim desteği, yatırım teşvikleri, ihracat destekleri, turizm sektörü destekleri, KOBİ destekleri, esnaf kredileri faiz desteği ve tarımsal kredi faiz desteği gibi teşvik ve desteklerle toplam 32,4 milyar lira tutarında kaynakla reel sektör destekleyebilmek. Ödeme gücü olmayan 9 milyon vatandaşımızın prim gideri için 7,2 milyar lira, 508 bin engelli vatandaşımızın ev bakımına destek amacıyla 5,8 milyar lira, 65 yaş üstü ve engelli aylıkları için yaklaşık 1 milyon 220 bin kişiye bağlanan aylıklar yapabilmek”

 
Bu içerik 421 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ 11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ K.. Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde Spor Bilimleri Derneği’nin katkıla..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
“MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİNİN SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ” “MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yr..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL MUŞ OLDU OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU .. Türkiye genelinde ortaöğretimde net okullaşma oranın en düşük olduğu il yüzde 50..
0 yorum EĞİTİM - 24.4.2018
Üye Bilgi