Bu İçeriği Paylaş
11 Aralık 2017 Pazartesi

İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDEN 'KUDÜS' BİLDİRİSİ

Türkiye'deki 87 ilahiyat fakültesinin dekanı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepki göstermek amacıyla "Kudüs bildirisi" yayınladı


ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepkilere bir yenisi de Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinden geldi. Muş Alparslan Üniversitesi’nin de yer aldığı 87 ilahiyat fakültesinin dekanı, "Kudüs bildirisi" yayımladı.

İlahiyat fakültelerinin dekanlarının imzalarının yer aldığı bildiride, Allah'ın yeryüzündeki ikinci mabedi olan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün, hem önceki Peygamberlerin tebliğ merkezi hem de Nebiler silsilesinin son temsilcisi olan Hazreti Muhammed'in Miracına basamaklık etmiş bir şehir olduğu vurgulandı.

“İDDET, NEFRET VE ZULÜMLE ANILIR HALE GELMİŞTİR”

Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblegahı olduğu, Allah Rasulü'nün de buranının Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi gibi ziyaret edilmesi ve burada namaz kılınmasını teşvik ettiğine dikkat çekilen bildiride, şunlar kaydedildi: "Hazreti Ömer devrinde fethedilen Kudüs, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri de dahil olmak üzere 13 asır İslam hakimiyetinde kalmıştır. Bu sebeple şehir, İslam medeniyetinin göz bebeğidir. Peygamberler şehri Kudüs, Müslümanların emanetindeyken insanlığın ortak mirası olan sevgi, hoşgörü ve birlikte yaşamanın merkezi olmuştur. Ne yazık ki, Müslümanların emanetinden alındıktan sonra şiddet, nefret ve zulümle anılır hale gelmiştir."

"DÜNYAYI KAOSA SÜRÜKLEYECEK PROVOKATİF BİR ADIM"

Bildiride, Kudüs’ün bu noktaya gelmesinde Ortadoğu'nun kaderine hükmeden ülkelerin barıştan, haktan ve adaletten uzak müdahalelerinin büyük rol oynadığı belirterek, "Son olarak ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in sözde başkenti olarak tanıması, ülkemizin de içinde bulunduğu bölgeyi ve dünyayı kaosa sürükleyecek provokatif bir adımdır. Filistin'i işgal ederek milyonlarca insanı yıllardır yersiz, yurtsuz bırakan, işgal ettiği topraklarda Müslümanıyla Hristiyanıyla halkları kendi yurtlarında yabancı durumuna düşüren, sistematik baskı ve zulmün temsilcisi haline gelen İsrail yönetiminin bu yaptıkları yetmezmiş gibi, ABD’nin Kudüs'ü bu işgalci siyonist devletin başkenti olarak tanıması kesinlikle kabul edilemez." ifadelerine yer verildi.

"ORTADOĞU BARIŞININ YOLU KUDÜS'TEN GEÇER"

Uluslararası hukuk ve BM Güvenlik Konseyi kararları hiçe sayılarak alınan bu kararın, Kudüs’ün işgalini meşrulaştırmak ve şehrin statüsünü değiştirmek anlamına geldiğine vurgu yapılan bildiride, "Hukuk ihlali taşıyan bu karar diğer dinlerin de şehre atfettikleri kutsiyeti hiçe saymaktadır. Unutulmamalıdır ki, dünya barışının yolu Ortadoğu’dan, Ortadoğu barışının yolu ise Kudüs’ten geçer. Kudüs’e barış ancak toplumsal vicdan, adalet, eşitlik ve hoşgörüyle gelecektir. Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır." değerlendirmesi yapıldı.

 
Bu içerik 115 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ 11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ K.. Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde Spor Bilimleri Derneği’nin katkıla..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
“MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİNİN SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ” “MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yr..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL MUŞ OLDU OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU .. Türkiye genelinde ortaöğretimde net okullaşma oranın en düşük olduğu il yüzde 50..
0 yorum EĞİTİM - 24.4.2018
Üye Bilgi