Bu İçeriği Paylaş
28 Şubat 2018 Çarşamba

ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri, tarımsal konularda merkez ve ilçelerde çiftçi toplantılarına devam ediliyor


Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri, tarımsal konularda merkez ve ilçelerde çiftçi toplantılarına devam ediliyor. Kış mevsimi boyunca köylerde periyodik zamanlarda verilen çeşitli eğitimlerle, çiftçilerin tarım ve hayvancılık konularında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

“MERKEZ VE İLÇE KÖYLERİNDE EĞİTİMLER VERİLECEK”

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Teknik Personellerince hazırlanan program çerçevesinde eğitim ve bilgilendirme toplantıları Merkez İlçeye bağlı Kızılağaç Beldesi, Konukbekler Beldesi, Yeşilova Beldesi; Özdilek, Harman, Suvaran, Güzeltepe, Yaygın, Ziyaret, Gölköy, Yeroluk, Yeralan, Beşparmak, Kardeşler, Dağarasıve Çatbaşı ve Körpeağaç köylerinde gerçekleştirildi.

“BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ”

Kış dönemini değerlendirme programı kapsamında köylerde gerçekleştirilen çiftçi eğitim ve bilgilendirme toplantılarında katılımcılara: "5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu; bitki koruma ürünlerinin önerilmesi, uygulanması ve kayıt hakkında yönetmelik" kapsamında, bitki sağlığı ile ilgili genel zararlılar (tarla faresi, kör fare, çekirge, süne mücadelesi), entegre mücadele ve ilimiz tarım alanlarında yoğun olarak görülen hastalıklar ve mücadele yöntemleri, meyve ağaçlarının bakımı, çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) ile bölgede yapılan tarım faaliyetlerini ilgilendiren tarımsal desteklemelerin yanı sıra toprak yapısı, toprak analizi, gübre kullanımı ve faydaları, ürüne özel uygulanabilecek sıvı-katı gübre çeşitleri, bitkisel üretimde verimlilik ile kalitenin arttırılması, mera alanlarının kullanımı ve yem bitkileri konularında eğitim verildi.

 
Bu içerik 66 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
EĞİTİM-BİR-SEN’DEN BULANIK’A ZİYARET EĞİTİM-BİR-SEN’DEN BULANIK’A ZİYARE.. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, B..
0 yorum GÜNCEL - 22.3.2018
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR VALİYİ ZİYARET ETTİ DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR VALİYİ ZİYA.. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla Down Sendromlu çocuklar Muş Valisi ..
0 yorum GÜNCEL - 22.3.2018
MUŞ OVASI KESİNLİKLE YAPILAŞMAYA AÇILMAMALI MUŞ OVASI KESİNLİKLE YAPILAŞMAYA AÇ.. Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma merkezi Müdürü Dr...
0 yorum GÜNCEL - 21.3.2018
Üye Bilgi