Bu İçeriği Paylaş
12 Ocak 2018 Cuma

GAZETECİLERDEN DAYANIŞMA GECESİ

Muş Gazeteciler Cemiyeti (MGC) öncülüğünde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle dayanışma gecesi düzenlendi


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) konukevinde düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, MGC Başkanı Emrullah Özbey, yerel ve yaygın basın kuruluşu temsilcileri katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan MGC Başkanı Emrullah Özbey, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, gazeteciler için bayram olmadığını, sorunların dile getirildiği bir gün olduğunu hatırlatarak, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961’den beri kutlanmaktadır. 1961-1971yılları arasında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı adıyla kutlandı. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirildi. Bugün gazeteciler için bayram değil, sorunların dile getirildiği bir gün oldu. Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor. Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını da tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde ülkemizde basın önemli bir konumda bulunuyor.  Ülkemizin, İlimizin ve ilçelerimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor. Tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

“GAZETECİLER BİRÇOK ENGEL İLE KARŞILAŞIYOR”

"Demokrasinin gelişip güçlenmesi noktasında son derece önemli bir yere sahip olan ifade özgürlüğünün hayata geçirilmesi, basının çalışma şartlarının iyileştirilmesine bağlıdır" diyen Özbey, Muş'ta çok zor şartlar altında görev yapan basın mensuplarının mesleklerini yaparken birçok engel ile de karşılaştığını ifade etti. Özbey, "Doğru haber verme, özel hayata saygı, tarafsız yayın yapma, kamunun ve bireylerin hakkını gözetme gibi basın meslek ilkelerine bağlılık, özgürlüğün bir açıdan değil birbirini etkileyen çok yönlü yapısına riayet etmekle mümkün olur. Bu noktada iyi işleyen basın, çağdaş demokrasi yolunda ifade hürriyetinin zemini halini almaktadır. Diğer taraftan bugün ilimizde görev yapan basın sektörünün saygın çalışanları Muş’un siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde aktif rol alarak bu konularda büyük emekler sarf etmiş, Muş’ta üniversiteleşme, sanayileşme, tarım, sağlık, eğitim ve benzeri birçok alanda değişim ve kalkınmalara da öncü olmuştur.  Bugün Muş'ta çok zor şartlar altında görev yapan basın mensupları mesleklerini yaparken birçok engel ile de karşılaşıyor. Kamu yararına gecesini gündüzüne katarak, ailesine dahi zaman ayırmakta güçlük çeken gazeteciler doğru ve tarafsız haber yapmak için kurumlardan randevu ve yeteri kadar bilgi alamamanın zorluğunu da ayrı bir sıkıntı içerisinde yaşıyor.  Doğru ve tarafsız haber yapmak, vatandaşlara doğru bilgi vermek için gazetecilerin sorularının yanıtsız kalmaması gerektiği kanaatindeyim" ifadelerine yer verdi.

“ÇALIŞMA ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLDİĞİ AYDINLIK GÜNLERE BİR AN ÖNCE ULAŞMAYI DİLİYORUM”

Basın yayın organını kendisine ya da ikinci bir şahsa rant sağlamak adına çıkar elde etmek için kurumlara gözdağı verenlere karşı pabuç bırakılmaması gerektiğini belirten Özbey, herkesten önce cemiyet olarak bu kişileri dışladığını ve dışlamaya da devam edeceklerini söyledi. Özbey şöyle konuştu, "Burada şunu da ifade etmek istiyorum. Bulunduğu basın yayın organını kendisine ya da ikinci bir şahsa rant sağlamak adına, tehdit ve baskı amaçlı olarak kullanan, çıkar elde etmek için kurumlara gözdağı verme teşebbüsünde bulunanlar var ise bunlara pabuç bırakmayın. Bu tür davranışlarda bulunanları herkesten önce biz cemiyet olarak dışlıyoruz ve dışlamaya devam edeceğiz.  Bu nedenle 1961 yılında yürürlüğe giren basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa, önemli bir kilometre taşıdır. Basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyorum. Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakârca çalışan meslektaşlarımın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."

“MUŞ GİBİ İLLERDE GAZETECİLİK MESLEĞİNİ İFA ETMEK KOLAY DEĞİLDİR”

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ise, üniversite olarak her zaman basın mensuplarına destek olmaya çalıştıklarını söyledi. Muş gibi küçük illerde gazetecilik mesleğini yürütmenin güç olduğunu belirten Fethi Ahmet Polat, "Muş gibi küçük illerde hem imkanların kısıtlı olması, hem de akrabalık bağının çok geniş olmasından dolayı bu mesleği yürütmekte sıkıntı yaşadığınızın farkındayız. Gerçekten Muş gibi illerde gazetecilik mesleğini ifa etmek kolay değildir. Bu zor şartlarda ifa ettiğiniz mesleğinizin hakkını en iyi şekilde verdiğinizden şüphem yok. Biz de üniversite olarak her zaman siz değerli basın mensuplarının yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz" diye konuştu. Program yemek ikramı ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sonra erdi.

 
Bu içerik 108 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİMİ YAPILDI KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİM.. Muş Valiliği 2018 yılı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Seçimi yapıldı. 95 ..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SEÇİM ÜLKEMİZE KAZANIM OLSUN MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SE.. Türkiye’ye sürekli eğitim ve sağlık alanlarında yatırımlar yapan Muş Kültür ve Y..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
ECZANELER ECZANELER.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
Üye Bilgi