Bu İçeriği Paylaş
19 Nisan 2016 Salı

TAKEM/TAR-KED HASPET’TE İNCELEME YAPTI

Muş Tarihi Kültürel Ekolojik Mirası Koruma, Yaşatma Derneği (TAKEM/TAR-KED) Haspet Kalesine çıkarak, incelemelerde bulundu


Tarihi Kültürel Ekolojik Mirası koruma yaşatma derneği faaliyetlerine başladı. Hava koşulların iyileşmesi ile birlikte STK’lar da faaliyetlerine hayata geçirme konusunda inisiyatif alma çabalarını sürdürüyor. Bu çerçevede hafta sonu dernek üyeleri Muş’un güney yamaçlarına kurulu kent Merkezine nerede ise yürüme mesafesinde yıkıma terk edilmiş olan Haspet kalesine bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunan TAKEM/TAR-KED Yönetim Kurulu Başkanı Robin Erdenci, “Yapım tarihi Büyük İskender’in Mısır’a yönelik düzenlediği fetih seferi ile denk bir tarih aralığı olduğu yönünde edinilen bilgiler ışığında; Bu yapının M.Ö 330-340 tarihleri aralığında yapıldığı tahmin ediliyor. Yani 2300 yıllık tarihsel mirasımız yıkım ve talandan kurtulmayı fazlası ile hak ediyor. Fakat biz toplumun bütün kesimleri olarak sorumluluğumuzu farkına varıp gerekli çalışmaların başlaması yönünde adım atmıyoruz. Örneğin bu kenti yönetenlerin, bu günün teknolojik imkanları ile kale’yi restore etme imkan ve olanağının 2300 yıl önce kale’yi inşa eden komutan Beatles’ten çok daha fazla olduğunu görmek zorundadır. Kale ye giden yol, araç yolu fakat araçların bu yol çok kötü ve sağlıklı ulaşım imkanı sağlamıyor. Bu konu ivedilikle çözümü bekliyor.

HİÇ BİR SİYASİ PARTİ İLE İŞİMİZ YOK

Tabi ki biz kuruluş amacımıza uygun faaliyetlerimizi sürdürüp ilgili birimler ile görüşlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Hiç kimse özveri ile bu kente katkı sunmanın dışında hiçbir saklı amaç içermeyen faaliyetlerimizi başka taraflara çekmeye kalkmasın. Biz tamamen bağımsız, hiçbir siyasal organizasyonun kontrolünde ya da gölgesinde olmayan vicdanı ile hareket eden bir Sivil toplum örgütlenmesiyiz. Tarihi yapılara gezilerimiz sürecek ve bunu yerel basın ile paylaşmaya devam edeceğiz.

8 MAYIS’TA KONSER DÜZENLENECEK

Bunun yanı sıra Kültürel faaliyetlerimiz de sürecek. Bu çerçevede kültür sanat etkinliklerinin ilk planlamasını 8 Mayıs’ta Mem Ararat konseri ile başlatıyoruz. Değerli halkımızın çalışmalarımızı takip ederken görüş önerileri ile bize katkı sunma konusunda da cömert davranacağından kuşkumuz yok. Şimdilik Mem Ararat konserinde buluşmak üzere diyerek sözü noktalamak istiyorum teşekkürler.

 
Bu içerik 1155 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi