Bu İçeriği Paylaş
1 Aralık 2017 Cuma

KİTAP OKUMA HALKALARI PROJESİYLE KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Muş Gençlik Merkezi ‘Kitap Okuma Halkları’ projesiyle 4 lise ve 8 ortaokulda öğrencilere ücretsiz kitap dağıtıyor. Her ay bir kitap okuyup ayın sonunda o kitabın kritiği (değerlendirmesi) yapılıyor


Muş Gençlik Merkezi, Bakanlığın programında yer alan ‘Kitap Okuma Halkaları’ projesiyle 4 lise ve 8 ortaokulda öğrencilere yönelik faaliyet yürütüyor. Bakanlık tarafından belirlenen kitapları proje kapsamında 2071 Melikşah Ortaokulu’nda dağıtan Gençlik Merkezi Liderleri, bir saatlik kitap okuma etkinliği düzenledi. Her ay öğrencilere kitap dağıtımı yapılıp okul idarecileri ve gençlik liderleri öğrencilerle birlikte kitap okuyor.

Ortaokul, lise ve yüksekokul öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlandığı projenin Muş’ta oldukça verimli geçtiği belirtildi.

“OKUNAN KİTAPLARIN KRİTİĞİ YAPILIYOR”

Gençlik Merkezi olarak ‘Kitap Okuma Halkları’ olarak belirlenen okullarda kitap dağıtıp faaliyette bulunduklarını belirten Muş Gençlik Merkezi Lideri Ahmet Durmuş, Bakanlığın belirlediği kitaplardan her ay bir kitap okuyup ayın sonunda o kitabın kritiğini(değerlendirmesini) yaptıklarını söyledi. Öğrencilerin kitap okumasına katkı sağlandığını ifade eden Durmuş, “Bakanlığımız bünyesinde yer alan Gençlik Merkezleri gençlerin gelişimine yardımcı olmak, milli ve manevi değerlerine ve geçmişine bağlı, dünyanın geleceğine yön veren şuurlu bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak adına 81 ilde gençlerimize hizmet vermektedir. Gençlik Merkezleri gençlerin serbest zamanlarını sosyal yönlerini geliştirecek kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle etkili verimli geçirmelerini sağlayacak merkezlerdir. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinde uygulanacak “Kitap Okuma Halkaları” faaliyeti ile gençlik liderleri, gönüllü gençlik liderleri, gönüllü gençler, okul temsilcileri ve merkez personeli ile beraber gençlerin kitap okumasına destek verilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

“KİTAP OKUMA HALKASINDA 175 GENCİMİZ KİTAP OKUMAKTADIR”

Kitap okuma faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgi veren Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “’Kitap Okuma Halkaları’ faaliyeti ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak; düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde konuşma yapabilme yeteneğini geliştirmek hedeflenmektedir. Ortaokul, lise ve yüksekokul öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Muş gençlik merkezi olarak kitap okuma halkasında 175 gencimiz kitap okumaktadır, gençlerimizi halkalara ayırıp, ortaokulda 8 halka, lisede 4 halka ve üniversitede 1 halka toplamada 13 kitap okuma halkamız mevcut. Bakanlığımızın belirlediği kitaplardan her ay bir kitap okuyup ayın sonunda o kitabın kritiğini(değerlendirmesini) yapıyoruz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİN KİTAP OKUMASI İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Gençlik Merkezi’nin programı ile öğrencilerinin kitap okuması için gayretle çalıştıklarını belirten 2071 Melikşah Ortaokulu Müdürü Sancak Gündoğdu, ise “Kitap okumanın önemini bildiğimizden ve fark ettiğimizden dolayı bu bilincin öğrencilerimize aşılanması dolayında Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile beraber ayda bir saat kitap okuma etkinliğini okulumuzda sürdürmekteyiz. Bu etkinlik kapsamında bizlerde kitap okuyarak, öğrencilerimize eşlik ediyoruz. Çünkü kitap okumak gerçekten öğrencilerin, bireylerin olmazsa olmazıdır. Özellikle değişen müfredat ile birlikte yapılandırıcı eğitim yaklaşımında sorgulayan, eleştiren ve bunların neticesinde sonuçlara ulaşabilen bireylerin yetiştirilmesi noktasında kitap okumanın çok önemli faydası var. Öğrencilerimizde bu yaşlarda kitap okuma bilincini aşılayaraktan, ileriki yaşantılarında daha başarılı olmalarını sağlamak için bir adım atmış bulunmaktayız. Özellikle öğrencilerimize kitap okuma tavsiyesinden ziyade, öğrencilerle birlikte kitap okuyaraktan, kitap okumanın gerçekten hem eğlenceli, hem zevkli, hem de eğitici bir davranış olduğunu bizzat onlara göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kitap okuyan öğrencilerde, her ay bir kitap okuduklarını ve bu sayede okumaya başladıklarını söylediler.

 

 

 

 
Bu içerik 183 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi