Bu İçeriği Paylaş
8 Mart 2018 Perşembe

MUŞ ECZANELERİNİN İŞLEVSİZLİĞİ (2)

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, Muş’ta ki eczaneleri ele aldı


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, ‘Muş Eczanelerinin İşlevsizliği (2)’ konusunu ele aldı. Bir önceki yazısını hatırlatarak analizlerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, “Eczaneler ile alakalı yazılarıma Suriyeli vatandaşların eczane ile olan bozuk ilişki biçimi ile devam etmek istiyorum. Çünkü, Muş ilinde hemen her sokak başında gördüğümüz Suriye vatandaşların, herhangi bir ihtiyacını karşılamada nasıl bir yol izledikleri açıkçası oldukça müphem. Elimizde bazı veriler var ama günlük yaşam ihtiyaçlarının çoğunu dilencilik ile karşılayan Suriyeli vatandaşların, nelerle karşılaştıklarını bilmediğimiz için, en azından karşılaştığımız örnekler üzerinden ilerlemek faydalı olacaktır” dedi.

“KAYIT ALTINA ALINDIĞINI DA KENDİLERİ SÜREKLİ İFADE EDİYOR”

Eczanelerin, Suriye uyruklu vatandaşlar ile kurduğu ilişki biçimlerinin problemli olduğuna dair inancının kesinleştiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peki neden? Çünkü anlaşıldığı kadarıyla Muş ilinde Suriyeli vatandaşlar ile anlaşama yapan sadece iki eczane var ve bu eczaneler, yeterli ilaç stokuna sahip değiller. Aynı zamanda, dün dile getirdiğim gibi nöbetçi eczanelerin azlığından dolayı, Suriyeli vatandaşlar ile anlaşma yapan eczaneler de nöbetçi eczane olmadığı takdirde, Suriyeli vatandaşlar ilaç temin edememektedirler. Her ne sebeple olursa olsun, devletin resmi olarak yardım ettiği ve yardımını ulaştırmak için çeşitli kurumları aygıt olarak yönettiğini bildiğimiz için, Suriyeli vatandaşların, bu kurumlar aracılığı ile idare edilmesi gerektiğini de ileri sürüyoruz. Muş’taki kurumların, Suriyeliler için çalıştığından haberdarım, aynı zamanda çeşitli yardımların evlerine kadar götürüldüğü ve kayıt altına alındığını da kendileri sürekli ifade ediyor. Kendileri Muş’un kurumsal yapısından bu anlamda çok memnunlar ama eczane meselesi ile alakalı ciddi sıkıntıları mevcut ve bir de tedavi imkânları…”

“KURUMLAR ARASI İŞLEVSELLİĞİ OLABİLDİĞİNCE SAĞLAMAKTIR”

“Ülkemizin Suriye gündemi, zaman içerisinde hem pozitif hem de negatif bağlamda değişecektir, elbette bu değişim süreci bazen sancılar da içerecektir” diye kaydeden Palabıyık, “Sancılı süreçlerin çoğunda doğası gereği belli problemler olacaktır lakin bize düşen bu problemleri elimizden geldiğince onarmaya çalışmak olmalıdır. Foucault’un bahsettiği gibi eğer iktidar her yerdeyse, her yerde olmasından dolayı da bütün kurumları iktidar odaklı işlevsel hale getiriyorsa, o halde ülkemizde yaşayan her birey iktidarın işlevsel yüzünü tanımış olacaktır. İşlevsel bir iktidarın sosyal devlet anlayışı ise modern batı devletlerinin olması gerektiği yerdir. Şükürler olsun ki, özellikle AK Parti iktidarıyla birlikte, ülkemizin hizmet alanında ilerleyişi önemli bir sıçrama yaşamıştır fakat bu sıçrayışın minimal düzeyde yansıması ancak mikro iktidarlar ile sağlanabilir.

Yani, devletin kurumları olan mikro iktidarlar (sağlık, eğitim, din, siyaset, vb.) devlet düzeni için işlevselliklerini devam ettirmek zorundadırlar. Böylece makro devlet, gücünü korumuş ve varlığını sağlamlaştırmış olur. O lahde bürokrasiye düşen Weberci bağlamda hiyerarşik ilişki biçimiyle birlikte kurumlar arası işlevselliği olabildiğince sağlamaktır. Bu sağlanamazsa, herhangi bir kurumda yaşanacak tıkanma, diğer kurumları da etkiler hale gelecektir. Bugün, Muş ilinde Suriyeli vatandaşlar ile alakalı yaşanacak bir kurumsal tıkanma, diğer kurumların da aynı problemi yaşamasına sebep olabilir. Bahsettiğim durum tamamen budur. Eczanelerin azlığı sebebiyle, nöbetçi listesinde teklik ısrarı, iktidarın halka sunduğu hizmetin yerel kurumların tıkanması sebebiyle sorun yaşayacaktır. Bu sorun düzeltilmediği takdirde ise diğer minimal kurumlar da etkilenecektir” ifadelerini kullandı.

“SICAK ZAMANLAR YAKLAŞIRKEN YOĞUNLUK DAHA DA ARTACAKTIR”

Eczanelerin, Suriyeli vatandaşlara yönelik verdiği yahut vereceği hizmetleri, eğer iktidarın halka ulaşması perspektifinden ele alarak yorumlanırsa sorun çabucak düzelebildiğini vurgulayan Palabıyık, “ Lakin tam tersi bir durum geçerli olacaksa, Suriyeli vatandaşlar için sıkıntılı günler başlayacak demektir. Çünkü sıcak zamanlar yaklaşırken yoğunluk daha da artacaktır. Çözüm oldukça basit aslında, nöbetçi eczanelerin sayısında mutlak suretle artış yapılmalı, bu eczaneler arasında yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik bir tedbir alınmalı ve süreç muhakkak zaman içinde denetlenmelidir. Yarın Suriyeli vatandaşların sosyolojisi ile konuyu noktalayacağız…” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 532 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi