Bu İçeriği Paylaş
16 Mayıs 2018 Çarşamba

PALABIYIK: SEÇİMLER 5

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Seçimler (5)’ ele alarak önemli analizlerde bulundu


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Seçimler (5)’ konusunu ele aldım.

Referandum sürecinde unutulmaması gereken en önemli noktanın, özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan alınan yüzde üçlük oranın ne kadar önemli olduğu önceki yazılarımda izah etmiş ve bu oranın daha çok Kürt vatandaşların yoğunlukta olduğu alanlarda elde edildiğini ifade ettiğini hatırlatan Palabıyık, 24 Haziran seçimlerinde özellikle ülkenin doğu bölgelerinden alınacak oyların önemli olduğunun altını bir daha çizdiğini söyledi.

DOĞU TOPLUMLARINI TANIMLAMAK İÇİN BİRDEN FAZLA OLGUSAL GERÇEK MEVCUTTUR”

AK Parti ve MHP ittifakının bölgede ki karşılığına değinen Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bağlamda, 24 Haziran seçimlerinde özellikle ülkemizin doğu bölgelerinden alınacak oyların önemli olduğunun altını bir daha çiziyorum. Çünkü AK Parti’nin MHP ile birlikte yaptığı ittifakın batı bölgelerinde karşılığı yüksek olabilecekken doğu bölgelerinde böyle bir karşılığın olmama ihtimali hesaba katılmalıdır. Peki neden?

Bu sorunun tek bir cevabı mevcut değildir, çünkü doğu toplumlarını tanımlamak için birden fazla olgusal gerçek mevcuttur. Öncelikle bölge halkının geçmişi mutlak manada hesaba katılmalı ve siyaset dili ile ifade edilebilecek cümlelerin sonunun nereye gideceği iyi hesaplanmalıdır. En üst düzey bürokrattan başlayarak en alt düzeydeki bürokratlara kadar, devlet ile halkı arasındaki bütün aracı kurumlar üzerine düşeni yapmalı ve kentlerin ücra noktalarına bizzat gitmelidir.”

“DEVLETİN GÜLER YÜZÜ KIRSAL ALAN HALKINA GÖSTERİLMELİDİR”

“Merkeze bağlı köylerin ziyaretleri tamamlandıktan sonra ilçe köyleri muhakkak gezilmeli ve devletin güler yüzü kırsal alan halkına gösterilmelidir” diye kaydeden Palabıyık, “Devletin geri kaldığı alanda çeşitli STK’ların işlevsel hale getirilmesi bir diğer tercih olabilir lakin halk, bizzat devleti istemektedir. İkinci olarak kırsal alanlarda hangi tür işlevsel mekanizmaların olduğundan haberdar olunmalıdır. Bildiği gibi seçime sadece AK Parti girmemektedir. Diğer partilerin seçtikleri tercihler ve izledikleri yollar, seçimi kazanmak isteyen bütün partiler için örnek teşkil etmektedir. AK Parti’nin, Muş ilinde bu pratik için yeterli teşkilatlanma yapasının olduğuna kanaat getirmediğim için, özellikle il ve ilçe başkanlıkların hızlıca örgütlenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ, BÖLGE HALKI İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR FİGÜRDÜR”

Ayrıca bu örgütleniş biçimi mutlak suretle merkezden birileri aracılığı ile sağlanması gerektiğini aktaran Palabıyık, şunları söyledi: “Feodal ilişkilerin önüne geçilmeli ve aynı zamanda merkezden gelecek bireylerin, süreci gözleri ile görmesi gerekecektir. Tedbir ancak böyle alınabilir. Üçüncü bir adım ise sn Cumhurbaşkanımızın bölgeye karşı olan ve desteklediğimiz tutumunu daha da ilerletmesidir. Cumhurbaşkanımız, bölge halkı için oldukça önemli bir figürdür, kendisi gelemezse dahi diğer mitinglerinde dillendirebileceği bölgesel ifadeler, bölge siyasetinde görev yapan bireyler tarafından halka anlatılmalıdır. Görsel sermayenin oldukça önemli olduğu şu an ki zaman diliminde, gerekirse bütün köy kahveleri ziyaret edilmelidir. AK Parti’nin bölgede istenen başarısı yoksa bunun en büyük sebebi, bölgedeki bireylerin gayretsizliği, feodal ilişki biçimi ve tercihler arasında oluşan samimiyetsizliğidir. AK Parti bu olumsuzluklara karşı bir set oluşturmak için izleyebileceği en doğru yol, bizzat denetimidir. Aksi takdirde asla istenen sonuçlar elde edilemeyecektir.”

 

 

 

 
Bu içerik 366 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi