Bu İçeriği Paylaş
10 Şubat 2018 Cumartesi

MUHTARLARA ‘BUZAĞILAR ÖLMESİN’ SEMİNERİ

Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, muhtarlara ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ‘Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları’ semineri verildi


Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ‘Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları’ ile ilgili muhtarlara ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine seminer verdi  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın 2018 yılını hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı olarak ilan etmesinin ardından çiftçiler, 'Buzağı Ölümleri ve Korunma Yolları' hakkında bilgilendiriliyor. Öğretmenevinde düzenlenen seminere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, Bingöl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Hakan Keçeci, İl Müdür Yardımcıları, Tarım Kredi ve TMO Yetkilileri, Birlik Başkanları, muhtarlar, çiftçiler ve STK temsilcileri katıldı.

“ÇOLAKOĞLU, MUŞ’UN GELECEĞİ ÇOK PARLAK”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu, hayvancılıkta ekonomik kayıpların en önemli nedenlerinden biri olan buzağı ölümlerinin önlenmesi, milli ekonominin can damarlarından olan hayvancılığın temelini oluşturduğunu söyledi.

Muş'un geleceğinin çok parlak ve hedeflerinin büyük olduğunu, Hedeflere hep beraber ulaşmak için çabalayacaklarını ifade eden Çolakoğlu, “Sadece bizim çalışmamızla olacak bir şey değil. Biz, sizlere önderlik edeceğiz, rehberlik edeceğiz. Sizlerde, bizlerle beraber mevsim içerisinde birlikte çalışırsak hedeflerimize çok kolay varabileceğimiz kanısındayım. Beraber çalışmanın neticesinde inşallah Türkiye'de marka bir şehir olma yolunda ilerleyeceğiz” dedi.

“EN FAZLA 5 LİTRE SÜT İLK 24 SAATTE İÇERİSİNDE BUZAĞIYA İÇİRİLMELİDİR”

Çolakoğlu'nun konuşmasının ardından Bingöl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalından Yrd. Doç. Dr. Hakan Keçeci, katılımcılara gebelik, doğum, buzağı beslenme ve buzağı bakımı konularında kapsamlı bir sunum yaptı.

Buzağılara süt içirilmesi ile ilgili detaylı bilgiler veren Keçeci, “Ülkemizde buzağı ölümleri ve damızlık dişi hayvanların kesimi hayvancılığın önemli sorunlarından biridir. Buzağıların beslenmesi ana karnında başlar. Anası iyi şekilde beslenmeyen hayvanın yavrusu da iyi beslenmemiş olur. İneğin doğumdan önceki 3 aylık dönemde yeterli enerji ve protein alarak beslenmesi, gebe hayvanın aşılarının yapılması buzağı ölümlerinin ciddi oranda azalmasına yardımcı olmaktadır. Buzağı doğar doğmaz ağız ve burun delikleri temizlenmeli, annesinden ve o ortamdan ayrılmalı, temiz, kuru bir yere alınmalıdır. Göbeği dezenfektanlarla temizlenmeli ve doğumdan sonraki ilk 2 saat içinde ağız sütü (Kolostrum) verilmelidir. Buzağıyı koruyacak en önemli madde ağız sütüdür. Her öğünde 2 litre yeterli olmak üzere toplamda 50 kg'lik bir buzağı için en fazla 5 litre süt ilk 24 saatte içerisinde buzağıya içirilmelidir. Ağız sütünün koruyucu değeri saatler içerisinde giderek azalır. Ağız sütü konusunda ihmal, üşenme, sonraya bırakma buzağının kaybına sebep olabilir. Buzağılar sürünün geleceğidir. İyi beslenmiş ve bakılmış buzağılar iyi bir sürü oluşturmanın temelidir” ifadelerini kullandı.

Yapılan bilgilendirme sunumundan sonra yetiştiricilerin soruları cevaplandırılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra yetiştiricilere gebelik takvimi, lifletler ve broşürler dağıtılarak toplantı sona erdi.

 
Bu içerik 94 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi