Bu İçeriği Paylaş
3 Aralık 2017 Pazar

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ, DİN GÖREVLİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, üç günlük ziyareti kapsamında geldiği Muş’ta, bölgede görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi


Muş Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlilerinin, milletin dini hayatına ve insanlığın geleceğine hizmet eden gönüllüler olduğunu söyledi. Din görevlisinin erdemin, güzel ahlakın yaygınlaşması ve yeryüzünün imarı için çalışması gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Bizler insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarma noktasında o işin içerisinde olarak katkı sağlayacağız, bizatihi bu işi yapacağız İnsanların irşada ihtiyacı var, doğruyu duymaya ihtiyacı var” dedi.

Başkan Erbaş, din görevlisinin ifa ettiği vazifenin öneminin büyük olduğuna dikkat çekerek, “Bizim anlattığımız Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir. Mihrap peygamber makamıdır, minber, kürsü peygamber makamıdır, üzerimizdeki cübbeyi, Peygamber Efendimizin varisleri olarak giyiyoruz. Bu topluluk milletin, ümmetin ve insanlığın umududur” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ, RABBİMİZE, MİLLETİMİZE, İNSANLIĞA KARŞI SORUMLULUĞUMUZDUR”

Konuşmasında din görevlisinin önceliklerine vurgu yapan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceliğimiz, Rabbimize, milletimize, insanlığa karşı sorumluluğumuzdur, inancımızın gereğini yerine getirmemizdir, kulluğumuzdur. İnsanlığın huzurudur, adaletin, merhametin, güzel ahlakın yaygınlaşmasıdır. Bu şuur ve gaye ile çalışmalarımızı, hayatımızı bereketli kılmaktır. Derdimiz, insanlığın derdidir. Bugün mahallemizde, şehrimizde, bölgemizde, ülkemizde Rabbini ve Peygamberini tanımadığı için yolunu ve huzuru bulamayan tek kişi varsa, kendimizi bundan sorumlu hissetmek zorundayız. Dünyanın, insanlığın hali ortada. Müminlerden kim yeryüzün daha iyi imar edebilir ki, daha iyi hale getirebilir ki; bunun muhasebesini yapmalıyız.”

“İLİM OLMADAN DİN HİZMETİ OLMAZ”

“İlim olmadan din hizmeti olmaz, ilim olmadan, bilgi olmadan, hikmet olmadan görevimizi rahat yapamayız” diye ifade eden Erbaş, “Hikmet olmadan, bilgi olmadan, okumadan, kendimizi yetiştirmeden nasıl anlatacağız, nasıl etkili olacağız, nasıl insanları ikna edeceğiz? Bilgilerimizi güncellememiz gerekiyor, günün şartları uygun hale getirmemiz gerekiyor. Ufkumuzun, tefekkürümüzün gelişmesi için özelikle sosyoloji alanında, psikoloji alanında, tarih alanında yazılan kitapları okuyarak klasik bilgilerimizle yeni dönemde yazılmış olan kitaplardan öğrendiklerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Hizmet ettiğimiz bölgeyi bütün özellikleriyle tanımalı ve ona göre rehberlik yapmalıyız. Yaşadığımız dünyanın, ümmetin ve coğrafyamızın yaşadığı sorunları, sebeplerini ve çözüm yollarını önce kendimiz öğrenmeliyiz, sonra muhatap kitlemizle birlikte bunları paylaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

“IRKÇILIK, MEZHEPÇİLİK BİZİM İNANCIMIZDA YERİ OLAN BİR ANLAYIŞ DEĞİLDİR”

Erbaş, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Özelikle bizi birbirimize düşürmek için ırkçılık, mezhepçilik, farklı anlayışları birbirine karşı kışkırtma noktasında öteden beri bazı planlar var, bu yeni bir plan değil, yani 100 yılı aşkın bir plandır. Bu planlara karşı bizler bunların hep karşısında duracağız, hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz. Irkçılık, mezhepçilik bizim inancımızda yeri olan bir anlayış değildir. Hz. Peygamber Veda Hutbesi’nde, Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a, beyazın siyaha, siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takvadadır buyurmuştur.”

“İSLAM DÜNYAYA BARIŞI GETİRMEK İÇİN GÖNDERİLEN BİR DİNDİR”

Herkes kendi inancının, kendi düşüncesinin öteki tarafından da kabul edilmesini istediğinin altını çizen Erbaş, “bu eşyanın tabiatına uygun bir şeydir, ama asla illa ki öyle olsun diye zorlamak yoktur bizim medeniyetimizde. Hangi düşünceden olursa olsun karşılıklı konuşursunuz, tartışırsınız, ama orada kalır, oradan öteye geçmez, kavgaya dönüşmez, kavgaya dönüştüğü zaman huzur kalmaz. İslam barış dinidir, dünyaya barışı getirmek için gönderilen bir dindir İslam, Bu gerçeği çevremizdeki insanlara, muhatap kitlemize sürekli anlatacağız” dedi.

Toplantıya, Muş Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet’in üst düzey yöneticileri ve bölgede görev yapan din görevlileri katıldı.

 
Bu içerik 115 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncülüğünde sınır ötesinde ..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜR.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Ramazan ayından itibaren beldelere ve köylere ziyaretl..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI.. Hasköy İlçesine bağlı Gökyazı Köyünde ilkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıl..
0 yorum YAŞAM - 22.5.2018
Üye Bilgi