Bu İçeriği Paylaş
8 Haziran 2018 Cuma

KÜRTLERİ DEVLETİ BURASI, BAŞKA KAPIYA GİDİN (2)

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Kürtleri Devleti Burası, Başka Kapıya Gidin’ konuşmasını detaylı olarak ele alarak “Bölgede önemli bir karşılığa sahip o


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Kürtleri Devleti Burası, Başka Kapıya Gidin (2)’ konuşmasını ele alarak detaylı analizlerde bulundu.

Başbakan Yıldırım’ın bölgede önemli ifadeler kullandığını kaydeden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın ifadeleri ile devam ediyoruz, çünkü Sayın Başbakanımız bölgedeki mitinglerinde oldukça önemli ifadelere yer vermeye devam ediyor. Hakkari’deki konuşmasından sonra Iğdır’daki konuşmasında da Kürt meselesi ile alakalı önemli ifadeler kullanan Sayın Başbakanımız, Kürt halkının gönlündeki yerini sağlamlaştırıyor diyebiliriz. Peki neden?

Binali Yıldırım isminin bölgede önemli bir karşılığı mevcut, bunun esas nedeninin Sayın Başbakanın herhangi bir siyasi aktör ile dilsel açıdan girilebilecek bir çatışmadan uzak durması olduğunu ifade edebiliriz.”

“BAŞBAKANIMIZ İÇİN İSE SEMPATİKLİĞİ, KARİZMA KAVRAMINA GÖRE DAHA FAZLA ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR”

Örnekler vererek analizlerde bulunan Palabıyık, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın, bazı hususlardaki sert tavırları ile birlikte sahip olduğu karizması, bazı kesimlere göre sahip olunan negatif tavırların ortadan kalkmasına sebep olurken, sayın Cumhurbaşkanımız kadar sert tavırlarda bulunmayan sayın Başbakanımız için ise sempatikliği, karizma kavramına göre daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bölgede önemli bir karşılığa sahip olan Recep Tayyip Erdoğan ismi, Binali Yıldırım ismi ile birlikte pekiştirilmekte ve sayın Başbakanımızın ifadeleri ile birlikte güçlenmektedir. Karizmatik bağlamda belki de bu tür bir pekiştirmeye ihtiyacı olmasa dahi, Recep Tayyip Erdoğan isminin, birlikte çalıştığı isimler ile aynı çizgide olması bizler için önemlidir, çünkü geçmiş dönemlerde yaşadığımız bazı siyasi çatlaklardan AK Parti önemli derecede yara almaya başlamış hatta bir dönem bu tartışmalar Atatürk ile İsmet İnönü kavramsallaştırılmasına kadar götürülmüştür.

“BU ÜLKENİN TEK BİR EVLADININ TERÖRLE YOK EDİLMESİNE RIZA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Sayın Başbakanımızın Iğdır mitinginde kullandığı “Ülkemizi, milletimizi tehdit eden her türlü oyunu, dayanışmayla, birbirimize olan sevgiyle kenetlenerek bozacağız. Biz birlikte Türkiye'yiz. Her vatandaşımız birinci sınıf vatandaştır. Tek bir insanımızın gönlünün kırılmasına, hakkının yenmesine asla rıza göstermeyeceğiz. Bu ülkenin tek bir evladının terörle yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Ayrımcılık yapan bizden değildir. Renklerimiz farklı olabilir, göz rengimiz, saçımızın rengi farklı olabilir ama unutmayalım gözlerimizden akan yaşların rengi hep aynıdır. Üzüntümüz, sevincimiz, Rabbimiz, kitabımız, peygamberimiz birdir bizim” sözleri, bölge adına önemli gelişmelerin olacağını da ifade etmektedir.

Özellikle de PKK’nın kolunun kanadının iyice kırıldığı bugünlerde, örgütün bölge halkından karşılık bulamamasına inşallah vesile olacaktır. Sayın Başbakanımızın İslami öğeler üzerinden yapmış olduğu vurguların, bölge halkındaki karşılığı mutlaktır, yani bölge halkı bu seslenişe muhakkak kulak verecektir. Burada önemli olan geçmişin izlerinin silinmesi için aynı çaba ve samimiyetin devam ettirilmesidir. Çünkü Kürt halkının sorunu güncel bir sorun değildir, birkaç yüzyıl öncesine dayanmaktadır. Tarihsel kopuşun zorla yaşatıldığı zaman diliminden günümüze sarkan bu sorun yumağı, gün geçtikçe de büyümüştür. Bu konu ile alakalı olsun yahut olmasın, bütün bölge halkı Kürt sorunundan etkilenmiş ve temel tercihlerini de buna göre belirlemiştir. Günümüz ise bu tercihlerin siyasal istikrara yansıyacağı andır. İşte bu yüzden bir sosyolog olarak, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bölge halkına söyleyeceği her kelimenin teferruatının önemli olduğu kanısındayım. Konunun sadece kanaat önderlerine bırakılmaması gerektiğini ve bizzat saha çalışmalarının da takip edilmesi gerektiğini defalarca da dile getirdim. En iyi saha çalışması devlet büyüklerinin bölgeyi ziyareti ve halkı ile görüşmesidir. Bundan daha iyi bir gözlem de mümkün değildir. Bunun gerçekleşmesi, HDP’nin bölgede nasıl bir role sahip olduğunu da ortaya koyacaktır. HDP ile devam edeceğiz…”

 
Bu içerik 355 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi