Bu İçeriği Paylaş
12 Nisan 2018 Perşembe

ŞİFA KAYNAĞI YAYLA MUZU TEZGAHLARDA

Bir çok hastalığın şifa kaynağı olarak gösterilen halk arasında uçkun olarak bilinen yayla muzu tezgahlarda yerini aldı.


Birçok hastalığa şifa olan ve yüksek kesimlerde doğal bir şekilde yetişen bir diğer adı da yayla muzu olan uçkun tezgâhlarda yerini aldı. Tezgâhlarda satışa çıkarılan uçkunun kilosu ise, 20 TL. Vatandaşların bahar ayında ekmek kapısı olan uçkunun, birçok hastalığa da şifa olunduğu biliniyor. Bölge vatandaşı tarafından beğenilen uçkunun faydalarını anlatan uçkun satıcısı Erhan Arkacı, bol vitamin içeren uçkunun, bol vitamin içerdiğini, sarılık, şeker, tansiyon, mide rahatsızlıkları ve diyabet hastalıklarına iyi geldiğini söyledi.

Arkacı: Geçtiğimiz hafta sonu ilimizin yüksek kesimlerine doğru yola çıktık. Yüksek kesimlerde yetişen yayla muzu yani uçkunu torbalara doldurup, merkeze doğru harekete geçtik. Tezgâhlarda yerini alan yayla muzunun kilosunu 18 ile 20 arasında satıyoruz. Yapılan kişisel araştırmalarda birçok vitamini kendi içinde barındıran uçkun, özellikle fosfor ve potasyum mineralleri elementleri bakımından zengin bir doğal bitkidir. Uçkun, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi ateşli hastalıklara karşı direnci arttırıyor. Uçkun çayının soğuk algınlığı, hazımsızlık, kabızlık, yorgunluk, uykusuzluk gibi şikâyetlerin gidermesine yönelik etkisi biliniyor” dedi.

Özellikle nisan ve mayıs aylarında yetişen uçkununu işsiz yöre halkının önemli geçim kaynağı olduğunu ve vatandaşlar tarafından severek tüketildiğini dile getiren Arkacı: Özellikle kökü ve sürgünlerinin beslenmede önemli yer tuttuğu, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği ve özellikle sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Yöre halkı tarafından, kan şekerini düşürmek amacıyla Uçkun sürgünleri kaynatılmış suyun içinde demlendirilerek içilmekte, ayrıca aynı çayın iştah açtığı ve vücudu kuvvetlendiğini belirtmektedir. Bitkinin faydalarından yararlanacak kitlenin yaygınlaşması hem de gerek bölgenin ve gerekse ülkenin ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Kendini sulayan bitki olduğu için cilde de iyi geldiğini söylenmektedir. Meyvesinin kabuklarının iç kısmını lekelere sürmenin de faydasının olduğunu biliniyor, doğum sonrası oluşan lekeler için uşkunun kabuğu çözüm olarak önerilmektedir” ifadelerini kullandı. Tezgâhtaki uçkunu( yayla muzunu) alan vatandaşlar ise, yeni, çıkmasına rağmen fiyatlarının yüksek olduğunu belirttiler. Vatandaşlar ayrıca uçkunun birçok hastalığı da şifa olduğunu söylediler.

 

 
Bu içerik 58 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİMİ YAPILDI KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİM.. Muş Valiliği 2018 yılı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Seçimi yapıldı. 95 ..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SEÇİM ÜLKEMİZE KAZANIM OLSUN MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SE.. Türkiye’ye sürekli eğitim ve sağlık alanlarında yatırımlar yapan Muş Kültür ve Y..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
ECZANELER ECZANELER.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
Üye Bilgi