Bu İçeriği Paylaş
6 Haziran 2018 Çarşamba

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi


Muş Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde düzenlenen programa; Vali Aziz Yıldırım, Vali Yardımcıları Abdulkadir Okay ve Ahmet Özkan, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, protokol üyeleri, kurum müdürleri, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Sevmiş tarafından yapılan açılış konuşmasıyla devam etti.

Düzenlenen programda katılımcılara hitap yönelik bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım, yılın 365 günü 7/24 çevre ile beraber olunduğunu söyledi.

Çevrenin önemine değin Vali Yıldırım, “Çok kıymetli katılımcılar, değerli öğrenciler 5 Haziran Dünya Çevre Günü belki yılın bir günü kutlanıyor fakat hepimizin bildiği gibi çevre hepimizin içinde yaşadığı bir alan. Yani yılın 365 günü 7/24 çevre ile beraberiz. Böyle olunca da çevreye çok farklı bir gözle bakmak mecburiyetindeyiz. Aslına bakarsanız eskilerin güzel bir tabiri var aslan yatağından belli olur. Yaşayan insanlarda çevrelerine olan duyarlılıkları ile medeniyet seviyelerini belli ederler.

Değerli arkadaşlar kıymetli yavrularımız çevre bizim kullandığımız bir alan gibi görünse de geleceğe miras bıraktığımız bir alandır. Çünkü bugün çevreye nasıl bakarsanız, yarın siz genç nesillerimize ya da sizlerde sizlerden sonraki nesillere öyle bir çevre bırakacaksınız. Bugün nasıl davranıyorsak nasıl temiz tutuyorsak ya da nasıl harap ediyorsak yarına da böyle bir çevre bırakacağız. Herkes kendinden sonraki nesillere güzel bir miras bırakmak ister. Öyleyse biz de bu duyarlılık ve bu bilinçle çevremizi tahrip etmeden, çevremizle dostça yaşamasını öğrenmeliyiz. Bir çiçeği sebepsiz yere koparmamak, bir karıncayı sebepsiz yere incitmemek, bir canlının hayatına sebepsiz bir şekilde mal olmamakta çevre bilinciyle alakalı bir durumdur. Çevre deyince, öncelikle biz kendimizi temiz tutacağız, ondan sonra da çevremizi temiz tutmaya gayret edeceğiz. Bunları yapabildiğimiz ölçüde dost olarak barışık olarak çevreyle yaşamamız mümkün olur. Birde bizim çevreye karşı yaptığımız duyarsız davranışlar başka insanları da rahatsız ediyor” dedi.

“BUGÜN HEPİMİZ RADYASYON ÜRETEN CİHAZLAR KULLANIYORUZ”

“Küresel ısınmanın sebebi bizim çevreye verdiğimiz zararlardır” diye kaydeden Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Endüstrileşme, sanayileşme bunlar çevreye zararlar vermekte. Bugün hepimiz radyasyon üreten cihazlar kullanıyoruz. Tabii ki bunların Dünya’da belli standartları var. O standartlara uygun olarak üretildiklerinde bunların etkileri insan sağlığına zarar vermeyecek seviyeye indirilebiliyor. Çevreye dost olarak yaşamak bizim birinci vazifemiz olmalıdır. Aynı zamanda Anayasal bir görev, bir yükümlülüktür.

Hepinize bu programa katılmış olmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Burada ödül vereceğimiz derece alan öğrencilerimiz var onları da tebrik ediyorum. Böyle bir programı düzenleyen bu çevre duyarlılığını bir defa daha hatırlatmak için bizleri buraya toplayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze de hepinizin huzurunda ayrıca teşekkür ediyorum. Daha temiz bir çevre, daha güzel bir Dünya bırakabilmek ümidiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum. ”

Program resim ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi. Buradaki programın ardından Vali Yıldırım, Çağlayan Camii ve Yeni Camiindeki taziye'ye katıldı.

 
Bu içerik 100 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi